Służby inwigilują wszędzie i wszystkich a tylko u nas lądują za kratkami. Dobrze to czy źle. Watergate to był początek.

Zobacz, jakie kontrowersyjne afery wybuchły w związku z podsłuchami. Afery Watergate, Prism, skandal związany z aresztowaniem Mariusza Kamińskiego, afera Snowdena - służby inwigilują.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Afera PEGASUS i aresztowanie Mariusza Kamińskiego
Afera PEGASUS i aresztowanie Mariusza Kamińskiego

Afery podsłuchowe to sytuacje, w których rząd lub inne organy państwowe, bądź też prywatne firmy, nielegalnie podsłuchują telefony lub inne urządzenia telekomunikacyjne. Chodzi o bezpieczeństwo narodowe ale niestety bywa ono płaszczykiem do rozgrywek politycznych. Aresztowanie Mariusza Kamińskiego to rozwiązanie problemu czy maskowanie własnych działań?

Do największych afer podsłuchowych na świecie należą:

  • Afery Watergate (1972-1974) – skandal polityczny w Stanach Zjednoczonych, który doprowadził do rezygnacji prezydenta Richarda Nixona. W ramach tej afery agenci administracji Nixona podsłuchiwali biura Demokratycznej Partii w budynku Watergate w Waszyngtonie.
  • Afery Prism (2013) – program szpiegowski prowadzony przez amerykańskie służby specjalne, w ramach którego podsłuchiwano telefony i inne urządzenia telekomunikacyjne obywateli Stanów Zjednoczonych i innych krajów.
  • Afery Snowdena (2013) – skandal, który wybuchł w 2013 roku, gdy amerykański informatyk Edward Snowden ujawnił, że NSA prowadzi masowy program szpiegowski, w ramach którego podsłuchiwano telefony i inne urządzenia telekomunikacyjne obywateli Stanów Zjednoczonych i innych krajów.
  • Afery Pegasus (2021) – afera, która wybuchła w 2021 roku, gdy ujawniono, że izraelska firma NSO Group sprzedała swój program szpiegowski Pegasus rządom wielu krajów, które wykorzystywały go do nielegalnego podsłuchiwania telefonów polityków, dziennikarzy, aktywistów i innych osób.

Naszym sercom najbliższy jest PEGASUS ale Francuzi też mają z nim problem

Pegasus to program szpiegowski opracowany przez izraelską firmę NSO Group. Jest to oprogramowanie typu spyware, które może być wykorzystane do inwigilacji telefonów komórkowych. Pegasus może uzyskać dostęp do wszystkich danych przechowywanych na telefonie, w tym do wiadomości tekstowych, rozmów telefonicznych, kontaktów, zdjęć, nagrań wideo i lokalizacji GPS. Może również włączyć kamerę i mikrofon telefonu, aby nagrywać rozmowy i otoczenie użytkownika.

Pegasus jest sprzedawany rządom i organom ścigania na całym świecie. Jest wykorzystywany do walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Jednak Pegasus jest również wykorzystywany do nielegalnego podsłuchiwania telefonów polityków, dziennikarzy, aktywistów i innych osób.

W 2021 roku ujawniono, że Pegasus był wykorzystywany do nielegalnego podsłuchiwania telefonów w wielu krajach, w tym w Meksyku, Maroku, Indiach, Węgrzech, Francji, Hiszpanii i Brazylii. W Polsce Pegasus był wykorzystywany do podsłuchiwania telefonów polityków, dziennikarzy i aktywistów.

Było jest i będzie tam gdzie nie ma zasad a w polityce ich nie ma bo są ludzie o krystalicznych…

Ujawnienie tych informacji doprowadziło do międzynarodowego skandalu. Firmę NSO Group oskarżono o naruszenie praw człowieka i wolności obywatelskich. Firma NSO Group zaprzeczyła tym zarzutom, twierdząc, że Pegasus jest wykorzystywany wyłącznie do celów legalnych.

Pegasus jest potężnym narzędziem, które może być wykorzystywane do celów zarówno dobrych, jak i złych. Jest ważne, aby Pegasus był wykorzystywany w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem.

Afery podsłuchowe mają poważne konsekwencje dla praw człowieka i wolności obywatelskich. Naruszają one prawo do prywatności i mogą być wykorzystywane do zastraszania i inwigilacji osób niepohodlnych dla władzy.

W Polsce najgłośniejszą aferą podsłuchową była afera taśmowa, która wybuchła w 2014 roku. W ramach tej afery ujawniono, że w latach 2010-2014 rząd Platformy Obywatelskiej prowadził podsłuchy telefonów swoich politycznych przeciwników.

Afery podsłuchowe są poważnym zagrożeniem dla demokracji. Naruszają one zasadę równości wobec prawa i mogą być wykorzystywane do łamania prawa i ograniczania wolności obywatelskich.

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia