Agencja Uzbrojenia podpisała umowę ze spółką Rosomak S.A. na dostawę dwunastu wozów dowodzenia osadzonych na platformie kołowego transportera opancerzonego. Będą one przeznaczone dla nowoczesnych czołgów Abrams, które trafią do wyposażenia jednostek Wojska Polskiego.
Co to są wozy dowodzenia?
Wozy dowodzenia to pojazdy, które zapewniają wsparcie dowodzenia i kierowania działaniami wojskowymi. Są wyposażone w sprzęt łączności, który umożliwia wymianę informacji między stanowiskami dowodzenia, a także w systemy obserwacji i rozpoznania, które pozwalają dowódcom na podejmowanie decyzji w oparciu o aktualną sytuację.
Wozy dowodzenia, które zostaną zakupione przez Polskę, będą przeznaczone do wsparcia procesów dowódczo-sztabowych na szczeblu batalionu. Będą wyposażone w cztery równorzędne stanowiska pracy dla obsady operacyjnej sztabu batalionu. Podstawowy sprzęt łączności, który będzie znajdował się na wyposażeniu wozów dowodzenia, zapewni bezpieczną wymianę informacji niejawnych, zarówno jeśli chodzi o środki przewodowe, jak i bezprzewodowe. Pojazdy będą także wyposażone w podsystemy łączności wewnętrznej.
Dlaczego są ważne? i oczywiście to polska produkcja
Wozy dowodzenia są niezbędne do skutecznego działania czołgów Abrams. Dzięki nim dowódcy będą mogli sprawnie koordynować działania swoich pododdziałów i podejmować decyzje w oparciu o aktualną sytuację na polu walki.
Umowa na dostawę wozów dowodzenia dla czołgów Abrams to kolejna inwestycja w modernizację polskiej armii. Czołgi Abrams, które zostaną dostarczone Polsce, są jednymi z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Ich zakup zwiększy potencjał obronny Polski i pozwoli na skuteczniejsze przeciwstawienie się potencjalnym agresorom.
Nie KTO tylko CO TO JEST?
KTO Rosomak to Kołowy Transporter Opancerzony, który jest produkowany przez polską firmę Rosomak S.A. Od 2008 roku jest on na wyposażeniu Wojska Polskiego. Rosomak jest pojazdem 8×8, o długości 7,6 metra, szerokości 2,9 metra i wysokości 2,8 metra. Masa bojowa pojazdu wynosi 22 tony.
Pancerz Rosomaka zapewnia ochronę przed pociskami kalibru 12,7 mm oraz odłamkami pocisków artyleryjskich. Pojazd jest także wyposażony w systemy ochrony przed bronią chemiczną, biologiczną i radiologiczną. Rosomak jest napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy 525 KM. Pojazd może osiągnąć prędkość maksymalną 100 km/h i ma zasięg 600 km.
Rosomak jest przeznaczony do transportu piechoty, a także do wykonywania innych zadań, takich jak:
- ewakuacja medyczna
- rozpoznanie
- wsparcie ogniowe
Rosomak jest wykorzystywany przez Wojsko Polskie w misjach zagranicznych, m.in. w Afganistanie i Iraku.
Wersje Rosomaka
Rosomak jest produkowany w kilku wersjach, m.in.:
- wersja bojowa – przeznaczona do transportu piechoty zmechanizowanej
- wersja dowodzenia – przeznaczona do dowodzenia pododdziałami wojskowymi
- wersja sanitarna – przeznaczona do ewakuacji medycznej rannych i chorych
- wersja rozpoznania – przeznaczona do prowadzenia rozpoznania
- wersja wsparcia ogniowego – przeznaczona do wsparcia ogniowego pododdziałów wojskowych
Ważne cechy Rosomaka
Rosomak jest pojazdem o wysokiej mobilności i manewrowości. Jest także odporny na działanie broni pancernej i odłamkowej.
Rosomak jest pojazdem wszechstronnym, który może być wykorzystywany do wykonywania różnych zadań. Jest to jeden z najważniejszych pojazdów Wojska Polskiego.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej