Jazda na zimnym silniku

Jazda na zimnym silniku objawy, przyczyny, konsekwencje.

194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda na zimnym silniku - Regularna wymiana oleju silnikowego
Jazda na zimnym silniku - Regularna wymiana oleju silnikowego

Jazda na zimnym silniku to ważna kwestia szczególnie zimą. Temperatura oleju i płynu chłodzącego w silniku nie są tożsame. Temperatura silnika pokazuje stan nagrzania płynu chłodzącego, który odprowadza ciepło z głowicy i bloku silnika. Jeżeli chodzi o olej temperatura zależy od tego, jak bardzo jest on rozgrzany przez tarcie i spalanie wewnątrz silnika. Olej ma większą pojemność cieplną niż płyn chłodzący, więc nagrzewa się i stygnie wolniej.

Płyn chłodzący posiada dwa obiegi: mały i duży. W małym obiegu płyn omija chłodnicę i szybko osiąga temperaturę roboczą silnika (ok. 90°C). W dużym obiegu płyn przepływa przez chłodnicę i oddaje ciepło do otoczenia. Termostat reguluje przełączanie między obiegami w zależności od temperatury płynu. Olej nie ma takiego systemu chłodzenia, chyba że silnik jest wyposażony w chłodnicę oleju. Dlatego temperatura oleju może być niższa lub wyższa niż temperatura płynu chłodzącego, w zależności od warunków pracy silnika.

Jazda na zimnym silniku - Regularna wymiana oleju silnikowego Nagar nagromadzony na zaworach i świecach - jeden z efektów stosowania oleju LL i wymian co 30tys. km.
Jazda na zimnym silniku – Regularna wymiana oleju silnikowego Nagar nagromadzony na zaworach i świecach – jeden z efektów stosowania oleju LL i wymian co 30tys. km.

Jazda na zimnym silniku – niedogrzany olej

Niedogrzany olej jest groźny dla silnika, ponieważ nie zapewnia odpowiedniego smarowania i ochrony przed ścieraniem elementów silnika. Olej musi osiągnąć optymalną temperaturę roboczą, aby miał właściwą gęstość i przepływał swobodnie w kanałach olejowych. Jeśli olej jest zimny, gęstnieje co utrudnia przepływ. To z kolei może prowadzić do zwiększonego zużycia oleju, obniżenia ciśnienia oleju, zwiększenia oporów tarcia i podwyższenia temperatury silnika. W skrajnych przypadkach może dojść do zatarcia silnika lub uszkodzenia korbowodu. Aby uniknąć problemów z niedogrzaniem oleju, należy regularnie sprawdzać jego poziom i jakość, a także wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta. Dla zdrowia twojego auta wymieniaj raz do roku lub co 15 tysięcy km. Ponadto warto stosować oleje o wysokiej jakości i odpowiedniej lepkości.

Regularna wymiana oleju silnikowego. Na co uważać?

Niedogrzanie oleju może mieć negatywne skutki dla silnika, ponieważ nie zapewnia on odpowiedniego smarowania i ochrony przed ścieraniem elementów silnika. Niektóre z objawów niedogrzania oleju to:

 • Zwiększone spalanie paliwa, zwłaszcza w silnikach Diesla
 • Słabe działanie ogrzewania w kabinie
 • Niebieskawy dym z rury wydechowej, świadczący o spalaniu oleju
 • Plamy oleju na asfalcie, wskazujące na wycieki oleju
 • Świecenie się kontrolki oleju na desce rozdzielczej

Co wpływa na niedogrzany olej – jazda na zimnym silniku

Niedogrzanie oleju może być spowodowane przez kilka czynników, takich jak:

 • Uszkodzony lub zatarty termostat, który nie reguluje prawidłowo przepływu płynu chłodzącego między małym a dużym obiegiem
 • Niesprawny lub nieszczelny czujnik temperatury płynu chłodzącego, który nie pokazuje prawidłowej temperatury silnika
 • Zbyt niska lepkość oleju, która nie zapewnia odpowiedniego smarowania i ochrony przed ścieraniem elementów silnika
 • Zbyt krótkie lub spokojne trasy, które nie pozwalają na rozgrzanie oleju do optymalnej temperatury
 • Brak chłodnicy oleju lub jej niewystarczająca wydajność.
 • Na koniec zachęcam do zapoznania się z artykułem Niedogrzany silnik – konsekwencje mogą być poważne

Czym GROZI JAZDA na ZIMNYM silniku?!

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia