Dzień Babci, jutro jest Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka. Czy tak jest wszędzie? Thank You Grandma, Thank You Grandpa Song to amerykański hymn dla Babć i Dziadków

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzień Babci, jutro jest Dzień Dziadka w Polsce i na świecie
Dzień Babci, jutro jest Dzień Dziadka w Polsce i na świecie

W dniu dzisiejszym obchodzimy w Polsce Dzień Babci, a jutro jest Dzień Dziadka. Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta obchodzone w różnych krajach na świecie, często w różnych terminach. W Polsce przypadają one odpowiednio 21 i 22 stycznia, a ich historia sięga lat 60 ubiegłego wieku. Pomysł na ustanowienie Dnia Babci wyszedł z tygodnika „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Jego inicjatorem był Ryszard Danecki, dziennikarz „Expressu Poznańskiego”, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej. W roku 1966 „Express Wieczorny” ogłosił oficjalnie dzień 21 stycznia „dniem babci”. Dzień Dziadka został wybrany w konkursie ogłoszonym przez Telewizję Polską w latach 70. i zaczął być obchodzony bezpośrednio po Dniu Babci.

W te dni wnuki składają życzenia. W przedszkolach i szkołach podstawowych organizowanych będzie wiele spotkań, występów artystycznych dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek przygotowywanych przez najmłodszych.

Dzień Babci, jutro jest Dzień Dziadka Pomnik babci i wnuczki w Odoorn (Holandia)
Dzień Babci, jutro jest Dzień Dziadka Pomnik babci i wnuczki w Odoorn (Holandia)

Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka – pamiętaj!

W innych krajach europejskich daty i zwyczaje związane z Dniem Babci i Dziadka mogą się różnić. Poniżej kilka przykładów:

  • W Bułgarii obchodzi się tylko Dzień Babci, który nazywa się „Babin den” i wypada 21 stycznia, podobnie jak w Polsce. Tego dnia matki z dziećmi odwiedzają swoich krewnych i obdarowują ich prezentami.
  • We Francji Dzień Babci obchodzi się od 1987 roku i przypada na pierwszą niedzielę marca, a Dzień Dziadka na pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta był producent kawy Grand’Mère, który chciał promować swoją markę i docenić rolę babć w rodzinach.
  • We Włoszech Dzień Babci i Dziadka ustanowiono oficjalnie dopiero w 2005 roku, choć starania o to trwały od dawna. Przypadają one na 2 października, w dniu święta Aniołów Stróżów, ponieważ dziadkowie uważani są za opiekunów i przewodników wnuków.
  • W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.
  • W USA i Kanadzie odpowiednikiem dnia dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków. Amerykańskie święto jest oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowiono je w 1978 roku na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Jest to pierwszy poniedziałek września dla USA i Kanady. Amerykanie mają na święto specjalny hymn – Piosenka dla Babci i Dziadka. Thank You Grandma, Thank You Grandpa Song
  •  

Na koniec zapraszam do lektury artykułu Dziadkowie – idealny pomysł na prezent!

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Brak postów do wyświetlenia