Hyundai Kona HEV hybryda w lekko futurystycznym opakowaniu

Model Hyundai Kona HEV to ekonomiczny samochód hybrydowy z baterią litowo-jonową 1,56 kWh. Co trzeba wiedzieć, by w pełni wykorzystać jego potencjał - Hyundai Kona HEV hybryda

457

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hyundai Kona HEV hybryda
Hyundai Kona HEV hybryda to ekonomiczne auto


Model Hyundai Kona HEV jest produkowany od 2019 roku. Produkcja odbywa się w fabryce Hyundai Motor Company w Ulsan w Korei Południowej. W 2022 roku Hyundai rozpoczął produkcję Kona HEV w swoim zakładzie w Czechach. Fabryka w Nošovice jest pierwszą fabryką Hyundaia w Europie, która produkuje samochody hybrydowe. Kona HEV jest dostępna w sprzedaży w ponad 100 krajach na całym świecie. My testowaliśmy wersję z silnikiem 1600 GDI

Jak daleko zajedziemy na samym prądzie?

Bateria Hyundaia Kony HEV ma pojemność 1,56 kWh. Jest to bateria litowo-jonowa, która jest umieszczona pod podłogą bagażnika. Aby zwiększyć zasięg w trybie elektrycznym, należy:

 • Unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania.
 • Jeździć z umiarkowaną prędkością.
 • Korzystać z trybu elektrycznego w mieście.

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy bateria jest rozładowana, samochód będzie napędzany wyłącznie silnikiem spalinowym.

Hyundai Kona HEV hybryda to ekonomiczne auto o bardzo nowoczesnym wyglądzie
Hyundai Kona HEV hybryda to ekonomiczne auto o bardzo nowoczesnym wyglądzie

Jak jeździć oszczędnie?

Zastanawialiśmy się jaki wpływ na oszczędną jazdę ma nasze przygotowanie EKO? Nie, nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji, aby jeździć oszczędnie Hyundaiem Kona HEV. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Przyspieszanie i hamowanie powoduje zużycie energii elektrycznej i paliwa – rób to delikatnie
 • Im wyższa prędkość, tym większe zużycie paliwa – HEV preferuje miasto
 • W mieście samochód może poruszać się w trybie elektrycznym na dłuższych dystansach o ile zgromadziłeś energię w baterii.
 • Ładowanie baterii sprawi, że będziesz mógł korzystać z trybu elektrycznego częściej.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc Ci jeździć oszczędniej:

 • Wyłącz silnik, gdy zatrzymujesz się na dłużej niż minutę.
 • Użyj tempomatu, aby utrzymać stałą prędkość.
 • Wybieraj trasy z mniejszym natężeniem ruchu.
 • Uważaj na warunki pogodowe. Zimna pogoda może zmniejszyć zasięg w trybie elektrycznym.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mógł obniżyć zużycie paliwa i emisje spalin swojego Hyundaia Kona HEV.

Hyundai Kona HEV hybryda to ekonomiczne auto o bardzo nowoczesnym wyglądzie także wnętrza
Hyundai Kona HEV hybryda to ekonomiczne auto o bardzo nowoczesnym wyglądzie także wnętrza z odbiornikiem DAB+

Nasze wrażenia z jazdy

Wrażenia z jazdy Hyundaiem Kona HEV są ogólnie pozytywne. Samochód jest przyjemny w prowadzeniu, ma dobre właściwości jezdne i jest dobrze wyważony. W mieście Kona HEV jest bardzo oszczędna. Natomiast w trybie elektrycznym można przejechać nawet 5 km. W trasie samochód może poruszać się w trybie elektrycznym na krótkich dystansach, ale nadal jest bardzo oszczędny.

Kona HEV ma dobre przyspieszenie i osiągi. Silnik spalinowy jest wspomagany przez silnik elektryczny, co zapewnia płynną i dynamiczną jazdę. Samochód jest dobrze wyposażony i ma nowoczesny design. Ten design jest nawet jak widać na zdjęciach lekko futurystyczny. Natomiast pod tą futurystyczną powłoką mamy dobry ale całkiem zwykły układ hybrydowy do oszczędnej jazdy.

Jak wygląda napęd?

Układ napędowy Hyundaia Kony HEV składa się z dwóch silników: silnika spalinowego i silnika elektrycznego.

Silnik spalinowy wolnossący benzynowy 4-cylindrowiec o pojemności 1,6 litra i mocy 105 KM. Silnik ten jest wyposażony w system zmiennych faz rozrządu (VVT).

Silnik elektryczny to silnik synchroniczny o mocy 43,5 KM. Silnik ten jest zasilany z baterii litowo-jonowej o niewielkiej pojemności 1,56 kWh. Oba silniki są połączone ze skrzynią biegów CVT, która przenosi napęd na przednie koła.

Układ napędowy Hyundaia Kony HEV może działać w trzech trybach:

 • Tryb elektryczny – samochód jest napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym. Tryb ten jest dostępny do prędkości 125 km/h.
 • Tryb hybrydowy – oba silniki pracują jednocześnie, zapewniając płynną i dynamiczną jazdę.
 • Tryb spalinowy – samochód jest napędzany wyłącznie silnikiem spalinowym. Tryb ten jest włączany automatycznie, gdy bateria jest rozładowana lub gdy prędkość jest zbyt duża dla silnika elektrycznego.

Układ napędowy Hyundaia Kony HEV jest bardzo wydajny. Nasz test wykazał że średnio może zadowolić się od 4,3 do 4,6 l/100 km. Oczywiście taki wynik jest do uzyskania głównie w mieście przy dość delikatnym traktowaniu pedału gazu.

Bezpieczny zakup Hyundai Kona HEV hybryda

Sensowność zakupu Hyundaia Kona HEV zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli szukasz oszczędnego i przyjemnego w prowadzeniu samochodu, który jest dobrze wyposażony i ma nowoczesny design, to Kona HEV może być dobrym wyborem dla Ciebie.

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie Hyundaia Kony HEV:

 • Twoje potrzeby i preferencje – Jeśli mieszkasz w mieście i masz krótkie dojazdy, to Kona HEV może być idealnym samochodem dla Ciebie. W trybie elektrycznym możesz przejechać nawet 6 km. Jeśli jednak często podróżujesz na dłuższe dystanse, to Kona HEV może nie być najlepszym wyborem.
 • Twoje możliwości finansowe – Kona HEV jest droższa niż samochody z silnikiem spalinowym. Jeśli masz ograniczony budżet, to możesz rozważyć zakup samochodu z silnikiem spalinowym lub samochodu elektrycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, Hyundai Kona HEV to dobry wybór dla osób, które szukają oszczędnego i przyjemnego w prowadzeniu samochodu. Samochód jest dobrze wyposażony i ma nowoczesny design.

Hyundai Kona HEV

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia