Czwarta część Bałtyku skuta lodem

Bałtyk skuty lodem! Zimowa przestrzeń morska to jedna czwarta powierzchni Bałtyku! Zimowe mrozy, temperatura wody. Opowiadamy o nietypowej sytuacji w Morzu Bałtyckim!

278

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bałtyk skuty lodem
Bałtyk skuty lodem

Pamiętajmy że Bałtyk jest mało zasolony więc chętniej zamarza. Północno-wschodnia część jest bez dopływu słonej wody. Zasolenie zatoki Botnickiej jest minimalne, poniżej 2 promili więc prawie słodka woda. Bałtyk skuty lodem.

Zima na morzu tym razem zaskoczyła – Bałtyk skuty lodem?


To nietypowa sytuacja na Morzu Bałtyckim! W tym roku zima zaskoczyła nas wcześnie, co sprawiło, że około 80 tysięcy kilometrów kwadratowych tej europejskiej przestrzeni morskiej jest obecnie skuta lodem, co stanowi jedną czwartą jego całkowitej powierzchni. Porównując to do lat ubiegłych, zjawisko to zdaje się być bardziej intensywne i wcześniejsze.

Według informacji estońskiej telewizji ERR, Rivo Uiboupin, dyrektor instytutu systemów morskich na Politechnice w Tallinie, wyjaśnia, że pierwszy okres mrozów, który rozpoczął się pod koniec listopada, spowodował obniżenie temperatury wody morskiej. Kolejne ochłodzenie doprowadziło do rozprzestrzenienia się i zagęszczenia lodu, co jest rzadko spotykane w tym okresie roku.

Lodołamacze w akcji, część z nich wyprodukowana w Polsce

Niezwykle istotne jest także to, że wody przybrzeżne Estonii, ze względu na swoją płytkość, wymagają regularnego angażowania lodołamaczy. Vainameri, cieśnina na Morzu Bałtyckim, oddzielająca Archipelag Zachodnioestoński od stałego lądu, już zamarzła, co dodatkowo potęguje wyjątkowość tej sytuacji. Ciekawostka, należy zauważyć że część lodołamaczy jest polskiej produkcji.

Lodołamacze polskiej produkcji, prom Toll estońskiego armatora
Lodołamacze polskiej produkcji, prom Toll estońskiego armatora

Z powodu zamarznięcia powierzchni morza estoński lodołamacz pomógł już ponad 30 statkom. To szczególnie interesujące, gdyż początkowo korzystały z jego usług wyłącznie statki mniejsze, jednak obecnie wszystkie, z wyjątkiem promów, potrzebują wsparcia, aby pokonać pokryte lodem morze. Przyglądajcie się temu niespotykanemu zjawisku na Morzu Bałtyckim i śledźcie dalszy rozwój sytuacji na stronie www.bezpiecznapodroz.org!

informacja za Portalem Morskim

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia