MG Motor legendy ciąg dalszy Cz.1

Losy brytyjskiej marki, która w tym roku kończy 100-lat.

263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

MG Motor- zbliżenie na piękną chromowaną atrapę modelu TB. Na ośmiokątnej białej plakietce, stylizowane litery MG.

Legendarna brytyjska marka motoryzacyjna MG (Morris Garages), której barwna historia, rozpoczęła się w połowie lat 20. XX wieku. Dzięki fascynacji oraz wizji swego założyciela, szybko zdobyła reputację firmy budującej wyczynowe samochody sportowe, dostępne dla każdego. MG Motor

Narodziny MG Motor

Firmę założył w 1924 roku, Cecil Kimber, dealer samochodów marki Morris z Oxfordu,  który doszedł do wniosku że oferowane przez jego salon samochody można udoskonalić i podrasować. Tak więc początkowo MG zajmowało się modyfikowaniem samochodów Morris i promowało się hasłem reklamowym MG – the Super Sports Morris. Przełomowym wydarzeniem w historii firmy było zaprezentowanie w 1928 roku własnej, samodzielnie opracowanej serii modeli Midget. Natychmiast nowe MG, zyskały ogromne zainteresowanie zarówno na rynku brytyjskim jak i zagranicznym.

Marka MG zdobywająca coraz większe uznanie, została przejęta przez Morris Motor Company, w 1935 roku. Zapewniło to sfinansowanie powstania kolejnego modelu MG czyli T-Type, który stał się niezwykle popularny w Wielkiej Brytanii oraz na rynku amerykańskim. Okres przedwojenny był dla marki MG czasem licznych sukcesów odniesionych w wyścigach samochodowych. stanowionych rekordów prędkości oraz wygranych w prestiżowych zawodach, np. w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

MG Motor - na czarno-białym zdjęciu z około 1925 roku, w wyścigowym MG siedzi kierowca w marynarce i kaszkiecie na głowie.
Od początku istnienia MG, wyścigi były na pierwszym miejscu.

MG Motor kolejne przejęcia

Po zakończeniu II wojny światowej, MG kontynuowało produkcję samochodów sportowych, były to modele: MG TC, MG TD, MG TF i MG A. Ogromną grupą nabywców, małych sportowych samochodów MG, byli amerykańscy żołnierze stacjonujących w Europie po II wojnie światowej. Gdy przychodził czas ich powrotu za ocean, zabierali ze sobą swoje samochody co wywołało w USA, wielkie zainteresowanie małymi wyścigówkami. Nowa moda przyczyniła się do powstania Chevroleta Corvette.

Kiedy w 1952 roku Morris Motor Company połączyło się z Austin Motor Company, powstało British Motor Corporation (BMC), nowy właściciel marki MG. W tym okresie, MG wypuściło na rynek swoje najbardziej znane modele, takie jak MG B, MG C i MG Midget, współpracowało również z innymi markami, takimi jak Austin-Healey i Riley.

Rok 1968, zaowocował połączeniem British Motor Corporation z Leyland Motor Corporation, tak powstał twór o nazwie British Leyland. MG jako podmiot zależny musiał rozpocząć produkcję modeli „cywilnych”. Wykorzystując konstrukcje Austina i Morrisa, MG wyprodukowało modele MG 1100, MG 1300, MG Metro, MG Maestro i MG Montego, pozbawione sportowego pazura. Niestety wchłonięcie MG przez British Leyland spowodowało szereg problemów z jakością i finansami.

Po upaństwowieniu British Leyland w 1980 roku powstała Rover Group, a rok później MG Motor zakończyło produkcję swojego ostatniego klasycznego samochodu sportowego, MG B. Od tego momentu firma skupiła się wyłącznie na produkcji samochodów osobowych. Iskierka nadziei rozbłysła w 1988 roku, kiedy niemieckim koncern BMW stał się właścicielem Rover Group. BMW wznowiło w 1992 roku, produkcję sportowych modeli MG, takich jak MG RV8 i MG F.

Ostatnie europejskie przejęcie marki MG, miało miejsce w 2000 roku, kiedy brytyjskie konsorcjum Phoenix Venture Holdings odkupiło od Bawarczyków Rover Group, tworząc MG Rover Group. Tym razem, w oparciu o konstrukcje Rovera, MG produkowało samochody sportowe: MG TF, MG ZR, MG ZS, MG ZT i MG XPower SV. Szczęście nie trwało długo, rok 2005 przyniósł bankructwo MG Rover Group, tak definitywnie zakończyła się produkcja samochodów marki MG.

Model MG TB w przestronnym garażu. Dwumiejscowy kabriolet ze szprychowymi kołami i długą maską.
MG TB MIDGET 1939

Ciąg dalszy historii nastąpił

Upadłą firmą zainteresował się chiński koncern Nanjing Automobile, który w 2006 roku przejął masę upadłościową MG Rover Group. W ten sposób chiński gigant otworzył sobie furtkę do europejskiego rynku, wykorzystując historyczną brytyjską markę motoryzacyjną. Nanjing Automobile dokonało w 2007 roku fuzji z chińskim koncernem Shanghai Automotive Industry Corporation, nowego właściciela marki MG. W ten sposób na rynkach globalnych oraz w Europie, MG sprzedaje samochody osobowe i SUV-y, takie jak MG 3, MG4, MG 5, MG 6, MG GS, MG ZS i MG HS. Trzy z nich są dostępne w Polsce, to elektryczny MG 4, kompaktowy SUV MG ZS oraz komfortowy SUV MG HS.

Szerzej o dostępnych w naszym kraju modelach MG, przeczytacie w kolejnych artykułach z serii: „MG Motor legendy ciąg dalszy”

Ciekawy materiał wideo: New MG7 2023 in-depth Walkaround

Może cię również zainteresować: UE zdecyduje za Ciebie kiedy Twój samochód pójdzie na złom

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia