Upadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

Kiedy i od kogo można dostać odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

upadek na śliskim chodniku, chłopak podnosi się po upadku na oblodzonym chodniku, za nim leży plecak
upadek na śliskim chodniku może skończyć się urazem lub złamaniem oraz zniszczeniem mienia

Zima to pora roku, kiedy łatwo o różnego rodzaju wypadki. Przyczyną najczęściej są oblodzone chodniki, drogi, schody i inne elementy infrastruktury. Każdy wie, że wypadek zwykle oznacza wiele przykrych konsekwencji – ból, konieczność leczenia i kupowania leków oraz nieobecność w pracy. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się nad tym, czy za upadek na śliskim chodniku należy się odszkodowanie.

Są osoby, dla których zima oznacza możliwość wybrania się na lodowisko, sanki lub narty. Tę porę roku lubią także dzieci chętnie rzucające się śnieżkami, lepiące bałwana czy zjeżdżające dosłownie na wszystkim, na czym się tylko da. Nieco gorzej wygląda sytuacja pieszych, którzy podczas zimowych dni muszą wypełniać swoje obowiązki – chodzić do pracy, szkoły, na zakupy, itp. Problem jest szczególnie dokuczliwy wczesnym rankiem, gdy chodniki są bardzo oblodzone. Wówczas przebycie nawet niewielkiej odległości może się okazać prawdziwą wyprawą, która czasami nie kończy się dobrze.

Czym grozi upadek na śliskim chodniku?

Poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku często nie wynika z nieuwagi pieszego. Zwykle powodem jest źle zabezpieczona nawierzchnia. Zdarza się to szczególnie rano, gdy drogi i chodniki nie są jeszcze odśnieżone albo posypane piaskiem, solą lub innymi preparatami. Często upadek w takim miejscu nie kończy się groźnie – po prostu wstajemy i idziemy dalej. Niestety, może także oznaczać bardzo przykre konsekwencje – zwykle uszkodzenia, stłuczenia i złamania kończyn. Dodatkowo, jeżeli poślizgowi towarzyszyło mocne uderzenie, uczestnik wypadku narażony jest na urazy głowy lub nawet kręgosłupa. Do tego trzeba dodać zniszczoną odzież i inne straty materialne. Kontuzja podczas upadku może oznaczać wizytę w szpitalu i konieczność dłuższej rekonwalescencji. Wtedy także pojawiają się koszty leczenia i rehabilitacji, które nie zawsze pokrywa NFZ. Wtedy często pojawia się kwestia otrzymania ewentualnego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu oraz inne poniesione straty.

Czy, od kogo i kiedy można uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku możemy uzyskać, jeżeli ustalimy, kto zarządza terenem, na którym doszło do wypadku. Musimy również dobrze udokumentować całe zdarzenie. Zgodnie z prawem to poszkodowany musi udowodnić, że upadek powstał z winy lub w wyniku zaniechania innej osoby. W udokumentowaniu zdarzenia pomoże:

  1. wezwanie na miejsce upadku Straży Miejskiej lub Policji. Służby te przygotują niezbędną dokumentację.
  2. Poproszenie świadków zdarzenia o podanie swoich danych i spisanie oświadczenia na piśmie.
  3. Zrobienie zdjęć śliskiego chodnika. Warto pamiętać, aby na fotografiach była widoczna lokalizacja zdarzenia – numer nieruchomości lub obiekty znajdujące się wokół.
  4. Zebranie dokumentacji medycznej.

Ponadto osoba poszkodowana musi określić, jakie oczekiwania ma wobec zarządcy terenu, na którym zdarzył się wypadek. Może domagać się: zadośćuczynienia pieniężnego, zwrotu kosztów poniesionych w związku ze zdarzeniem, renty, zwrotu utraconych zarobków, a także pokrycia kosztów utraconego mienia. Wniosek o odszkodowanie należy złożyć do ubezpieczyciela lub właściciela posesji. W razie odmowy możemy rozważyć rozpoczęcie postępowania sądowego.

Kiedy właściciel posesji odpowie za śliski chodnik?

Przy ustalaniu, kto powinien wypłacić odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku, pierwszym krokiem jest zdefiniowanie zarządcy terenu. Jeżeli oblodzony chodnik przylega bezpośrednio do prywatnej posesji, za jego stan odpowiada wyłącznie jej właściciel. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli feralny chodnik od prywatnego terenu oddziela pas zieleni. Wówczas odpowiedzialność spoczywa na spółdzielni mieszkaniowej, zarządzie osiedla lub gminie. Natomiast, jeśli teren jest dzierżawiony, za stan chodników odpowiada nie jego właściciel, a dzierżawca.

Właściciel posesji jest zobowiązany do zabezpieczenia otaczającego ją terenu. Zimą oznacza to odśnieżanie, zapobieganie oblodzeniu oraz usuwanie błota. Zarządca terenu, który nie wypełnia tego obowiązku naraża się nie tylko na wypłacenie odszkodowania, gdy ktoś upadnie na zaniedbanym chodniku. Może także otrzymać grzywnę w kwocie do 1500 zł oraz naganę. Dobrze jest zatem pomyśleć o dbaniu o teren wokół posesji oraz wykupienie polisy OC w życiu prywatnym.

Chcesz poznać porady prawne dotyczące odszkodowania za upadek na oblodzonych lub zaniedbanych powierzchniach? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj także, na czym polega bezpieczne zachowanie zimą na lodzie

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia