Wkrótce instalacja turbin wiatrowych Baltica 2 – umowa pomiędzy PGE i Orsted podpisana

Baltica 2 i Baltica 3 - instalacja turbin wiatrowych na Morzu Bałtyckim o mocy 2,5 GW! Przejdź dalej i dowiedz się jak działa Morska Farma Wiatrowa Baltica produkująca czystą energię

296

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

morska farma wiatrowa Baltica - instalacja turbin wiatrowych Baltica i przyłącze dla farmy wiatrowej
przyłącze dla farmy wiatrowej

Morska Farma Wiatrowa Baltica to projekt budowy dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW, które powstaną na Morzu Bałtyckim, w pobliżu wybrzeża Polski. Wiatry nad Bałtykiem ją dużo bardziej korzystne i wydajne jak te na lądzie. Instalacja turbin wiatrowych Baltica to jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w regionie.

Etapy projektu Baltica:

Baltica 2 to pierwszy etap tego projektu. Będzie składać się z 107 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Turbiny zostaną zainstalowane na wodach o głębokości do 50 metrów. Moc Baltica 2 wyniesie około 1,5 GW.

Baltica 3 to drugi etap projektu. Będzie składać się z 50 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Turbiny zostaną zainstalowane na wodach o głębokości do 30 metrów. Moc Baltica 3 wyniesie około 1 GW.

Historia projektu

Umowa o współpracy miedzy PGE i Orsted, tworząca spółki joint-venture obu partnerów, została podpisana w 2021 roku. W 2023 roku PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą Fred. Olsen Windcarrier na instalację 48 turbin wiatrowych dla Baltica 2. W tym samym roku zakontraktowały dostawę m.in. turbin, fundamentów, morskich stacji transformatorowych i kabli podmorskich.

Plany rozwoju instalacji wiatrowych

PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 do 2030 roku. Inwestorzy czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Morska Farma Wiatrowa Baltica będzie największym projektem z energetyki odnawialnej w Polsce. Jej budowa przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Morska Farma Wiatrowa Baltica to ważny projekt dla polskiej energetyki. Jej budowa przyczyni się do zmniejszenia zależności Polski od importu energii, a także do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Morska Farma Wiatrowa Baltica jest korzystna dla Polski z kilku powodów:

  • Zmniejszenie zależności od importu energii: Polska importuje około 60% swojej energii z zagranicy. Morska Farma Wiatrowa Baltica pozwoli na wyprodukowanie około 2,5 GW energii elektrycznej, co pokryje około 10% zapotrzebowania Polski na energię. Oznacza to, że Polska będzie mniej zależna od importu energii.
  • Poprawa stanu środowiska naturalnego: Morskie farmy wiatrowe są źródłem energii odnawialnej, która nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Oznacza to, że Morska Farma Wiatrowa Baltica przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce.
  • Stworzenie miejsc pracy: Budowa i eksploatacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica stworzy około 10 000 miejsc pracy w Polsce. Oznacza to, że projekt ten przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski.

Oczywiście, projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak:

  • Wysokie koszty: Budowa morskich farm wiatrowych jest kosztowna. Szacuje się, że koszt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica wyniesie około 10 miliardów złotych.
  • Wpływ na środowisko: Morskie farmy wiatrowe mogą mieć wpływ na środowisko naturalne, na przykład na ptaki morskie. Należy jednak pamiętać, że wpływ ten jest znacznie mniejszy niż wpływ elektrowni węglowych.

Ogólnie rzecz biorąc, Morska Farma Wiatrowa Baltica jest ważnym i korzystnym projektem dla Polski.

informacja za Portalem Morskim

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia