Napoje energetyczne tylko dla dorosłych od 1 Stycznia 2024 r.

Od 1 Stycznia 2024 r. energetyki tylko dla dorosłych

205

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

napoje energetyczne tylko dla dorosłych, puszka na tle zakazu przypominającego znak drogowy
napoje energetyczne tylko dla dorosłych od 1 Stycznia 2024 r.

Nowe prawo wprowadza od 1 Stycznia 2024 napoje energetyczne tylko dla dorosłych. Zgodnie z nim, produkty te nie będą mogły być sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia. Zakaz dotyczy zarówno sprzedaży w sklepach, jak i w automatach.

Nowe przepisy zostały wprowadzone w celu ochrony zdrowia dzieci i młodzieży. Energetyki zawierają bowiem duże ilości kofeiny i tauryny, które mogą być szkodliwe dla młodych organizmów. Kofeina przyczynia się do m.in. problemów z koncentracją, bezsenności, nerwowości, a nawet zaburzeń rytmu serca. Tauryna może natomiast powodować wzrost ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca. Oprócz zakazu sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 roku życia, nowe przepisy wprowadzają również zakaz sprzedaży tych napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych. Ma to na celu uniemożliwienie dzieciom i młodzieży dostępu do energetyków w miejscach, gdzie przebywają one najczęściej. Sprzedawcy w sklepach będą mieli natomiast obowiązek weryfikowania wieku osób zamierzających kupić energetyki.

Napoje energetyczne tylko dla dorosłych – gdzie ich nie kupimy?

Nowe przepisy mają za zadanie ograniczenie dostępu do napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Oznacza to, że produktów tych nie kupią w następujących miejscach:

• W sklepach spożywczych, takich jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Tesco. Sprzedawca będzie miał obowiązek weryfikacji wieku klienta przed sprzedażą energetyka.

• W automatach. Automaty będą musiały być wyposażone w system blokujący sprzedaż energetyków osobom poniżej 18 roku życia.

• Na terenie szkół i innych jednostek oświatowych. Energetyki nie będą mogły być sprzedawane w sklepikach szkolnych, automatach ani w innych miejscach znajdujących się na terenie szkół.

Oprócz tego, napojów energetycznych nie będzie można kupić w internecie bez weryfikacji wieku klienta.

Nowe przepisy są pozytywnie oceniane przez ekspertów ds. zdrowia publicznego. Specjaliści uważają, że będą one skuteczne w ochronie zdrowia dzieci i młodzieży.

Czy reklama energetyków będzie legalna?

To, że napoje energetyczne staną się produktami tylko dla dorosłych nie oznacza, że nie będzie można ich reklamować w radiu czy telewizji. Reklama energetyków będzie jednak podlegać znaczącym ograniczeniom. Zabronione zostanie reklamowanie energetyków w godzinach od 6:00 do 23:00. Dodatkowo, reklamy te nie będą mogły być kierowane do dzieci i młodzieży.

Oczywiście, nowe przepisy nie wyeliminują całkowicie dostępu dzieci i młodzieży do energetyków. Nadal będą one mogły je kupić od starszych znajomych lub w nielegalnych punktach sprzedaży. Takie prawo zapewni jednak możliwość znacznego ograniczenia zakupu napojów energetycznych przez osoby niepełnoletnie.

Chcesz wiedzieć, dlaczego dzieci nie powinny pić energetyków? Obejrzyj ten krótki film.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami.

Przeczytaj też artykuł opisujący problem coraz więcej otyłych dzieci.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia