Szwecja bliżej NATO, Turcja mówi OK po miesiącach gry

Szwecja w NATO: Nowy członek Sojuszu? Podpis Tureckiego parlamentu i nadzieje na zwiększenie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

195

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szwecja bliżej NATO

Turecki parlament zatwierdził przystąpienie Szwecji do NATO 20 lipca 2023 roku, po miesiącach negocjacji. Był to ostatni krok, który pozostał do formalnego przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Szwecja bliżej NATO

W co gra Turcja?

Turcja początkowo sprzeciwiała się przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO, oskarżając oba kraje o wspieranie organizacji terrorystycznych, takich jak Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Jednak po miesiącach negocjacji Turcja zgodziła się na przystąpienie obu krajów, w zamian za obietnicę Szwecji i Finlandii, że podejmą kroki w celu zwalczania terroryzmu.

Obecnie Węgry są jedynym krajem NATO, który nadal sprzeciwia się przystąpieniu Szwecji. Jednak analitycy uważają, że jest mało prawdopodobne, aby Węgry skutecznie zablokowały przystąpienie Szwecji.

Przystąpienie Szwecji do NATO będzie znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Szwecja to silna armia z nowoczesnym uzbrojeniem. Jej przystąpienie do NATO zwiększy odstraszanie wobec Rosji i wzmocni zdolności Sojuszu do obrony krajów bałtyckich.

Oto kilka szczegółów dotyczących negocjacji między Szwecją, Finlandią i Turcją:

  • Szwecja i Finlandia zobowiązały się do zwalczania terroryzmu, w tym do ekstradycji podejrzanych o terroryzm do Turcji.
  • Szwecja i Finlandia zobowiązały się do wzmocnienia współpracy z Turcją w zakresie bezpieczeństwa.
  • Szwecja i Finlandia zobowiązały się do zaprzestania wsparcia organizacji terrorystycznych.

Obecnie pozostałe państwa członkowskie NATO muszą ratyfikować przystąpienie Szwecji do Sojuszu. Proces ratyfikacji może potrwać kilka miesięcy.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia