Norma EURO 7 w 2025

Norma EURO 7 w 2025 to nowa regulacja Unii Europejskiej, ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza przez pojazdy silnikowe.

302

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Norma Euro 7 w 2025 roku. Dym z rury wydechowej; samochody i pojazdy
Norma Euro 7 w 2025 roku

Nowa Norma EURO 7 to nowa regulacja Unii Europejskiej, która ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza przez pojazdy silnikowe. Norma ma być wprowadzona w 2025 roku i będzie obowiązywać samochody osobowe, jak i ciężarowe, dostawcze oraz autobusy. Ma ona między innymi obniżyć poziom emisji tlenków azotu (NOx), węgla (CO), węglowodorów (HC) i cząstek stałych (PM) w porównaniu z poprzednią normą EURO 6. Według informacji które przedstawiła Komisja Europejska, wprowadzenie normy EURO 7 do 2035 roku ma zmniejszyć emisję azotu z samochodów osobowych i dostawczych o 35 proc., a z autobusów i ciężarówek o 56 proc. Aby spełnić wymagania, producenci pojazdów będą musieli zastosować nowe technologie, takie jak katalizatory i filtry cząstek stałych nowej generacji. Jak uważają eksperci nowa norma może spowodować wzrost cen samochodów spalinowych i przyspieszyć rozwój pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Euro 7, która ma wejść w życie w Unii Europejskiej w 2025 roku dla samochodów osobowych i dostawczych oraz w 2027 roku dla ciężarowych.

Droga do neutralności klimatycznej 2050 roku?

  • Czy Norma Euro 7 będzie korzystna i przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zdrowia publicznego i walki ze zmianami klimatu? Tego do końca nie wiemy. samo ograniczenie emisji substancji szkodliwych z transportu drogowego, który jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia w Europie nie rozwiązuje sprawy.
  • Uchwalona Norma Euro 7 jest kontrowersyjna i spotyka się z silnym sprzeciwem ze strony branży motoryzacyjnej. Ta twierdzi, że jest ona zbyt rygorystyczna, kosztowna i technicznie niemożliwa do spełnienia. Spełnienie wymagań może mieć negatywny wpływ na dostępność i cenę nowych samochodów z silnikami spalinowymi, zwłaszcza diesla i małych benzynowych. Te będą musiały być wyposażone w zaawansowane układy oczyszczania spalin i monitorowania emisji. Euro 7 zahamuje inwestycje w technologię pojazdów elektrycznych, uważaną za bardziej ekologiczną i przyszłościową alternatywę dla silników spalinowych. Nowa Norma Euro 7 może być również nieskuteczna, ponieważ nie uwzględnia emisji z innych źródeł, takich jak produkcja paliw, akumulatorów czy energii elektrycznej, ani nie stymuluje wymiany starych i nie ekologicznych pojazdów na nowsze i czystsze.

Norma Euro 7 – lobbyści i przeciwnicy

Kwestia normy Euro 7 budzi wiele kontrowersji i dyskusji wśród różnych grup interesów. Niektórzy lobbuja za, a inni przeciwko niej. Oto kilka przykładów:

Za normą Euro 7 lobbuje Komisja Europejska, która uważa, że jest to niezbędne, aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Komisja Europejska chce promować przejście na pojazdy elektryczne i hybrydowe, które są bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż tradycyjne pojazdy spalinowe. Za normą Euro 7 lobbuje również Parlament Europejski, który zagłosował za nią w nowej, złagodzonej formie. Parlament Europejski uważa, że norma Euro 7 jest potrzebna, aby poprawić jakość powietrza i zdrowie obywateli. Parlament Europejski chce jednak zapewnić odpowiedni czas i wsparcie dla branży motoryzacyjnej, aby dostosować się do nowych wymagań.

Przeciwko normie Euro 7 lobbuje część branży motoryzacyjnej, która obawia się, że ta będzie zbyt restrykcyjna i niemożliwa do spełnienia. Niektórzy producenci samochodów twierdzą, że norma Euro 7 może spowodować koniec silników spalinowych i znaczny wzrost cen samochodów. Producenci samochodów ciężarowych i autobusów protestują również przeciwko normie Euro 7, ponieważ uważają, że zagraża ona ich konkurencyjności i rentowności. Dodatkowo przeciw normie Euro 7 lobbuje również część państw członkowskich Unii Europejskiej, która sprzeciwia się zakazowi rejestracji samochodów spalinowych w 2035 roku. Niektóre państwa, takie jak Polska, argumentują, że nie mają takich samych warunków i możliwości, aby przejść na pojazdy elektryczne i hybrydowe. Niektóre państwa domagają się również większej elastyczności i dialogu z Komisją Europejską, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla wszystkich stron.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować

Kary za emisję spalin – skutki dla naszego portfela

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia