Koniec dopłat do prądu i gazu – karnawałowa niespodzianka?

Koniec dopłat do prądu i gazu? Czy rząd skończy z rozdawnictwem? Raport:- Ryszard Petru proponuje okres przejściowy w powrocie do cen rynkowych dla gospodarstw domowych

168

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła 2024
Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła 2024 - Koniec dopłat do prądu i gazu? Czy rząd skończy z rozdawnictwem? Raport: Ryszard Petru proponuje okres przejściowy w powrocie do cen rynkowych dla gospodarstw domowych

W artykule „Koniec dopłat do prądu i gazu? – Ryszard Petru to pierwszy polityk mówiący o zaprzestaniu rozdawnictwa” autor, Piotr Witwicki, porusza kwestię likwidacji dopłat do prądu i gazu, które są obecnie realizowane w ramach tarcz antyinflacyjnych.

Koniec PiS-owskich tarcz antyinflacyjnych?

Autor wskazuje, że dopłaty do prądu są zaplanowane do 30 czerwca 2024 roku. Nie wiadomo jednak, co stanie się później. Nowa większość sejmowo-rządowa będzie musiała podjąć decyzję, czy przedłużyć tarcze, czy też je zlikwidować. Minister finansów, Andrzej Domański, sugerował, że dopłaty do prądu nie zostaną przedłużone. Jednak, jak zauważa autor, łatwo jest o tym mówić, gdy jeszcze nie trzeba podjąć wiążącej decyzji.

Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, jest za likwidacją dopłat, ale jednocześnie uważa, że potrzebny będzie okres przejściowy w powrocie do przywrócenia cen rynkowych dla gospodarstw domowych. Ewentualnie można też, zdaniem polityka, pomyśleć o państwowym wsparciu dla najbardziej potrzebujących pomocy.

Autor artykułu podziela opinię Petru, że nie da się wiecznie dopłacać do cen energii. Jednak zwraca uwagę, że likwidacja dopłat będzie dużym wyzwaniem gospodarczo-politycznym dla rządu. Opozycja z pewnością wykorzysta ten temat do ataku na rządzących. Ważne jest, aby rząd wykazał się czułością wobec obywateli w procesie likwidacji dopłat. Nie można tego zrobić w sposób, który zepchnie tysiące Polaków na margines, pozbawi godności.

Rozsądek a sprawiedliwość społeczna

Zgadzamy się z autorem artykułu, że likwidacja dopłat do prądu i gazu będzie dużym wyzwaniem dla rządu. Jest to decyzja, która będzie miała wpływ na życie milionów Polaków.

Z drugiej strony, zgadzamy się również z Ryszardem Petru, że nie da się wiecznie dopłacać do cen energii. Rosnące ceny energii to problem globalny, który dotyka wszystkich krajów. Nie ma prostego rozwiązania tego problemu.

Jednym z możliwych rozwiązań jest budowa nowych źródeł energii, które są mniej zależne od importu. Jednak to rozwiązanie wymaga czasu i dużych inwestycji.

Innym rozwiązaniem jest obniżenie kosztów wytwarzania energii. Można to zrobić poprzez inwestycje w nowe technologie, ale również poprzez poprawę efektywności energetycznej.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierze rząd, ważne jest, aby było ono sprawiedliwe dla wszystkich obywateli.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia