Jerzy Stuhr wyrok na celebrytę

Wyrok na celebrytę, Jerzego Stuhra zapadł w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy. Aktor został skazany za prowadzeni samochodu pod wpływem alkoholu, miał 0,7 promila alkoholu we krwi,

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jerzy Stuhr wyrok na celebrytę, wolne sądy są wolne bo są nasze.
Jerzy Stuhr wyrok na celebrytę, wolne sądy są wolne bo są nasze.
  • Wyrok na celebrytę, Jerzego Stuhra zapadł 1 marca 2023 roku w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy. Aktor został skazany na karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych po 60 zł każda, 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo ma dokonać wpłaty w wysokości 6 tys. zł na Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz 4 tys. zł kosztów sądowych. Wyrok ten dotyczył zarzutu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Aktor miał 0,7 promila alkoholu we krwi, gdy potrącił 44-letniego motocyklistę na al. Mickiewicza w Krakowie 17 października 2022 roku. Pijany aktor po zatrzymaniu przez policję tłumaczył że nie zauważył kolizji i odjechał z miejsca wypadku bez udzielenia pomocy poszkodowanemu.

Pijany celebryta może więcejJerzy Stuhr łagodny wyrok

  • Sprawa spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym była prowadzona przez policję. Wniosek o ukaranie Jerzego Stuhra za to przestępstwo został skierowany do sądu 28 marca 2023 roku. Sąd skazał aktora na karę 4 tys. zł grzywny wyrokiem nakazowym. Prokuratura wniosła sprzeciw do obu wyroków, uznając je za zbyt łagodne. Prokurator domagał się kary 45 tys. zł grzywny i 25 tys. zł na rzecz funduszu pokrzywdzonych za jazdę po pijanemu. Dodatkowo kary 10 tys. zł grzywny za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Sąd apelacyjny odrzucił wniosek prokuratury i utrzymał w mocy wyroki sądu pierwszej instancji. Sąd uznał, że kary są adekwatne do stopnia winy i okoliczności sprawy. Reakcje na wyrok na Jerzego Stuhra za spowodowanie wypadku były różne. Niektórzy uważali, że kara była zbyt łagodna i nieproporcjonalna do ciężaru przestępstwa, a także do statusu i postawy aktora. 30 czerwca 2023 Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wyrok skazujący za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i uznał go winnym spowodowania wypadku. Aktorowi zatrzymano prawo jazdy oraz orzeczono wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na okres trzech lat.

Reakcja na wyrok „niezawisłego sądu”

  • Reakcje rodziny poszkodowanego na wyrok na Jerzego Stuhra były negatywne i rozczarowujące. Rodzina uważa, że aktor powinien zostać surowiej ukarany za swoje zachowanie i nieprzyznanie się do winy. Pełnomocnik motocyklisty, którego potrącił Stuhr, wnosił o zmianę kwalifikacji czynu. Wskazują na to trwające powyżej siedmiu dni obrażenia ciała poszkodowanego, oraz nawiązkę za straty zdrowotne w wysokości 10 tys. zł. Sąd jednak nie uwzględnił tych żądań i zasądził jedynie 4 tys. zł grzywny dla aktora. Rodzina poszkodowanego była oburzona tym wyrokiem i uważała, że Stuhr korzystał ze swojej popularności i wpływów. Rodzina poszkodowanego nie ukrywała też swojego oburzenia na komentarze Stuhra, który twierdził, że czuje się niewinny i że to była tylko kolizja. Rodzina poszkodowanego uważała, że Stuhr nie wykazał się żadnym skruchą ani szacunkiem dla ofiary. Jerzy Stuhr niedawno wyznał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, że jego ojciec był prokuratorem w czasach stalinowskich. Być może ten fakt przyczynia się do wymiaru kary.

Każdy pijany, nie tylko celebryta może być mordercą

Dla przykładu – mężczyzna ważący 80 kg, który wypił jedno piwo, będzie mógł prowadzić samochód najwcześniej po upływie 2,5 – 3 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że organizm usuwa alkohol w swoim tempie i ten czas zależy od wielu różnych czynników.

Lekarze przyjmują, że organizm ludzki potrzebuje ok. 3 godzin na spalenie 20-30 gram czystego alkoholu – etanolu.

  • 50g wódki = 20g etanolu
  • 100ml wina = 12g etanolu
  • 0,5l piwa = 25g etanolu

Przeprowadzone badania dowiodły, że już zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż czterokrotnie. Natomiast przy stężeniu alkoholu na poziomie 0,8 promila, ryzyko wypadku drogowego wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Podsumowanie

Idą święta Bożego Narodzenia! Każdy pijany za kierownicą, nie tylko Jerzy Stuhr jest zagrożeniem dla zdrowia i życia potencjalnych ofiar. Czy po wypadku w którym zginą ludzie też będzie można się tłumaczyć – Czuję się niewinny, skończyło się na kolizji. Tak naprawdę nic nie zrobiłem, więc wewnętrznie jestem kompletnie czysty – komentował wypadek Stuhr. Czy każdy kierowca nadużywający alkoholu może się tłumaczyć w ten sposób i uniknie kary? Czy może są przywileje dla swoich. Zastanówmy się zasiadając za Wigilijnym stołem czy wsiadając do samochodu na miejsce kierowcy będąc pijanym zachowujemy się rozsądnie.

Na koniec zapraszam jeszcze do lektury artykułu Bezterminowe prawo jazdy czas na wymianę

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia