Miecz Ulfberht tajemnicza broń Vikingów

Miecz Ulfberht odnaleziono we Włocławku, datowanie, to 10 wiek. Ostrza inkrustowano napisem +VLFBERH+T lub +VLFBERHT+. Słyną głównie z wysokiej jakości stali i kojarzone są z Vikingami

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miecz Ulfberht tajemnicza broń Vikingów Ryciny mieczy Ulfberht znalezione w Norwegii (domena publiczna)
Miecz Ulfberht tajemnicza broń Vikingów Ryciny mieczy Ulfberht znalezione w Norwegii (domena publiczna)

 Miecze Ulfberht to grupa około 170 średniowiecznych mieczy znalezionych głównie w Europie Północnej. Odkryć dokonano dotąd na terenie 23 państw Europy. Pomimo że wykuwano je w Nadrenii, to 44 odkryto na obszarze Norwegii, dlatego kojarzone są z wikingami. Datowanie, to lata 9-11 wiek, z ostrzami inkrustowanymi napisem +VLFBERH+T lub +VLFBERHT+. Słyną głównie z wysokiej jakości stali. Była ona dostatecznie twarda i sprężysta, co skutkowało zarzuceniem bardzo pracochłonnej i kosztownej technologii dziwerowania. Miecze do dzisiaj owiane sławą i tajemnicą z uwagi na grubość i czystość stopu, z jakiego zostały wykonane. Aby usunąć zanieczyszczenia, należało podczas wytopu żelaza podgrzać rudę do ponad 1600°C. Biorąc pod uwagę, że miecze Ulfberht prawie ich nie miały. Ówczesna technologia nie pozwalała osiągać takich temperatur mamy zagadkę, w jaki sposób płatnerze byli w stanie je wykuwać. Obecnie i przy dzisiejszej technologii stworzenie ostrza o podobnej jakości jest również wyjątkowo trudna.

Napis +VLFBERH+T pojawia się na nowym typie głowni, dłuższej i mocniej zwężającej się ku sztychowi niż wcześniejsze miecze o równoległych ostrzach. Dzięki przesunięciu środka ciężkości ku rękojeści możliwe stało się swobodniejsze posługiwanie się tą bronią, wykraczające poza rąbiące ciosy znad głowy.

Miecz Ulfberht został odnaleziony we Włocławku

Podczas prac związanych z pogłębianiem basenu portowego we Włocławku natrafiono na niezwykle cenne znalezisko – miecz wikingów, datowany na X wiek. Jest to okres kształtowania się państwa pierwszych Piastów. Pochodzenie tego rodzaju broni jest przypisywane przede wszystkim północnozachodniej Europie, takiej jak obszary Skandynawii czy państwa frankijskiego. Najprawdopodobniej miecz dotarł na tereny dzisiejszej Polski w wyniku skandynawskich wpływów. W tamtym okresie były bardzo silne w całej Europie Środkowo-Wschodniej, informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu.

Po znalezieniu artefaktu, miecz trafił w ręce toruńskich archeologów, którzy poddali go starannemu badaniu. Na podstawie przeprowadzonych analiz, wszystko wskazuje na to, że jest to słynny miecz Ulfberhta. Na ostrzu miecza widoczna jest inskrypcja. Jeżeli potwierdzą się wyniki badań, będzie to ósmy miecz tego typu znaleziony na obszarze dzisiejszej Polski. Informacje o wydobytym z Wisły mieczu Ulfberhta, których dotąd odnaleziono około 170 sztuk, były relacjonowane m.in. przez brytyjski „Daily Mail”, kanadyjski CBC oraz fińską gazetę „Iltalehti”. Miecze Ulfberhta były znane jako broń, która budziła strach i uważane były za wyjątkowo potężne wojenne narzędzie w epoce Wikingów. Oparte na wysokiej jakości stali i wykonane starannie, większość z nich odnaleziono w Norwegii około 44 sztuk. Finlandia zajmuje drugie miejsce pod względem liczby znalezisk, jak donosi helsiński tabloid.

Miecz Ulfberht broń Vikingów – tajemniczy napis +VLFBERH+T lub +VLFBERHT+

Napis na ostrzu miecza Ulfberhta jest tajemniczy i nie do końca zrozumiały. Może to być imię wytwórcy, warsztatu, właściciela lub nazwa samej broni. Niektórzy badacze uważają, że napis ma związek z wilkiem, ponieważ w staronorweskim słowo ulfr oznacza wilka. Inni sugerują, że napis może oznaczać „Ulf mający prawo występować przy mieczu”. Nie wiadomo jednak, czy napis był tylko podpisem, czy też miał jakieś magiczne lub symboliczne znaczenie. Miecze Ulfberhta  bardzo ceniono ze względu na wysoką jakość. Był to jeden z powodów pojawiania się mieczy podrobionych z błędami ortograficznymi w napisie.

Więcej informacji o mieczach wykuwanych we wczesnośredniowiecznej Europie opisuje Igor D. Górewicz w książce pt. Miecze Europy.

Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 18-24.01.2024

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org . 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/
Poprzedni artykułTragiczny pożar pod Radomiem
Następny artykułDziś Wilczy Księżyc
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia