Powstaje serial o promie Jan Heweliusz

Poszukiwani statyści do filmu o katastrofie morskiej Jan Heweliusz. W 1993 roku doszło do zatonięcia polskiego promu u wybrzeży Niemiec. Zginęło 55 osób. Zobacz, jak powstaje film.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

serial o promie Jan Heweliusz
powstaje serial o promie Jan Heweliusz

Poszukiwani statyści do filmu o katastrofie morskiej. Ekipa filmowa szuka statystów do filmu o katastrofie morskiej. Film będzie kręcony w Polsce, w Gdyni i okolicach. 14 stycznia 1993 roku w godzinach porannych na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia doszło do zatonięcia polskiego promu kolejowo-samochodowego „Jan Heweliusz”. W wyniku katastrofy zginęło 55 osób, w tym dwoje dzieci.

Największa katastrofa morska polskiego promu

„Jan Heweliusz” wypłynął ze Świnoujścia w nocy z 13 na 14 stycznia 1993 roku i podczas sztormu zatonął, przewracając się przez burtę, 14 stycznia 1993 roku o godz. 5:12 na wschód od wybrzeży Rugii. Zginęły 20 osób załogi i 35 pasażerów – kierowców ciężarówek, uratowało się zaledwie 9 osób z załogi. „Jan Heweliusz” był pierwszym polskim promem pełnomorskim, który uległ katastrofie oraz jedyną w całej historii Polskiej Żeglugi Morskiej jednostką morską, na której zginęli wszyscy pasażerowie.

Przyczyny katastrofy

Oficjalna przyczyna katastrofy to przeciążenie statku, które było spowodowane przewozem ponad 150 ton nadmiernego balastu. Ponadto prom miał wadliwie działające systemy balastowe i sterów. Katastrofa promu „Jan Heweliusz” była jedną z najtragiczniejszych katastrof morskich w historii Polski. Społeczność morska Polski poniosła w jej wyniku ogromne straty, a opinia publiczna mocno oskarżyła kierownictwo Polskiej Żeglugi Morskiej o zaniedbania i nieodpowiedzialność.

Pamięć ofiar jedynej katastrofy polskiego statku gdzie zginęli wszyscy pasażerowie

W 2013 roku na miejscu katastrofy ustawiono pomnik upamiętniający ofiary. W Świnoujściu i Szczecinie znajdują się tablice pamiątkowe, a imieniem jednego z rozbitków nazwano statek rybacki.

Podsumowanie

Katastrofa promu „Jan Heweliusz” była tragiczną wydarzeniem w historii polskiej żeglugi morskiej. Doprowadziła ona do wielu zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa morskiego, a także do zmian organizacyjnych w Polskiej Żegludze Morskiej. Pamięć o ofiarach katastrofy jest wciąż żywa wśród morskiej społeczności Polski.

Jeśli więc chcesz zagrać w tym serialu i spełniasz wymagania:

 • osoby dorosłe, w wieku od 18 do 60 lat
 • kobiety i mężczyźni
 • różne typy figury
 • różne kolory włosów i oczu

Opis pracy:

Statyści będą odgrywać role pasażerów i załogi statku, który ulega katastrofie. Będą musieli wykonywać różne czynności, takie jak:

 • chodzić, biegać, krzyczeć
 • pływać w wodzie
 • wchodzić i wychodzić z wody

Termin kręcenia:

Film będzie kręcony w dniach 20-27 stycznia 2024 roku.

Wynagrodzenie:

Statyści otrzymają wynagrodzenie za cały dzień pracy w wysokości 200 zł.

Aby wziąć udział w castingu, należy wysłać swoje zdjęcie i dane kontaktowe na adres e-mail: adam@mkmstudiofilm.pl

W tytule wiadomości należy wpisać: „Statysta – katastrofa morska”.

Zapraszamy do udziału!

Ważne informacje:

 • Casting odbędzie się w Gdyni, w dniu 19 stycznia 2024 roku.
 • O terminie i miejscu castingu poinformujemy wszystkich zainteresowanych.
 • Casting będzie polegał na rozmowie kwalifikacyjnej i sprawdzeniu umiejętności aktorskich.
 • Do pracy zostaną zakwalifikowane osoby, które najlepiej spełnią wymagania ekipy filmowej.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia