Emmy 2023 rozdane. „Sukcesja” triumfuje.

75. gala wręczenia Primetime Emmy Awards była jubileuszową edycją. Przedstawiciele seriali Ally McBeal, Chirurdzy i Rodzina Soprano stanęli na scenie wraz z „Sukcesją” jako zwyciężczynią Emmy 2023!

163

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Emmy 2023
Emmy 2023 miały swoich bohaterów

75. gala wręczenia nagród Emmy, a w zasadzie Primetime Emmy Awards, odbyła się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Początkowo miała odbyć się 18 września ubiegłego roku. Plany te pokrzyżowały trwające wówczas strajki hollywoodzkich scenarzystów oraz aktorów. Gospodarzem gali był aktor Anthony Anderson, znany między innymi z serialu „Czarno to widzę”. A że była to jubileuszowa edycja najważniejszych nagród telewizyjnych świata, to producenci postarali się, aby na scenie pojawili się przedstawiciele obsady kultowych już seriali, jak: „Ally McBeal”, „Chirurdzy”, czy „Rodzina Soprano”. Potem już było tylko ciekawiej. Emmy 2023 rozdane. „Sukcesja” triumfuje.

Emmy 2023 rozdane. „Sukcesja” triumfuje.

Listę nominowanych 75. Primetime Emmy Awards zdominowały trzy produkcje HBO Max (właścicielem HBO Max jest Warner Bros. Discovery, właściciel TVN Warner Bros. Discovery Polska, w tym TVN24): „Sukcesja” (27 nominacji), „The Last of Us” (24 nominacje) oraz „Biały Lotos” (23 nominacje). Wszystkie trzy tytuły rywalizowały ze sobą w kategoriach serialu dramatycznego.

Zgodnie z przewidywaniami najważniejsze nagrody trafiły do twórców i gwiazd „Sukcesji”. Produkcja po raz trzeci została uhonorowana w kategorii najlepszy serial dramatyczny. Twórca „Sukcesji” Jesse Amstrong otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz (za odc. „Connor’s Wedding”), a Mark Mylod zwyciężył w kategorii najlepsza reżyseria (za ten sam odcinek). Statuetki otrzymali również: Kieran Culkin (najlepszy aktor w serialu dramatycznym), Sarah Snook (najlepsza aktorka w serialu dramatycznym) oraz Matthew Macfadyen (najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym).

Emmy 2023 to nokaut Sukcesji
Emmy 2023 to nokaut Sukcesji

Do pełnego kompletu nagród zabrakło jednej – w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym. Tu również nie było zaskoczenia: drugi raz z rzędu statuetka trafiła w ręce Jennifer Coolidge, która stworzyła legendarną już postać w „Białym Lotosie”.

Emmy 2023. „The Bear” i Quinta Brunson

W kategoriach serialu komediowego niemal wszystkie nagrody powędrowały do twórców i gwiazd serialu „The Bear”. Do pełnej puli zabrakło jedynie statuetki dla najlepszej aktorki w serialu komediowym, którą otrzymała Quinta Brunson za rolę w stworzonym przez siebie serialu „Misja: podstawówka”. Brunson jest drugą w historii i pierwszą od 1981 roku czarnoskórą laureatką Emmy w tej kategorii. Jedyną jej poprzedniczką była Isabel Sanford, która nagrodzona została za rolę w „The Jeffersons”.

Brunson jest jednocześnie trzecią i pierwszą czarnoskórą zdobywczynią Emmy za główną rolę kobiecą w serialu komediowym własnego autorstwa (pomysł i scenariusz). Tym samym dołączyła do grona Tiny Fey oraz Phoebe Waller-Bridge. Quinta Brunson w 2022 roku otrzymała Emmy w kategorii najlepszy scenariusz – serial komediowy również za „Misję: podstawówkę”.

Ali Wong poza zasięgiem.

Ali Wong – gwiazda miniserialu „Awantura” – nagrodzona została w kategorii najlepsza aktorka w miniserialu, antologii lub filmie telewizyjnym. Tym samym Wong została pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, docenioną za główną rolę w produkcji telewizyjnej.

Natomiast twórcy „The Bear” mieli aż sześć powodów, żeby świętować. Sam serial doceniony został w kategorii najlepszy serial komediowy, Christopher Storer odebrał statuetki za reżyserię i scenariusz, natomiast Jeremy Allen White, Ayo Edebiri, Ebon Moss-Bachrach – wygrali w kategoriach aktorskich.

Największe niespodzianki

  • Quinta Brunson zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki w serialu komediowym za rolę w „Misji: podstawówka”. Była to pierwsza wygrana w tej kategorii dla czarnoskórej aktorki od 1981 roku.
  • Ali Wong zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki w miniserialu, antologii lub filmie telewizyjnym za rolę w „Awanturze”. Była to pierwsza wygrana w tej kategorii dla aktorki azjatyckiego pochodzenia.
  • „The Bear” zdobył aż sześć nagród, w tym za najlepszy serial komediowy, reżyserię, scenariusz, ponadto aktora i aktorkę pierwszoplanowych. Było to ogromne wyróżnienie dla tego dopiero drugiego sezonu produkcji.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie, ponadto prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia