Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Prawa Kamińskiego i Wąsika

Sprawdź aktualne stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odnośnie praw Kamińskiego i Wąsika. Prawa łaski Prezydenta Dudy, odwołujące niesprawiedliwe skazania? Czy Fundacja jest nadal apolityczna?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skazani Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński twierdzą, że nadal są posłami,

Stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tej sprawie może budzić pewne wątpliwości. Z jednej strony, fundacja ma rację, wskazując, że ułaskawienie nie może przywrócić mandatów poselskich Kamińskiemu i Wąsikowi. Mandaty te wygasły w momencie prawomocnego skazania polityków, a prawo łaski nie ma możliwości cofnięcia tego faktu. Prawa Kamińskiego i Wąsika do aktu łaski mogą być podważone?

Druga strona medalu czy medal za bezstronność?

Z drugiej strony, stanowisko HFPC można interpretować jako próbę ograniczania zakresu prawa łaski. Prawo łaski jest przywilejem prezydenta, który może zostać zastosowany w stosunku do każdego skazanego, bez względu na to, czy jego skazanie jest słuszne czy nie. Ułaskawienie może zostać udzielone z różnych powodów, w tym z powodów humanitarnych lub politycznych. W tym przypadku prezydent Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika, wskazując, że ich skazania były „niesprawiedliwe”.

W kontekście tego stanowiska HFPC można zadać pytanie, czy fundacja nie stawia zbyt wysokiej poprzeczki dla prezydenta. Czy prawo łaski powinno mieć zastosowanie tylko w przypadkach, gdy skazanie jest całkowicie niesprawiedliwe? Czy nie powinno być możliwe ułaskawienie skazanego, nawet jeśli jego skazanie jest w jakimś stopniu uzasadnione?

Prawo Łaski jest bezwzględne czy też Prezydent powinien poprosić o przychylność oceniających?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna i zależy od poglądów na temat prawa łaski. Z jednej strony, prawo łaski powinno być stosowane w sposób ścisły, aby nie dochodziło do nadużywania tego przywileju. Z drugiej strony, prawo łaski powinno być także elastyczne, aby mogło być stosowane w przypadkach, gdy jest to uzasadnione z humanitarnych lub politycznych względów.

W tym konkretnym przypadku, ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika budzi kontrowersje, ponieważ politycy ci zostali skazani za przestępstwa, które miały wpływ na funkcjonowanie państwa. Jednak należy pamiętać, że ostatecznie to prezydent ma prawo zdecydować, czy i w jakim zakresie zastosuje prawo łaski.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia