Port Gdański z rekordami przeładunku paliw

Port Gdański przeżywa teraz najlepszy okres w swojej historii. W 2020 roku tamtejsze przeładunki osiągnęły wartość rekordową 81 mln ton. Blokada Ukraińskich portów skierowała zboże i towary do Polski, a modernizacja infrastruktury portowej zwiększyła zdolności przeładunkowe. Port Gdański jest obecnie jednym z najnowocześniejszych portów w Europie.

179

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Port Gdański z rekordami przeładunków
Port Gdański z rekordami przeładunków

bardzo dobre wieści dla Portu Gdańsk i polskiej gospodarki. Rekordowe przeładunki o wartości 81 mln ton oznaczają, że port ten jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie.

Główne powody wzrostu przeładunków w 2023 roku w Porcie Gdańsk to:

  • Sytuacja geopolityczna: Blokada portów ukraińskich nad Morzem Czarnym. Blokada spowodowała, że Polska stała się jednym z głównych hubów tranzytowych dla ukraińskiego zboża i innych towarów. W 2023 roku przez Port Gdańsk przepłynęło 3,1 mln ton zbóż. To stanowi wzrost o 60 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
  • Inwestycje w infrastrukturę portową: Poszerzenie i pogłębienie toru wodnego oraz modernizacja nabrzeży pozwoliły na przyjmowanie większych statków, co zwiększyło możliwości przeładunkowe portu. W 2023 roku Port Gdańsk obsłużył łącznie 81 mln ton towarów, co stanowi wzrost o 12,7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Oba te czynniki przyczyniły się do tego, że Port Gdańsk jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów w Europie. W ciągu ostatniej dekady przeładunki w porcie wzrosły o 167 proc., co jest najwyższym wynikiem wśród wszystkich portów europejskich.

Port Gdańsk ma szansę na dalszy rozwój i utrzymanie pozycji lidera na Bałtyku. Spółka planuje dalsze inwestycje, które mają na celu rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej. W ramach CEF 2, Port Gdańsk otrzymał blisko 100 mln euro dotacji na rozbudowę czterech kolejnych nabrzeży Portu Wewnętrznego. Inwestycja ta ma zostać zrealizowana w latach 2023-2027.

Jeśli plany te zostaną zrealizowane, Port Gdańsk będzie mógł przekroczyć w niedalekiej przyszłości bariery 100 mln ton przeładunków.

Rozwój Portu Gdańsk jest ważnym czynnikiem dla polskiej gospodarki. Port jest jednym z głównych węzłów transportowych w Polsce i odgrywa istotną rolę w eksporcie i imporcie towarów. Rozwój portu przyczynia się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia