Kuba Błaszczykowski – piłkarz z żelaza odebrał Superczempiona.

198

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kuba Błaszczykowski - laureatem Superczempiona w 89 Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Były kapitan reprezentacji Polski, ale też Wisły Kraków, Borussii Dortmund, ponadto Florentiny Jakub Błaszczykowski, został laureatem nagrody Superczempiona w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Nagroda ta jest przyznawana wybitnym sportowcom za całokształt kariery. Tak więc Kuba Błaszczykowski – piłkarz z żelaza odebrał Superczempiona.

Kuba Błaszczykowski – piłkarz z żelaza odebrał Superczempiona.

Błaszczykowski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy. W swojej karierze zdobył ponadto m.in.:

  • Mistrzostwo Polski z Wisłą Kraków (2011)
  • Puchar Polski z Wisłą Kraków (2010, 2011)
  • Ligę Mistrzów z Borussią Dortmund (2012)
  • Superpuchar Niemiec z Borussią Dortmund (2013)
  • Superpuchar UEFA z Borussią Dortmund (2013)

W uzasadnieniu przyznania nagrody Superczempiona, Przegląd Sportowy podkreślił ponadto, że Błaszczykowski to „piłkarz o wielkim sercu, który zawsze grał dla drużyny i dla Polski”.

„Kuba to wyjątkowy piłkarz i człowiek. Ponadto Jest wzorem dla wielu młodych ludzi. Jego kariera to historia sukcesów, ale też walki z przeciwnościami losu. Kuba to prawdziwy Superczempion” – powiedział Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

Błaszczykowski zadedykował nagrodę swojej zmarłej mamie. „Chciałem tę statuetkę zadedykować jednej osobie, która nie była na żadnym moim meczu. Nie oglądała żadnego mojego meczu na żywo. Natomiast wierzę głęboko, że ze swojego sektora „Niebo” wspierała mnie zawsze. Mamo, to dla ciebie” – powiedział 109-krotny reprezentant Polski a po policzkach jego zony Agaty, która towarzyszył mu podczas gali -pociekły łzy wzruszenia.

Kuba Błaszczykowski był przez lata filarem kadry
109 meczów i 21 goli to bilans w koszulce z białym orłem

„Gotowy do pomocy innym”

„Kubę” bo tak o nim mówią, doceniają wszyscy, za serducho, za to jak ważnym był ogniwem w kadrze, za styl w jakim tworzył słynne już trio z Dortmundu i za to z jaką klasą zamknął na dobrych parę lat skrzydło w kadrze biało czerwonych.

Wydaje mi się, że Kuba może być dumny z tego, czego dokonał, co zrobił. – mówił w pomeczowym wywiadzie na Stadionie Narodowym Robert Lewandowski, obecny kapitan reprezentacji Polski po pożegnalnym meczu z Niemcami.

„Kuba to legenda polskiej piłki. To zawodnik, który zawsze daje z siebie wszystko. Jest prawdziwym wzorem dla młodych piłkarzy” – powiedział Wojciech Szczęsny, bramkarz reprezentacji Polski i Juventusu Turyn.

„Kuba to jeden z moich najlepszych przyjaciół. To osoba, na której zawsze mogę liczyć. Jest dla mnie jak brat” – tak swego czasu mówił Łukasz Piszczek, były kolega z Borussii Dortmund , oraz reprezentacji.

„Kuba to piłkarz z wielkim sercem. Zawsze był gotowy do pomocy innym. Ponadto prawdziwy bohater” – powiedział w jednym z wywiadów Marco Reus, były kolega z Borussii Dortmund.

Błaszczykowski jest nie tylko cenionym piłkarzem, ponadto też osobą o wielkim sercu. Jest zaangażowany w działalność charytatywną, ponadto w 2016 roku założył fundację ” Ludzki Gest”. Jej celem jest kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży, poprzez wspieranie ich rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem kultury fizycznej. 

Zaczęło się na podwórku w Truskolasach

Tam urodził się 14 grudnia 1985 roku. Jego ojciec, Zygmunt, był piłkarzem, a matka, Anna, pracowała w bibliotece. Kuba od najmłodszych lat interesował się piłką nożną. W wieku 6 lat zaczął trenować w Wiśle Kraków, z którą w 2003 roku zdobył mistrzostwo Polski. W 2007 roku Błaszczykowski przeniósł się do Borussii Dortmund. Szybko stał się jednym z podstawowych zawodników. W 2012 roku zdobył z Borussią mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec i Superpuchar Niemiec. Do Wisły Kraków wrócił w 2018 roku..
Błaszczykowski zadebiutował w reprezentacji Polski w 2006 roku. W biało-czerwonych barwach wystąpił łącznie w 109 meczach i zdobył 21 goli. Był kapitanem kadry podczas Euro 2012. Przez całą karierę zmagał się z kontuzjami. Najpoważniejsze kontuzje to zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, które doznał dwukrotnie, w 2014 roku i 2021
Jest żonaty z Agatą, z którą ma dwie córki: Oliwię i Hanię.

Fragmenty książki „Kuba”

W książce „Kuba” wydanej w 2016 roku Błaszczykowski opowiada o swojej karierze, życiu prywatnym i rodzinnej tragedii o której pisał tak:
„Kiedy miałem 11 lat, mama została zamordowana przez ojca. To było dla mnie ogromne przeżycie. Przez wiele lat nie mogłem się z tym pogodzić. Czułem się jakbym stracił cały swój świat. To doświadczenie bardzo mnie ukształtowało. Nauczyło mnie, że życie jest kruche i trzeba je doceniać.” „Bawię się klockami, jest uchylone okno, i naglę słyszę rozmowę. Wiem, kto rozmawia, zamarłem, i słyszę, jak się kłócą. I słyszę: A masz ty k***! I krzyk: Aaa! Wybiegłem, jak stałem. I widzę, jak mama leży w rowie, i widzę, jak ojciec odchodzi. […] Wziąłem ją za rękę, a moje dwa czy trzy palce wpadły do rany. Wtedy wiedziałem, że jest niedobrze. Wydaje mi się, że mama zmarła mi na rękach. Trzy ostatnie wdechy wzięła i już nic. Cisza” — opowiadał

„Marzyłem by zostać piłkarzem”

„Od zawsze marzyłem o tym, żeby zostać piłkarzem. Kiedy byłem mały, spędzałem całe dnie na boisku. Trenowałem, grałem z kolegami, oglądałem mecze. Wiedziałem, że to jest to, co chcę robić w życiu.”

Kuba Błaszczykowski był przez lata filarem kadry
Kuba Błaszczykowski był przez lata filarem kadry

O kontuzjach

„Kontuzje to najtrudniejsza rzecz, z jaką musiałem się zmierzyć w karierze. Wielokrotnie odbierały mi szansę na grę w piłkę, na reprezentację, na spełnienie marzeń. Ale nigdy się nie poddałem. Wiedziałem, że muszę walczyć, żeby wrócić na boisko.”

O życiu prywatnym

„Mam cudowną żonę i dwie córki. To one są dla mnie najważniejsze. Dzięki nim mam siłę, żeby walczyć i spełniać marzenia.”

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia