Kontrola autokaru przed wyjazdem na Ferie Zimowe 2024

Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak zapewnić bezpieczeństwo podróży dzieciom w drodze na ferie zimowe?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kontrola autokaru - po zaśnieżonej drodze w Finlandii, jedzie cytrynowy autobus pokryty kolorowymi grafikami i napisami, lekko prószy śnieg.

Ferie zimowe to czas, na który czekają nie tylko dzieci, ale i rodzice. To okazja do wspólnego spędzenia czasu, odwiedzenia ciekawych miejsc, a przede wszystkim do odpoczynku od codziennych obowiązków szkolnych. Jednak zanim wybierzemy się na zimową przygodę, warto zadbać o bezpieczeństwo podróży naszych pociech. Kontrola autokaru

Zimowy odpoczynek od obowiązków szkolnych

Ferie zimowe 2024 rozpoczną się w poniedziałek 15 stycznia i potrwają do niedzieli 25 lutego. W zależności od województwa, dzieci będą miały wolne od szkoły w różnych terminach. Oto pełny harmonogram ferii zimowych 2024:

 • 15 ÷ 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

 • 22 stycznia ÷ 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie

 • 29 stycznia ÷ 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

 • 12 ÷ 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Jak przeprowadzić kontrolę autokaru

Jeśli planujemy wyjazd na ferie zimowe zorganizowany przez szkołę, biuro podróży lub inną instytucję, powinniśmy upewnić się, że autobus, którym będą podróżować nasze dzieci, jest sprawny i bezpieczny. Na co zwrócić uwagę?

 • Badanie techniczne: każdy autobus musi mieć ważne badanie techniczne, które potwierdza jego sprawność i zgodność z normami bezpieczeństwa. Możemy sprawdzić datę ostatniego badania na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl, podając numer rejestracyjny pojazdu.

 • Wyposażenie: autobus powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, gaśnice, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe i łańcuchy śniegowe. Ponadto, powinien mieć sprawne oświetlenie, hamulce, opony i układ kierowniczy.

 • Kierowca: kierowca autobusu powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdu, a także być trzeźwy i wypoczęty. Podczas długiej podróży, kierowca powinien robić regularne przerwy i zmieniać się z innym kierowcą, jeśli taki jest dostępny.

Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo podróży, możemy poprosić policję o przeprowadzenie doraźnej kontroli autobusu i kierowcy przed wyjazdem. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju są przygotowani do takich działań, zwłaszcza w okresie ferii zimowych. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy zadzwonić do najbliższego punktu kontroli autobusów i umówić się na dogodny termin. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji udostępniło wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych.

WYKAZ PUNKTÓW KONTROLI AUTOBUSÓW – FERIE 2024

Zachowanie w trakcie podróży też ma znaczenie

Ponieważ bezpieczeństwo naszych dzieci w drodze na zimowy wypoczynek zależy nie tylko od wyników kontroli autokaru, warto przekazać im kilka ważnych zasad, które pomogą im bezpiecznie dotrzeć do celu i cieszyć się zimowym wypoczynkiem.

 • Zapiąć pasy bezpieczeństwa: pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe w każdym pojeździe i znacznie zmniejszają ryzyko obrażeń w razie wypadku. Dzieci powinny zawsze zapinać pasy i nie odczepiać ich podczas jazdy.

 • Nie zakłócać pracy kierowcy: kierowca autobusu musi skupić się na drodze i warunkach ruchu, dlatego nie powinien być rozpraszany przez hałas, krzyki, śpiewy czy inne zachowania dzieci. Dzieci powinny zachowywać się spokojnie i cicho, a jeśli chcą porozumieć się z kierowcą, powinny zwrócić się do opiekuna lub nauczyciela.

 • Nie wychylać się przez okno: wychylanie się przez okno autobusu jest niebezpieczne i zabronione. Może to spowodować utratę równowagi, uderzenie w przeszkodę lub wypadnięcie z pojazdu. Dzieci powinny trzymać się z dala od okien i nie otwierać ich bez zgody kierowcy lub opiekuna.

 • Nie zostawiać rzeczy osobistych: podczas podróży, dzieci powinny mieć przy sobie swoje rzeczy osobiste, takie jak dokumenty, pieniądze, telefon, leki czy ubrania. Nie powinny zostawiać ich w autobusie, zwłaszcza podczas przerw lub przesiadek. W razie zgubienia lub kradzieży, należy niezwłocznie zgłosić to kierowcy, opiekunowi lub policji.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia