Będzie przyłącze dla farmy wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted współinwestorzy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica podpisały umowę na lądowy obiekt wprowadzenia mocy do KSE. Przyłącze dla farmy wiatrowej, lądowe linie eksportowe i stacja najwyższych napięć w miejscowości Osieki Lęborskie. Testowanie i uruchomienie w 2026-2027.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

morska farma wiatrowa Baltica - instalacja turbin wiatrowych Baltica i przyłącze dla farmy wiatrowej
przyłącze dla farmy wiatrowej

Grupa PGE i Ørsted, współinwestorzy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały umowę z konsorcjum GE Vernova i Polimex Mostostal na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2. Przyłącze dla farmy wiatrowej zapewni odbiór mocy z wiatraków.

Infrastrukturę wybuduje konsorcjum z polskim wykonawcą

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla Baltica 2 powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule „pod klucz”, to znaczy, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt.

Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Konsekwencje podpisania umowy

Podpisanie umowy na budowę lądowej infrastruktury dla Baltica 2 to kolejny ważny krok w realizacji tego projektu. Lądowa infrastruktura jest niezbędna do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Jej budowa pozwoli na rozpoczęcie prac instalacyjnych na morzu, które planowane są na 2025 rok.

Budowa Baltica 2 jest kluczowym elementem transformacji energetycznej Polski. Morska farma wiatrowa o mocy 1,5 GW będzie dostarczać zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

informacja za Portalem Morskim

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia