Rekordowy przyrost stacji ładowania w 2023r i co dalej?

Rozwój elektromobilności w Polsce wspomagany przez rządowe programy dofinansowania i przyrost stacji ładowania. 1513 punktów ładowania, 52% wzrost wskazuje na zmiany w białej księdze nowej mobilności.

611

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przyrost stacji ładowania
przyrost stacji ładowania ale brak taryf nocnych

Elektromobilność w Polsce rozwija się dynamicznie. Pod koniec 2023 roku po polskich drogach jeździło już prawie 100 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, w tym ponad 50 tysięcy w pełni elektrycznych. Flota pojazdów elektrycznych zwiększyła się o 52% w stosunku do roku poprzedniego. Jednak prąd jest za drogi i brak nocnych taryf ładowania.

Przyrost stacji ładowania to za mało by rozwinąć elektromobilność

Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowały 5933 ogólnodostępne punkty ładowania, z czego 26% stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym. Rozwój elektromobilności w Polsce jest wspierany przez rządowe programy dofinansowania zakupu i montażu infrastruktury ładowania. W 2023 roku uruchomiono 1513 nowych punktów ładowania, co stanowi rekordowy wzrost w historii.

W 2024 roku kluczowe jest możliwe szybkie wdrożenie przez administrację centralną postulatów legislacyjnych zawartych w „Białej Księdze Nowej Mobilności”. Opracowanie to zawiera ponad 30 konkretnych propozycji zmian regulacyjnych i systemowych w obszarach infrastruktury ogólnodostępnej, infrastruktury budynkowej i badań technicznych stacji ładowania.

Wdrożenie tych postulatów pozwoliłoby na dalszy, dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce i spełnienie celów nowego, unijnego rozporządzenia AFIR.

Tani prąd w nocy

Tani prąd do ładowania w nocy to jeden z czynników, który może przyczynić się do rozwoju elektromobilności w Polsce. W wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, Francji czy Holandii, prąd jest tańszy w nocy. To zachęca kierowców do ładowania swoich samochodów w tym czasie. W Polsce również istnieje możliwość ładowania samochodów elektrycznych w nocy po niższej taryfie. Większość dostawców energii elektrycznej oferuje tzw. taryfy nocne, w których cena energii elektrycznej jest niższa w godzinach od 22:00 do 6:00.

Aby skorzystać z taryfy nocnej, należy zmienić umowę z dostawcą energii elektrycznej. Większość dostawców oferuje możliwość zmiany taryfy bez dodatkowych opłat. Ładowanie samochodu elektrycznego w nocy po niższej taryfie może być znaczącym obniżeniem kosztów użytkowania pojazdu. Przykładowo, jeśli koszt ładowania samochodu o pojemności baterii 50 kWh w taryfie dziennej wynosi 100 zł, to w taryfie nocnej może on wynieść tylko 50 zł lub mniej.

AC/DC mniejsze ładowarki są na prąd zmienny

Oczywiście, aby skorzystać z taniego prądu do ładowania w nocy, konieczne jest posiadanie samochodu elektrycznego z możliwością ładowania prądem zmiennym (AC). Większość samochodów elektrycznych oferuje taką możliwość.

Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych jest również ważnym czynnikiem, który może przyczynić się do popularyzacji elektromobilności w Polsce. Im więcej punktów ładowania, tym łatwiej będzie kierowcom ładować swoje samochody, w tym również w nocy.

Ocena

Rozwój elektromobilności w Polsce jest pozytywnym zjawiskiem. Przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych.

Aby rozwój ten był jeszcze bardziej dynamiczny, konieczne jest dalsze wsparcie rządowe w zakresie dofinansowania zakupu i montażu infrastruktury ładowania. Istotne jest również usprawnienie procedur przyłączeniowych, które obecnie stanowią istotną barierę dla rozwoju elektromobilności.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia