Carlos Sainz po raz czwarty zwycięzcą Rajdu Dakar

Mistrz wystartował na Audi RS Q e-tron - rewolucyjnym samochodzie z napędem elektrycznym.

281

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Carlos Sainz - Dakar 2024, na zdjęciu kosmicznie wyglądający samochód w tumanach kurzu i piasku.
(foto:AUDI)

To był niezwykły rajd. Nie tylko ze względu na trudne warunki i wymagającą trasę, ale także na innowacyjną technologię, która po raz pierwszy zdominowała najtrudniejszy rajd pustynny na świecie. Mowa o Audi RS Q e-tron, prototypie hybrydowym z napędem elektrycznym, akumulatorem wysokiego napięcia i konwerterem energii, który zasilany jest paliwem na bazie pozostałości. To właśnie tym samochodem Carlos Sainz i Lucas Cruz zapewnili Audi pierwsze zwycięstwo w Rajdzie Dakar, pokonując około 7900 kilometrów z przewagą 1,20 godziny nad najbliższymi rywalami.

Audi RS Q e-tron to samochód, który łączy w sobie zalety napędu elektrycznego i spalinowego. Dzięki temu może pokonywać długie dystanse bez konieczności częstego ładowania akumulatora, a jednocześnie oszczędzać 60% emisji CO2 w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi. Samochód ma elektryczny napęd na wszystkie koła, który zapewnia doskonałą przyczepność i dynamikę na piasku, szutrze i kamieniach. Każda oś jest napędzana przez jeden silnik elektryczny pochodzący z programu Formuły E, a dodatkowy silnik służy do ładowania akumulatora podczas jazdy. Akumulator ma pojemność 52 kWh i jest opracowany przez Audi Sport.

Carlos Sainz – legenda rajdów

Carlos Sainz to kierowca, który nie potrzebuje przedstawiania. Jego kariera rajdowa trwa już około czterdziestu lat i obejmuje wiele sukcesów. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata rajdów WRC (1990, 1992), a także zwyciężył w wielu prestiżowych imprezach, takich jak Rajd Monte Carlo, Rajd Korsyki czy Rajd Finlandii. Jest także ojcem Carlosa Sainza Jr, kierowcy Formuły 1.

Jednak największym osiągnięciem Sainza jest jego rekordowa liczba zwycięstw w Rajdzie Dakar. Po raz pierwszy wygrał ten rajd w 2010 roku, jadąc Volkswagenem Touareg. Potem powtórzył ten wyczyn w 2018 roku, kierując Peugeotem 3008 DKR, i w 2020 roku, prowadząc Mini John Cooper Works Buggy. Teraz, w wieku 61 lat, Sainz po raz czwarty stanął na najwyższym stopniu podium, tym razem w barwach Audi. Jest to sukces z czwartą marką, w tym drugą z Grupy Volkswagen.

Sainz nie miał jednak łatwego zadania. Podczas Rajdu Dakar 2024 musiał zmierzyć się z silną konkurencją, taką jak Toyota, Ford i prywatny zespół Prodrive. Musiał także pokonać trudną trasę składającą się z codziennych etapów o długości często ponad 400 km, dwóch etapów maratonu z ograniczoną obsługą lub nawet bez niej, a także 4600 km na czas i łącznie 7883 km.

Sainz i Cruz prowadzili nieprzerwanie od szóstego etapu, zwiększając swoją przewagę nad rywalami. Zanotowali łącznie osiem dni na prowadzeniu na dwunastu etapach. Nie popełnili żadnych poważnych błędów, ani nie mieli żadnych awarii. Pokazali klasę i doświadczenie, które sprawiają, że są jednymi z najlepszych na świecie.

Audi – pionier w sportach motorowych

Audi to marka, która od zawsze wyróżnia się w sportach motorowych. Na przestrzeni czterdziestu lat Audi zdobyło wiele tytułów i trofeów w różnych dyscyplinach, takich jak rajdy, wyścigi długodystansowe, DTM czy Formuła E. Audi zawsze stawiało na innowację i technologię, wprowadzając na tor takie rozwiązania jak napęd na cztery koła quattro, silnik TDI czy napęd hybrydowy.

Teraz Audi po raz kolejny ustanowiło kamień milowy w sportach motorowych, wygrywając najcięższy rajd pustynny na świecie, korzystając z napędu zelektryfikowanego. Jest to pierwszy taki przypadek w historii Rajdu Dakar, który od ponad czterdziestu lat stanowi wyzwanie dla kierowców i konstruktorów. Audi pokazało, że napęd elektryczny nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale także skuteczny i niezawodny w ekstremalnych warunkach.

„Gratulujemy zespołowi Audi Sport zwycięstwa w Rajdzie Dakar” – mówi członek zarządu Audi Gernot Döllner. „Audi po raz kolejny ustanowiło kamień milowy w sportach motorowych. Zwycięstwo w najcięższym rajdzie pustynnym na świecie, z wykorzystaniem napędu zelektryfikowanego, stanowi widoczną przewagę dzięki technologii i wskazuje drogę do naszej elektrycznej przyszłości”.

Dyrektor techniczny Oliver Hoffmann również podkreśla znaczenie tego sukcesu: „Dzięki naszemu rewolucyjnemu zelektryfikowanemu napędowi pokonaliśmy jedno z największych wyzwań w sportach motorowych już po trzech latach. Kontynuujemy w ten sposób długą serię pionierskich osiągnięć, które zawsze wyróżniały Audi na przestrzeni czterdziestu lat sportów motorowych. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za znakomity występ w szczególnie trudnej edycji Rajdu Dakar”.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia