Kwestia ponownego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika przez Prezydenta Andrzeja Dudę to temat o dużym kontrowersyjnym i złożonym charakterze, który wzbudza wiele dyskusji i różnych opinii. Na tle tej sytuacji pojawia się wiele istotnych aspektów prawnych, politycznych i społecznych. Ułaskawienie V 2.0 czekamy na fakty
Prezydent przyznałby się do błędu nieułaskawiając ponownie Mariusza Kamińskiego
Należy zauważyć, że Prezydent Duda jest zdecydowany w kwestii utrzymania swojej pierwotnej decyzji dotyczącej ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Uważa, że jego pierwsze ułaskawienie jest prawomocne i skuteczne, co stoi w opozycji do możliwości kolejnego aktu łaski. Twierdzi się, że wydanie kolejnego ułaskawienia byłoby niemożliwe z prawnego punktu widzenia i naruszałoby Konstytucję.
Opozycja wobec powtórnego ułaskawienia zaznaczana jest także przez inne osoby związane z Pałacem Prezydenckim, takie jak szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek czy szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Ich wypowiedzi podkreślają, że Prezydent nie ma zamiaru zmieniać swojej pierwotnej decyzji. Jest to w pełni zgodne z prawem i nie ma podstaw do ponownego ułaskawienia.
Minister Sprawiedliwości jest w kontrze
Z drugiej strony, minister sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, że prawomocny wyrok sądu skazujący stanowi obowiązującą decyzję. Istnieje również opinia, że pierwsze ułaskawienie, wydane po pierwszej instancji, nie ma mocy prawnej. Taka interpretacja skutkuje wygaśnięciem mandatu poselskiego oraz zakazem pełnienia funkcji publicznych.
Zasadniczo istnieją dwie kluczowe linie argumentacyjne. Jedna strona twierdzi, że wydanie kolejnego ułaskawienia byłoby niezgodne z prawem, a druga stwierdza, że pierwotne ułaskawienie było nieważne lub nie skuteczne w świetle obowiązujących przepisów prawnych.
Ostatecznie, ta sytuacja wywołuje wiele dyskusji i podziałów, zarówno w sferze prawa, jak i opinii społecznej. Decyzje podjęte w tej kwestii będą miały istotne konsekwencje dla obu stron debaty, zarówno w kontekście prawnym, jak i politycznym. przeczytaj nasze opracowanie o ułaskawieniu z grudnia 2023
Oto krótka historia ułaskawienia Mariusza Kamińskiego:
Mariusz Kamiński to były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i były poseł PiS. W 2022 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata za przekroczenie uprawnień w związku z aferą Pegasus.
W październiku 2022 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego. Ułaskawienie zostało zaskarżone przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. W kwietniu 2023 roku Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie Kamińskiego, uznając, że było ono wadliwe.
Po uchwale Sądu Najwyższego policja wystawiła Kamińskiemu nakaz doprowadzenia do aresztu. Kamiński nie stawił się na wezwanie policji i przebywa w ukryciu.
opinia o ponownym ułaskawieniu przez prezydenta Dudę:
Ponowne ułaskawienie Kamińskiego byłoby naruszeniem prawa i sprawiedliwości. Sąd Najwyższy uznał, że pierwsze ułaskawienie było wadliwe, dlatego ponowne ułaskawienie byłoby bezpodstawne.
Ponadto, ponowne ułaskawienie Kamińskiego byłoby ciosem dla praworządności w Polsce. Podważałoby ono autorytet Sądu Najwyższego i pokazywałoby, że prezydent jest ponad prawem.
Oczywiście, to prezydent ma prawo do łaski, ale prawo to powinno być używane rozważnie i w sposób zgodny z prawem. W tym przypadku ponowne ułaskawienie Kamińskiego byłoby nadużyciem tego prawa choć zgodne z Konstytucją.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej