Budowa polskich promów samochodowych Ro-Pax dla UNITY-LINE nabiera tempa

polskie promy budowane za pomocą dostosowanej technologii scalania Stoczni Remontowej - dla Unity Line! Budowa Ro-Pax w Gdańskiej Stoczni Remontowej obejmuje sześć bloków kadłuba i siedem nadbudówek. Wykorzystają LNG do napędu tego zaawansowanego promu!

192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zalety przepraw promowych - Budowa polskich promów Ro-Pax dla Unity-Line
Zalety przepraw promowych

W Gdańskiej Stoczni Remontowej trwają prace nad budową trzech promów Ro-Pax dla polskiego armatora Unity Line. Pierwsza jednostka, numer budowy 101, jest już w fazie wyposażania. Drugi prom, numer budowy 102, jest w fazie budowy kadłuba, a trzeci, numer budowy 103, jest w fazie budowy pierwszych bloków. Promy hybrydowe z możliwością napędu LNG. Budowa polskich promów samochodowych to rozwój przemysłu stoczniowego i transportowego. Polska rośnie!!!

Budowa pierwszego promu to początek

Budowa pierwszego promu rozpoczęła się w październiku 2022 roku od cięcia pierwszych blach. Kadłub o wadze 11 tysięcy ton składa się z sześciu bloków, plus siedem bloków nadbudówki.

Budowa kadłuba trwała 10 miesięcy i została zrealizowana we współpracy z kooperantami Remontowej Shipbuilding, Stoczni Wisła, Montex i Marine Projects. Poszczególne bloki były transportowane do stoczni i tu, za pomocą opracowanej w Remontowej technologii scalania części kadłuba przy wykorzystaniu infrastruktury dokowej, łączone w jedną całość.

Największy blok, mieszczący siłownię promu, zbudowano w Remontowej na barce heavy-lift. Gdy był gotowy, dołączyły do niego kolejne, formując tzw. mega-blok. Następnie, gotowy mega-blok zwodowano i przeholowano z barki heavy-lift do doku pływającego stoczni. Kolejne bloki były sukcesywnie holowane z miejsc produkcji, przesuwane do doku pływającego i tu scalane.

Kadłub, jeszcze przed wodowaniem, był już wyposażony między innymi w silniki dual-fuel (zespoły prądotwórcze), zbiorniki kriogeniczne LNG, rufowe pędniki azymutalne, dziobowe stery strumieniowe, gotowy do pracy osprzęt kotwiczny i cumowniczy oraz wiele systemów ogólnookrętowych, w tym całkowicie ukończony system balastowy. Zakończono także konserwację wszystkich zbiorników na promie w pełnej specyfikacji malarskiej.

Tak wyposażony kadłub zwodowano, zanurzając dok 31 października 2023 r. Prom, po uzyskaniu pływalności, w asyście holowników opuścił dok i zacumował przy nabrzeżu, przy którym ruszyła instalacja nadbudówki i dalsze prace wyposażeniowe.

Budowa drugiego i trzeciego promu

Równolegle do prac nad pierwszym promem, trwają prace nad drugim i trzecim. Budowa drugiego promu, numer budowy 102, rozpoczęła się w styczniu 2023 roku. Kadłub jednostki jest już w fazie budowy i zostanie zwodowany w tym roku. Budowa trzeciego promu, numer budowy 103, rozpoczęła się 15 stycznia 2024 roku. Pierwsze bloki kadłuba są już w produkcji.

Ważne cechy promów

Promy Ro-Pax, które powstają w Gdańskiej Stoczni Remontowej, będą nowoczesnymi jednostkami o długości 229 metrów i szerokości 32 metry. Pomieszczą one 2000 pasażerów i 600 samochodów osobowych. Promy będą napędzane silnikami dual-fuel, czyli mogą być zasilane zarówno olejem napędowym, jak i skroplonym gazem ziemnym (LNG). To rozwiązanie ma zapewnić jednostkom wysoką efektywność energetyczną i niskie emisje zanieczyszczeń. Promy będą też wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym system przeciwpożarowy, system ratowniczy oraz system pozycjonowania dynamicznego.

Wpływ na polski rynek żeglugi

Budowa polskich promów Ro-Pax to ważna inwestycja dla polskiego rynku żeglugi. Nowe jednostki będą obsługiwać trasę Gdańsk-Nynäshamn, łącząc dwa ważne porty w Europie.

Promy będą konkurencyjne w stosunku do innych jednostek operujących na tej trasie. Dzięki nowoczesnemu napędowi będą generować niższe koszty eksploatacji, co przełoży się na niższe ceny biletów dla pasażerów.

Budowa promów to też szansa na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego. Gdańska Stocznia Remontowa jest głównym wykonawcą kontraktu, a w pracach uczestniczą również polskie firmy kooperujące.

info za Portalem Morskim

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia