Microsoft Najbardziej wartościową marką na świecie

Microsoft został najcenniejszą firmą publiczną na świecie z kapitalizacją rynkową wynoszącą 2,89 biliona USD. Czyli Microsoft Najbardziej wartościową marką, jak długo?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Microsoft Najbardziej wartościową marką
Microsoft Najbardziej wartościową marką

Microsoft został najcenniejszą firmą publiczną na świecie, wyprzedzając Apple. Kurs akcji Microsoftu (MSFT) zamknął się w piątek na poziomie 388,47 USD za akcję, co daje jej kapitalizację rynkową wynoszącą 2,89 biliona USD. Akcje Apple (AAPL) zamknęły się w piątek na poziomie 185,92 USD za akcję, dając jej kapitalizację rynkową wynoszącą 2,87 biliona USD. Kapitalizacja rynkowa to całkowita wartość wszystkich akcji spółki publicznej. Innymi słowy, jest to wartość rynkowa firmy. Microsoft Najbardziej wartościową marką jak długo?

To 4x więcej od PKB Polski

Wzrost Microsoftu na szczycie wynika z tego, że firma miała znakomity rok dzięki sukcesowi z generatywną sztuczną inteligencją.

W 2023 roku dyrektor generalny firmy, Satya Nadella, zainwestował miliardy dolarów w AI. Właśnie komercjalizując i dodając narzędzia AI, takie jak ChatGPT, do swojej gamy produktów przed konkurentami.

Nawet wzmocnił więzi Microsoftu z producentem ChatGPT OpenAI, głównym pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji, podczas przewrotu w radzie i kierownictwie mniejszej firmy pod koniec zeszłego roku.

Tymczasem Apple zmaga się z szeregiem problemów. Sprzedaż iPhone’ów zwalnia częściowo z powodu domniemanych wysiłków chińskiego rządu, aby ograniczyć zakupy (Pekin zaprzecza, że ​​wprowadził jakiekolwiek ograniczenia). To pomogło chińskiemu producentowi smartfonów Huawei zdobyć udział w rynku.

Apple ostatnio zmagało się z krótkotrwałym zakazem sprzedaży najnowszych modeli Apple Watch w Stanach Zjednoczonych.

Microsoft odmówił komentarza, a Apple nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz. Microsoft Najbardziej wartościową marką ale przewaga nad Apple minimalna.

Pierwsza 5 najcenniejszych firm na świecie

MiejsceFirmaKapitalizacja rynkowa (USD)
1Microsoft2,89 biliona
2Apple2,87 biliona
3Alphabet1,9 biliona
4Amazon1,7 biliona
5Tesla1,6 biliona

Jak widać, pierwsza 5 najcenniejszych firm na świecie to firmy technologiczne. Microsoft i Apple to liderzy w dziedzinie oprogramowania i sprzętu komputerowego. Alphabet i Amazon to giganty technologiczne, które oferują szeroki wachlarz produktów i usług. Tesla to lider w dziedzinie samochodów elektrycznych i pojazdów autonomicznych.

Warto zauważyć, że kapitalizacja rynkowa może się zmieniać w zależności od warunków rynkowych.

Słuchaj nas online!

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef
Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu
i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia
jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona
przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

 

Brak postów do wyświetlenia