Urlop wypoczynkowy w 2024 roku

Urlop wypoczynkowy, zaległy, na żądanie w 2024 roku, W kodeksie pracy nie ma planowanych zmian w porównaniu z 2023. Termin dodatkowych dni wolnych.

293

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Urlop wypoczynkowy w 2024 roku, piękny widok miasta na greckiej wyspie o zachodzie słońca - wakacje jesienią
Urlop wypoczynkowy w 2024 roku dokąd na wakacje jesienią? Grecja czy Egipt a może coś jeszcze?

W kodeksie pracy nie ma planowanych zmian, jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy w 2024 roku. Oznacza to, że zasady pozostaną takie same jak w 2023 roku. Rok 2024 to 366 dni, z czego 251 dni pracujących i 115 dni wolnych. Poza dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy przysługuje nam jeszcze urlop.

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie wynosi 20 dni roboczych. Pracownicy, którzy przepracowali w ramach umowy o pracę (i byli zatrudnieni na pełen etat) więcej niż 10 lat, mają prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Dodatkowo pracujący, będą mogli skorzystać z 5 dni urlopu opiekuńczego, 2 dni zwolnienia ze względu na siłę wyższą i 2 dni opieki nad dzieckiem. W 2024 roku będzie też 11 dni świątecznych, z których jeden (6 stycznia) wypada w sobotę i należy się za niego dzień wolny w innym terminie.

Termin rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego trzeba uzgodnić z pracodawcą. Pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy po uprzednim uzgodnieniu z pracodawcą. Najpóźniej do końca września pracownik ma obowiązek wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Urlop ten może być udzielony w każdym czasie, z zastrzeżeniem, że nie może to spowodować zakłócenia w pracy.

Dodatkowe dni wolne od pracy

Oprócz dni wolnych wynikających z kodeksu pracy, w 2024 roku przypadają następujące dodatkowe dni wolne od pracy:

 • Święta państwowe:
  • 1 stycznia (Nowy Rok) – poniedziałek
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – sobota
  • 1 maja (Święto Pracy) – środa
  • 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) – piątek
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) – czwartek
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych) – piątek
  • 25 grudnia (Boże Narodzenie) – środa
  • 26 grudnia (Boże Narodzenie) – czwartek
 • Święta kościelne:
  • 31 marca (Wielkanoc) – niedziela
    1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – poniedziałek
   • 30 maja (Boże Ciało) – czwartek
  Urlop wypoczynkowy w 2024 roku, pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej. Na francuskiej plaży pan pomaga kobiecie niepełnosprawnej wejść do wody.
  Urlop wypoczynkowy w 2024 roku

  Urlop wypoczynkowy przysługujący osobom niepełnosprawnym według kodeksu pracy

  Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten jest dodatkowy do zwykłego urlopu wypoczynkowego, który dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie wynosi 20 dni roboczych (26 dni roboczych po przepracowaniu 10 lat).

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności.

  Przykład:

  Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni + 6 dni) w roku kalendarzowym. Jeśli pracownik niepełnosprawny chce skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, powinien złożyć wniosek do pracodawcy w terminie co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi niepełnosprawnemu udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego, chyba że uniemożliwi to normalne funkcjonowanie zakładu pracy.

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy jest płatny w wysokości 100% wynagrodzenia.

  Zaległy urlop wypoczynkowy

  Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy, który nie został wykorzystany w danym roku kalendarzowym, przechodzi na rok następny. Urlop zaległy należy wykorzystać do dnia 30 września roku następnego. W związku z tym, termin wykorzystania urlopu zaległego za rok 2023 w roku 2024 to 30 września 2024 roku.

  Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu zaległego w terminie do 30 września 2024 roku, to pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Ekwiwalent pieniężny przysługuje w wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

  Pracownik może również zrezygnować z ekwiwalentu pieniężnego i wykorzystać urlop zaległy w późniejszym terminie. W tym celu musi jednak złożyć pisemny wniosek do pracodawcy.

  Na koniec zapraszam do lektury Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika korzyści i obowiązki

  Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

  Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

  Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

  Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

  Brak postów do wyświetlenia