Prezydent Duda chce podpisać ustawę budżetową, ale chce skierowania jej do TK

Czy Prezydent Duda podpisze ustawę budżetową na 2024 rok? Zobacz konflikt Rząd - Prezydent i uzyskaj jasne odpowiedzi. Rekord deficytu w dziejach polskiego budżetu - 184 mld zł.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Duda wygłosi oświadczenie Duda chce podpisać ustawę
Duda chce podpisać ustawę budżetową

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Davos, że „ma nadzieję”, że będzie mógł podpisać ustawę budżetową na 2024 rok. Jednak nie wykluczył, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli uzna, że zawiera ona zapisy niezgodne z ustawą zasadniczą. Jeżeli Duda chce podpisać ustawę to znaczy że konflikt Rząd – Prezydent gaśnie?

Nie będzie rozwiązania Sejmu przez Ustawę Budżetową

Prezydent podkreślił, że ustawa budżetowa to przede wszystkim odpowiedzialność rządu. Zaznaczył, że jedyną kwestią, którą może i powinien rozpatrywać, jest kwestia zgodności działania rządu i parlamentu z konstytucją w związku z budżetem.

Duda odniósł się także do spekulacji o możliwych przedterminowych wyborach. Zapewnił, że nie widzi takiej możliwości, nawet jeśli ustawa budżetowa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Zwróćmy uwagę że deficyt budżetowy to rekord w dziejach Polskiego budżetu. Limit deficytu w Ustawie Budżetowej określono na 184 mld zł

Prezydent uderza w nowy rząd

Prezydent Duda wykorzystał okazję, aby zaatakować obecny rząd za działania, które w jego ocenie były niezgodne z ustawą zasadniczą.

  • Mamy ostatnio szereg przypadków, kiedy przedstawiciele rządu naruszyli konstytucję – powiedział Duda. – Nawet w sposób drastyczny naruszył konstytucję minister Sienkiewicz, działając wobec zarządów mediów. Naruszył konstytucję także minister Bodnar, próbując usunąć prokuratora krajowego.

Ustawa budżetowa na 2024 rok została przyjęta przez Sejm. Teraz dokumentem zajmie się Senat. Jeśli projekt zostanie przyjęty, ustawa trafi na biurko prezydenta.

Andrzej Duda nie może zawetować ustawy budżetowej, ale może ją skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Nie paraliżuje to jednak prac rządu ani nie prowadzi do rozwiązania parlamentu.

Ocena

Ogłoszenie przez prezydenta Dudy, że „ma nadzieję”, że będzie mógł podpisać ustawę budżetową, jest pozytywnym sygnałem dla rządu. Jednak niewykluczenie skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego może oznaczać, że prezydent nie jest przekonany o jej zgodności z konstytucją.

Jeśli Duda zdecyduje się skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, to może to opóźnić jej wejście w życie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia