Elektromobilność w Polsce rozwija się dynamicznie. Pod koniec 2023 roku po polskich drogach jeździło już prawie 100 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, w tym ponad 50 tysięcy w pełni elektrycznych. Flota pojazdów elektrycznych zwiększyła się o 52% w stosunku do roku poprzedniego. Jednak prąd jest za drogi i brak nocnych taryf ładowania.
Przyrost stacji ładowania to za mało by rozwinąć elektromobilność
Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowały 5933 ogólnodostępne punkty ładowania, z czego 26% stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym. Rozwój elektromobilności w Polsce jest wspierany przez rządowe programy dofinansowania zakupu i montażu infrastruktury ładowania. W 2023 roku uruchomiono 1513 nowych punktów ładowania, co stanowi rekordowy wzrost w historii.
W 2024 roku kluczowe jest możliwe szybkie wdrożenie przez administrację centralną postulatów legislacyjnych zawartych w „Białej Księdze Nowej Mobilności”. Opracowanie to zawiera ponad 30 konkretnych propozycji zmian regulacyjnych i systemowych w obszarach infrastruktury ogólnodostępnej, infrastruktury budynkowej i badań technicznych stacji ładowania.
Wdrożenie tych postulatów pozwoliłoby na dalszy, dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce i spełnienie celów nowego, unijnego rozporządzenia AFIR.
Tani prąd w nocy
Tani prąd do ładowania w nocy to jeden z czynników, który może przyczynić się do rozwoju elektromobilności w Polsce. W wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, Francji czy Holandii, prąd jest tańszy w nocy. To zachęca kierowców do ładowania swoich samochodów w tym czasie. W Polsce również istnieje możliwość ładowania samochodów elektrycznych w nocy po niższej taryfie. Większość dostawców energii elektrycznej oferuje tzw. taryfy nocne, w których cena energii elektrycznej jest niższa w godzinach od 22:00 do 6:00.
Aby skorzystać z taryfy nocnej, należy zmienić umowę z dostawcą energii elektrycznej. Większość dostawców oferuje możliwość zmiany taryfy bez dodatkowych opłat. Ładowanie samochodu elektrycznego w nocy po niższej taryfie może być znaczącym obniżeniem kosztów użytkowania pojazdu. Przykładowo, jeśli koszt ładowania samochodu o pojemności baterii 50 kWh w taryfie dziennej wynosi 100 zł, to w taryfie nocnej może on wynieść tylko 50 zł lub mniej.
AC/DC mniejsze ładowarki są na prąd zmienny
Oczywiście, aby skorzystać z taniego prądu do ładowania w nocy, konieczne jest posiadanie samochodu elektrycznego z możliwością ładowania prądem zmiennym (AC). Większość samochodów elektrycznych oferuje taką możliwość.
Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych jest również ważnym czynnikiem, który może przyczynić się do popularyzacji elektromobilności w Polsce. Im więcej punktów ładowania, tym łatwiej będzie kierowcom ładować swoje samochody, w tym również w nocy.
Ocena
Rozwój elektromobilności w Polsce jest pozytywnym zjawiskiem. Przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych.
Aby rozwój ten był jeszcze bardziej dynamiczny, konieczne jest dalsze wsparcie rządowe w zakresie dofinansowania zakupu i montażu infrastruktury ładowania. Istotne jest również usprawnienie procedur przyłączeniowych, które obecnie stanowią istotną barierę dla rozwoju elektromobilności.
Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami
Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.
Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.