Wojny które zmieniły świat

Wojny które zmieniły świat

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wojny które zmieniły świat
Wojny które zmieniły świat

Wojny które zmieniły świat. Od tysięcy lat na świecie toczą się wojny między poszczególnymi krajami. Jedne niosą ze sobą opłakane skutki zaś inne mniejsze choć i tak tragiczne. Oczywiście najlepiej nam znanymi i zarazem tragicznymi bo pochłonęły miliony ofiar są I i II Wojna Światowa. Innym konfliktem zbrojnym, o którym wszystkie Polki i Polacy słyszeli, które jednak miały nieporównywalnie mniejsze skutki jeśli chodzi o zabitych to Bitwa Warszawska. Każdy Polak zna dobrze te wojny lub przynajmniej o nich słyszał bo odbyły się stosunkowo niedawno, a dokładnie w pierwszej połowie XX wieku. Innymi znanymi wojnami, o których się będzie się pisać w książkach, ale dzieją się tu i teraz to wojna na Ukrainie i konflikt Hamasu z Izraelem. Dodać należy jednak, że na całym świecie obecnie toczą się dziesiątki mniejszych lub większych wojen. Niektóre z nich miały wielki wpływ na dzieje świata tak więc przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Wojny które zmieniły świat – bitwa pod Maratonem

Bitwa pod Maratonem we wschodniej Attyce była najważniejszą bitwą pierwszej wielkiej inwazji perskiej na Grecję. Do bitwy doszło dokładnie 12 września 490 p.n.e. Przyczyną bitwy było wysłanie 20 okrętów przez Ateny i Eretrię na pomoc Jonom, którzy wzniecili bunt przeciwko perskiemu panowaniu w Azji Mniejszej. Persja odpowiedziała na ten akt agresji, wysyłając wielką armię pod wodzą Mardoniosa. Grecy, dowodzeni przez Miltiadesa, zgromadzili swoją armię pod Maratonem, aby powstrzymać perską inwazję. Persowie nie byli w stanie przełamać falangi greckiej i zostali rozbici. W bitwie poległo około 6400 Persów, podczas gdy Grecy stracili zaledwie 192 ludzi. Zwycięstwo Greków pod Maratonem miało ogromne znaczenie dla dalszych losów Grecji. Zatrzymało ono perską ekspansję na zachód i zapobiegło podporządkowaniu Grecji przez Persję. Bitwa ta jest również uważana za symbol demokracji i wolności, ponieważ Grecy walczyli o obronę swojej ojczyzny i własnych wartości.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa w Lesie Teutoburskim

Bitwa w Lesie Teutoburskim miała miejsce jesienią 9 roku naszej ery pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą Arminiusza, a wciągniętymi w zasadzkę trzema legionami rzymskimi dowodzonymi przez Publiusza Kwinktyliusza Warusa. Bitwa rozegrała się w gęstym lesie, na terenie dzisiejszych Niemiec. Warus prowadził swoje legiony w głąb terytorium germańskiego, aby stłumić powstanie. Arminiusz, który był Rzymianinem z pochodzenia, ale zdradził Rzymian i przeszedł na stronę Germanów, wiedział, że Rzymianie nie są przygotowani na walkę w lesie. Arminiusz przygotował zasadzkę w wąwozie. Gdy Rzymianie weszli w wąwóz, Germanie zaatakowali ich z obu stron. Rzymianie byli w trudnej sytuacji, ponieważ nie mogli użyć swojej charakterystycznej taktyki walki w szyku falangi. Bitwa trwała trzy dni. W jej wyniku zginęło około 20 tysięcy Rzymian, w tym sam Warus. Do niewoli dostało się tylko kilkadziesiąt osób.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa pod Poitiers


Bitwa pod Poitiers stoczono 25 października 732 roku między wojskami arabskimi pod wodzą Abd ar-Rahmana, a wojskami frankijskimi majordoma królestwa Karola Młota i księcia Akwitanii Odona. Bitwa rozegrała się w pobliżu Poitiers, na terenie dzisiejszej Francji. Siły arabskie liczyły zapewne kilka–kilkanaście tysięcy wojowników, głównie lekkiej jazdy. Wojska frankijskie liczyły około 30 tysięcy ludzi, w tym 12 tysięcy ciężkozbrojnej piechoty. Bitwa rozpoczęła się od wymiany strzałów z łuków. Arabowie, dzięki swojej przewadze w łucznikach, odnieśli w tej potyczce zwycięstwo. Następnie, gdy Arabowie ruszyli do ataku, Frankowie sformowali szyk falangi i uderzyli na nich. W bitwie poległo około 10 tysięcy Arabów, podczas gdy Frankowie stracili zaledwie 5 tysięcy ludzi. Zwycięstwo Franków pod Poitiers miało ogromne znaczenie dla dalszych losów Europy. Zatrzymało ono arabską ekspansję na zachód i zapobiegło podporządkowaniu Europy przez islam.

Wojny które zmieniły świat – Klęska Wielkiej Armady


Klęska Wielkiej Armady była jedną z najważniejszych bitew morskich w historii. Doszło do niej w 1588 roku, kiedy to flota hiszpańska, dowodzona przez admirała Alonso de Guzmana, księcia Medina-Sidonia, zmierzała do Anglii, aby wspomóc katolicką stronę w wojnie z protestancką królową Elżbietą I. Hiszpanie byli przekonani o zwycięstwie. Ich flota była znacznie większa od angielskiej, licząca ponad 130 okrętów i 30 tysięcy żołnierzy. Anglicy natomiast mieli zaledwie 34 okręty i około 12 tysięcy ludzi. Do pierwszej bitwy doszło 31 lipca 1588 roku u wybrzeży Plymouth. Anglicy, wykorzystując swoją przewagę w sztuce artyleryjskiej, zadali Hiszpanom duże straty. Kolejna bitwa, stoczona 8 sierpnia 1588 roku pod Gravelines, była decydująca. Anglicy, wykorzystując niekorzystny dla Hiszpanów wiatr, zaatakowali ich od tyłu. Hiszpańska flota została rozbita i zmuszona do odwrotu. W wyniku bitwy pod Gravelines Hiszpanie stracili ponad 60 okrętów i około 20 tysięcy ludzi. Klęska Wielkiej Armady miała ogromne znaczenie dla dalszych losów Europy.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa pod Połtawą

Bitwa pod Połtawą – starcie zbrojne, które miało miejsce 8 lipca 1709 roku podczas wielkiej wojny północnej, stoczone pod Połtawą na Ukrainie Lewobrzeżnej pomiędzy wojskami króla szwedzkiego Karola XII a wojskami rosyjskimi cara Piotra Wielkiego. W wyniku bitwy armia szwedzką rozbito. Wojska szwedzkie, wyczerpane i znajdujące się z dala od swej ojczyzny, zostały zupełnie rozbite przez Rosjan. Karol XII musiał ratować się ucieczką do Turcji. Wynik bitwy w znacznej mierze przesądził o dalszych losach Wielkiej Wojny Północnej, choć trwała ona jeszcze do roku 1721. Armia szwedzka liczyła około 30 tysięcy żołnierzy, w tym około 20 tysięcy piechoty i 10 tysięcy jazdy. Armia rosyjska liczyła około 40 tysięcy żołnierzy, w tym około 25 tysięcy piechoty i 15 tysięcy jazdy. Szwedzkie oddziały jazdy zostały rozbity, a Karol XII został ranny. W tej sytuacji resztki szwedzkiej armii rzuciły się do ucieczki.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa pod Saratogą


Bitwa pod Saratogą, która miała miejsce między wrześniem, a października 1777 roku, była jedną z najważniejszych bitew wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W jej wyniku wojska brytyjskie, dowodzone przez generała Johna Burgoyne’a uległy wojskom amerykańskim dowodzonym przez generała Horatio Gatesa. W dniu 19 września 1777 roku Burgoyne rozpoczął atak na pozycje amerykańskie pod Saratogą. Amerykanie, którzy byli dobrze przygotowani do obrony, odparli atak brytyjski. W kolejnych dniach doszło do serii potyczek, w których Amerykanie stopniowo wypychali Brytyjczyków z ich pozycji. 7 października 1777 roku Burgoyne złożył Amerykanom propozycję kapitulacji. Amerykanie przyjęli propozycję i Brytyjczycy złożyli broń.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa pod Waterloo


Bitwa pod Waterloo oddalonym o ok. 20 kilometrów od Brukseli, która miała miejsce 18 czerwca 1815 roku, była ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. W jej wyniku wojska francuskie dowodzone przez Napoleona uległy wojskom koalicyjnym dowodzonym przez księcia Wellingtona i marszałka Gebharda Leberechta von Blüchera. Bitwa rozpoczęła się od ataku francuskiej piechoty na pozycje brytyjskie. Brytyjczycy, dowodzeni przez księcia Wellingtona, odparli atak francuski. Następnie na pole bitwy wkroczyły wojska pruskie, dowodzone przez marszałka Blüchera. Atak pruski odwrócił losy bitwy. Francuzi, którzy byli wyczerpani i zdezorganizowani, zostali pokonani. Napoleon został zmuszony do ucieczki z pola bitwy. Zwycięstwo koalicji pod Waterloo zakończyło studniowe panowanie Napoleona i doprowadziło do jego ostatecznego upadku. Klęska Napoleona zakończyła także na wiele lat jak się okazało marzenia Polaków o odzyskaniu Niepodległości.

Wojny które zmieniły świat – I bitwa nad Marną


I bitwa nad Marną, która miała miejsce 5-9 września 1914 roku, była jedną z najważniejszych bitew I wojny światowej. W jej wyniku wojska francusko-brytyjskie, dowodzone przez generała Josepha Joffre’a i marszałka Johna Frencha, powstrzymały niemiecki marsz na Paryż. Bitwa rozpoczęła się, gdy wojska niemieckie, które prowadziły błyskawiczną ofensywę na zachodzie, dotarły do okolic Paryża. Francuzi, którzy byli w defensywie, postanowili przeprowadzić kontratak. Bitwa rozpoczęła się od ataku francuskich i brytyjskich wojsk na skrzydłach armii niemieckiej. Atak ten odniósł sukces i Francuzi rozpoczęli stopniowe przesuwanie Niemców z powrotem. W dniu 9 września 1914 roku Francuzi i Brytyjczycy przeprowadzili generalny atak na pozycje niemieckie. Atak ten zakończył się zwycięstwem Ententy i powstrzymaniem niemieckiej ofensywy. I bitwa nad Marną jest często nazywa się „cudem nad Marną”. Porażka niemiec ogromny wpływ na dalsze losy I Wojny Światowej.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa warszawska


Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Odbyła się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy wojskami polskimi, dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego, a Armią Czerwoną, dowodzoną przez Michaiła Tuchaczewskiego. Bitwa rozpoczęła się, gdy Armia Czerwona, która najechała na Polskę w maju 1920 roku, zbliżyła się do Warszawy. Polacy, którzy byli w defensywie, postanowili przeprowadzić kontratak. Bitwa rozpoczęła się od ataku polskiego na skrzydłach armii sowieckiej. Atak ten zakończył się sukcesem i Polacy rozpoczęli stopniowe przesuwanie Sowietów z powrotem. W dniu 25 sierpnia 1920 roku Polacy przeprowadzili generalny atak na pozycje sowieckie. Atak ten zakończył się zwycięstwem Polski i zmusił Sowietów do wycofania się z Polski. Bitwa Warszawska jest często uważa się za jedną z najważniejszych bitew w historii Polski, a nawet świata. Była to bitwa, która ocaliła niepodległość Polski i uchroniła ją przed dominacją sowiecką choć jak wiadomo, nie na zawsze.

Wojny które zmieniły świat – Bitwa stalingradzka

Bitwa stalingradzka, znana również jako bitwa o Stalingrad, była jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej. Odbyła się w dniach 23 sierpnia 1942 roku do 2 lutego 1943 roku pomiędzy wojskami niemieckimi, dowodzonymi przez Friedricha Paulusa, a Armią Czerwoną, dowodzoną przez Gieorgija Żukowa. Bitwa rozpoczęła się, gdy wojska niemieckie, które prowadziły ofensywę na południu ZSRR, dotarły do Stalingradu. Miasto było ważną bazą przemysłową i komunikacyjną dla ZSRR. W październiku 1942 roku Armia Czerwona rozpoczęła kontrofensywę, która doprowadziła do okrążenia wojsk niemieckich w Stalingradzie. W lutym 1943 roku wojska niemieckie w Stalingradzie skapitulowały. Bitwa stalingradzka była również jedną z najkrwawszych bitew w historii. Szacuje się, że zginęło w niej około 2 milionów ludzi, w tym ponad 1,5 miliona żołnierzy. Była to bitwa, która ocaliła ZSRR przed klęską i doprowadziła do jego ostatecznego zwycięstwa.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o tym jak Legia wyjeżdża do Turcji

Warto także zerknąć na spotkanie z FC Midtyjlland

Brak postów do wyświetlenia