Nowy Jork, Long Island i Baltimore zapadają się o kilka milimetrów na rok.

Naukowcy z Columbia University alarmują, Amerykańskie miasta leżące na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych straciły w ostatnich latach od 10 do 5 cm.

198

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amerykańskie miasta zapadają się Nowy Jork, Long Island Baltimore...

Tak, to prawda. Amerykańskie miasta zapadają się. Naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku opublikowali w czasopiśmie Nature Communications wyniki badań, które wykazały, że w ciągu ostatnich 50 lat metropolie na wschodnim wybrzeżu USA obniżyły się o średnio 5 centymetrów. Najbardziej zapada się Nowy Jork i Long Island, gdzie zabudowa w centrum jest najbardziej gęsta. Tam obniżenia sięgają nawet 10 centymetrów. Problem dotyczy blisko 3 milionów mieszkańców. I może być dużym wyzwaniem ponieważ wychodzi, że Nowy Jork, Long Island i Baltimore zapadają się o kilka milimetrów na rok.

Nowy Jork, Long Island i Baltimore zapadają się o kilka milimetrów na rok

Główną przyczyną zapadania się miast jest wypompowywanie wód gruntowych. Wodę tę wykorzystuje się do nawadniania, chłodzenia maszyn i innych celów przemysłowych. W wyniku jej wypompowywania grunty pod miastem tracą swoje podparcie i zaczynają się obniżać.

Ponadto czynnikiem, który przyczynia się do zapadania się miast, jest erozja wybrzeża. Fale morskie podmywają brzeg, co prowadzi do osuwania się gruntów.

Problem zapadania się miast jest poważnym zagrożeniem dla infrastruktury i bezpieczeństwa mieszkańców. Może powodować uszkodzenia budynków, infrastruktury podziemnej, a nawet zawalenia się obiektów.

Aby przeciwdziałać zapadaniu się miast, konieczne jest ograniczenie wypompowywania wód gruntowych. Można to zrobić poprzez stosowanie oszczędniejszych metod nawadniania, a także poprzez recykling wody deszczowej. Należy również chronić wybrzeże przed erozją.

W Nowym Jorku władze miasta podjęły już działania mające na celu przeciwdziałanie zapadaniu się miasta. Wprowadzono ograniczenia w wypompowywaniu wód gruntowych, a także rozpoczęto prace nad ochroną wybrzeża. Niewątpliwie problem zapadania się miast jest złożony i wymaga długotrwałych działań.

Wschodnie wybrzeże USA – to piękno samo w sobie.

Wschodnie Wybrzeże USA jest to region geograficzny na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W jego skład wchodzi 14 stanów:

 • Maine
 • New Hampshire
 • Massachusetts
 • Rhode Island
 • Connecticut
 • Nowy Jork
 • New Jersey
 • Delaware
 • Maryland
 • Wirginia
 • Karolina Północna
 • Karolina Południowa
 • Georgia
 • Floryda

Wschodnie Wybrzeże USA jest jednym z najbardziej zaludnionych i najszybciej rozwijających się regionów w Stanach Zjednoczonych. W regionie tym znajdują się największe miasta Stanów Zjednoczonych, takie jak Nowy Jork, Filadelfia, Baltimore, Waszyngton, Boston i Miami.

Nowy Jork amerykańskie miasta zapadają się
Nowy Jork amerykańskie miasta zapadają się

Wschodnie Wybrzeże USA charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem. Na północy regionu znajdują się góry Appalachy, na południu rozciąga się równina przybrzeżna, a w środku regionu znajdują się liczne rzeki i jeziora.

Klimat na wschodnim wybrzeżu USA jest umiarkowany ciepły. Średnie temperatury roczne wahają się od 10 do 20 stopni Celsjusza. W regionie tym występują częste opady deszczu i śniegu.

Tu działa się historia

Wschodnie Wybrzeże USA było miejscem pierwszych kontaktów Europejczyków z Ameryką Północną. W 1492 roku Krzysztof Kolumb wylądował na wyspie San Salvador, która znajduje się na Bahamach. Wkrótce potem Europejczycy zaczęli zakładać kolonie na wschodnim wybrzeżu USA. W XVII wieku w regionie tym powstały kolonie angielskie, ponadto holenderskie i francuskie. Kolonie te szybko się rozwijały i w XVIII wieku stały się jednymi z najważniejszych kolonii w Imperium Brytyjskim.

W 1775 roku wybuchła wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wojna zakończyła się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych i w 1783 roku Stany Zjednoczone uzyskały niepodległość. W XIX wieku Wschodnie Wybrzeże USA było świadkiem szybkiego rozwoju gospodarczego. W regionie tym powstały nowe fabryki, ponadto przedsiębiorstwa, a handel kwitł. Wschodnie Wybrzeże USA stało się centrum gospodarczym Stanów Zjednoczonych.

W XX wieku Wschodnie Wybrzeże USA nadal się rozwijało. W regionie tym powstały nowe miasta i osiedla, a populacja gwałtownie wzrosła. Wschodnie Wybrzeże USA stało się jednym z najbardziej zaludnionych regionów na świecie.

Siedlisko firm korporacji i licznych zabytków.

Obecnie Wschodnie Wybrzeże USA jest jednym z najważniejszych regionów gospodarczych, politycznych i kulturalnych świata. W regionie tym znajdują się siedziby największych firm i korporacji, a także najważniejszych instytucji politycznych i kulturalnych.

Wschodnie Wybrzeże USA jest również popularnym miejscem turystycznym. W regionie tym znajdują się liczne zabytki historyczne, muzea, galerie sztuki i inne atrakcje turystyczne.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia