Rachunki za ogrzewanie a temperatura w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać

Rachunki za ogrzewanie a temperatura w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać problem który przychodzi z nastaniem zimy. Dbanie o równowagę pomiędzy temperaturą w mieszkaniu a wysokością rachunków za ogrzewanie

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać
Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać

Rachunki za ogrzewanie to odwieczny problem który przychodzi z nastaniem zimy. Zadbanie o równowagę pomiędzy temperaturą w mieszkaniu a wysokością rachunków za ogrzewanie jest ważne zarówno dla naszego komfortu, jak i dla naszego portfela.

Rachunki i sposoby na oszczędzanie

Istnieją różne sposoby, jak oszczędzać na ogrzewaniu, nie rezygnując z przyjemnego ciepła w domu. Oto kilka z nich:

 • 1. Ustawiaj odpowiednią temperaturę w zależności od rodzaju pomieszczenia. Optymalna temperatura w mieszkaniu to taka, w której czujemy się komfortowo i nie odczuwamy zimna. W Polsce zalecana temperatura w mieszkaniu to 20-22 stopnie Celsjusza. W sypialni można obniżyć temperaturę do 16-18 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura nie tylko zwiększa zużycie energii, ale także może być szkodliwa dla zdrowia.
 • 2. Obniżaj temperaturę o 1 stopień, gdy nie ma Cię w domu lub gdy idziesz spać. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą programowalnego termostatu. Obniżenie temperatury o 1 stopień może przynieść nawet 5% oszczędności na ogrzewaniu. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z chłodem, bo zbyt niska temperatura może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.
 • 3. Nie wyłączaj kaloryferów na noc. Wyłączenie kaloryferów na noc powoduje, że rano musimy je ponownie podgrzać, co wiąże się ze wzrostem kosztów ogrzewania. Lepiej jest zmniejszyć temperaturę w kaloryferach na noc, a rano zwiększyć ją do normalnego poziomu.
 • 4. Wietrz mieszkanie regularnie, ale krótko. Świeże powietrze jest niezbędne dla zdrowia i komfortu, ale nie trzeba wietrzyć przez cały dzień. Wystarczy otworzyć okna na 10-15 minut, najlepiej kilka razy dziennie. W ten sposób nie wychłodzisz zbytnio mieszkania, a jednocześnie zapewnisz odpowiednią wilgotność i wentylację.
 • 5. Dbaj o izolację i szczelność okien i drzwi. Przez nieszczelne okna i drzwi może uciekać nawet 25% ciepła z mieszkania. Dlatego warto sprawdzić, czy nie ma żadnych szczelin, pęknięć lub uszkodzeń. Jeśli tak, to należy je uszczelnić lub wymienić. Możesz także zainwestować w dodatkową izolację, np. rolety zewnętrzne, folie termoizolacyjne lub podwójne szyby.

 • 6. Zastosuj termostaty pokojowe. Termostaty pokojowe pozwalają automatycznie utrzymywać stałą temperaturę w mieszkaniu. Dzięki temu nie musimy pamiętać o ręcznej regulacji kaloryferów.
Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać. Rachunek za ciepło - kaloryfer
Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać. Rachunek za ciepło – kaloryfer

Rachunki za ogrzewanie – jak możemy oszczędzać

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o równowagę pomiędzy temperaturą w mieszkaniu a wysokością rachunków: Zadbaj o dobrą izolację domu lub mieszkania. Izolacja termiczna to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie strat ciepła. Zamień stare, nieszczelne okna na nowe, energooszczędne. Nowoczesne okna mogą zmniejszyć straty ciepła nawet o 70%. Zadbaj o prawidłową wentylację. Niedostateczna wentylacja powoduje wzrost wilgotności powietrza, co może prowadzić do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Nie blokuj kaloryferów meblami lub zasłonami. Regularnie czyść kaloryfery. Zalegający na nich kurz i brud zmniejszają ich efektywność. Użyj wentylacji. Dobra wentylacja zapobiega powstawaniu wilgoci, która może sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów.

Stosując się do tych zasad, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na ogrzewaniu.

Kaloryfer i termostat - Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać
Kaloryfer i termostat – Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać

Oznaczenia stopni na kaloryferze a wysokość rachunków

Cyfry na pokrętle na kaloryferze oznaczają poziom temperatury, do jakiej ma się nagrzać pomieszczenie, w którym znajduje się grzejnik. Są to wartości przybliżone i mogą się różnić w zależności od producenta termostatu. Odpowiednie ustawienie może mieć wpływ na Twoje rachunki za ogrzewanie.

Oto znaczenie poszczególnych cyfr:

 • 0 lub śnieżynka – grzejnik utrzymuje temperaturę 6-8 stopni Celsjusza, aby zapobiec zamarznięciu wody w grzejniku.
 • 1 – temperatura w pomieszczeniu wynosi około 12-13 stopni Celsjusza, co jest odpowiednie dla garażu czy piwnicy.
 • 2 – temperatura w pomieszczeniu wynosi około 15-16 stopni Celsjusza, co jest zalecane dla sypialni w nocy.
 • 3 – temperatura w pomieszczeniu wynosi około 18-20 stopni Celsjusza, co jest optymalne dla salonu czy kuchni.
 • 4 – temperatura w pomieszczeniu wynosi około 22-24 stopni Celsjusza, co jest polecane dla łazienki czy pokoju dziecięcego.
 • 5 – temperatura w pomieszczeniu wynosi około 25-28 stopni Celsjusza lub więcej, co jest zbyt wysokie i nie powinno być używane bez wyraźnej potrzeby.

Na koniec zachęcam do zapoznania się z artykułem Webasto – czyli zima da się lubić.

Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać
Rachunki za ogrzewanie a temperaturą w mieszkaniu, jak możemy oszczędzać

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 11-17.01.2024

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Brak postów do wyświetlenia