Zespół Dżem bez wokalisty

Maciej Balcar odchodzi z legendarnego zespołu

501

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zespół Dżem - widok sceny podczas koncertu z bardzo dużej odległości. U dołu widać głowy słuchaczy daleko na scenie zespół w żółto-niebieskim oświetleniu.

Dżem to ikona polskiej sceny muzycznej, która od ponad pół wieku zachwyca fanów swoim niepowtarzalnym stylem blues rocka. Jednak zespół właśnie ogłosił, że jego obecny wokalista, Maciej Balcar, nie będzie już śpiewał w Dżemie. Co to oznacza dla przyszłości grupy i kto go zastąpi? Zespół Dżem bez wokalisty

Dżem – historia zespołu i jego wokalistów

Dżem powstał w 1973 roku w Gliwicach, jako kontynuacja wcześniejszego zespołu o nazwie Jam. Jego założycielami byli bracia Adam i Beno Otręba oraz Paweł Berger. Wkrótce dołączył do nich Ryszard Riedel, który stał się głównym wokalistą i twarzą zespołu. Riedel był nie tylko utalentowanym śpiewakiem, ale także charyzmatycznym liderem i autorem wielu tekstów piosenek. Jego głos i osobowość sprawiły, że Dżem zyskał ogromną popularność i uznanie wśród publiczności.

Niestety, Riedel zmagał się także z uzależnieniem od narkotyków, co wpływało negatywnie na jego zdrowie i karierę. W 1994 roku zmarł na zawał serca, pozostawiając po sobie niezapomniany dorobek artystyczny i smutną pamięć w sercach fanów. Jego śmierć była wielkim ciosem dla zespołu, który musiał szukać nowego wokalisty.

Pierwszym, który podjął się tego zadania, był Jacek Dewódzki, który wcześniej współpracował z Dżemem jako wokalista wspierający. Dewódzki nagrał z zespołem trzy albumy: Detox, List do R. na 12 głosów i Kilka zdartych płyt. Jednak w 2001 roku zrezygnował ze współpracy z Dżemem, tłumacząc, że chce się poświęcić własnym projektom muzycznym.

Wtedy na scenie pojawił się Maciej Balcar, który został nowym wokalistą Dżemu. Balcar był znany z występów w zespołach Nocna Zmiana Bluesa i Blues Flowers. Jego głos i styl pasował do klimatu Dżemu, a także zyskał akceptację fanów. Balcar nagrał z zespołem dwa albumy: 2004 i Muza, a także zaśpiewał w jednym z największych hitów Dżemu, Do kołyski.

Dżem – koniec współpracy z Maciejem Balcarem

Po ponad dwudziestu latach wspólnego grania, Dżem i Maciej Balcar postanowili się rozstać. Zespół poinformował o tym fakcie w oficjalnym oświadczeniu, które opublikował na swoich profilach w mediach społecznościowych. Oświadczenie brzmiało następująco:

“W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że w porozumieniu z Maciejem Balcarem zdecydowaliśmy o zakończeniu współpracy. Wszystkie koncerty zaplanowane do 6 kwietnia 2024 roku odbędą się zgodnie z planem. Po tym terminie zespół Dżem będzie kontynuował działalność z nowym wokalistą. Szczegóły wkrótce. Dziękujemy Maciejowi za te lata i życzymy mu wszystkiego najlepszego na dalszej drodze artystycznej.”

Zespół nie podał przyczyny rozstania się z Balcarem, ani nie ujawnił, kto będzie jego następcą. Nie wiadomo, czy decyzja była zaplanowana od dawna, czy też była efektem jakiegoś konfliktu lub nieporozumienia. Nie wiadomo też, jak zareagowali na nią fani zespołu, którzy przyzwyczaili się do głosu Balcara.

Zespół Dżem – co dalej?

Rozstanie się z Balcarem to kolejny przełomowy moment w historii Dżemu, który musi zmierzyć się z wyzwaniem znalezienia nowego wokalisty. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że Dżem ma za sobą ponad pięćdziesiąt lat działalności i trzy różne wokalisty, z których każdy wprowadzał coś nowego i oryginalnego do zespołu. Dżem musi znaleźć kogoś, kto będzie godnym następcą Balcara i Riedla. Czy nowy wokalista będzie pasował do stylu i charakteru zespołu? Czy fani zaakceptują zmianę i będą wiernie wspierać Dżem?

Na te pytania nie ma jeszcze odpowiedzi, ale jedno jest pewne: Dżem to zespół, który nie poddaje się łatwo i potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji. Dżem to zespół, który ma w sobie pasję, energię i talent, które pozwalają mu tworzyć niezapomnianą muzykę. Zespół Dżem ma w sobie ducha bluesa, który nie gaśnie nawet w najtrudniejszych chwilach.

Dżem to legenda, która żyje dalej.

Ciekawy materiał wideo: Dżem – List do M – Rawa Blues 1991

Może cię również zainteresować nasze kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2023

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia