Nowy program wsparcia dla rodziców: „Aktywny rodzic”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowym programem wsparcia dla rodziców Aktywny rodzic. Program ten ma wypłacać 1,5 tys. zł na opiekę nad dziećmi do trzeciego roku życia. Dowiedz się jak skorzystać z programu.

170

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

MRPiPS: najnowszy program 'Aktywny rodzic' w 2024 roku
MRPiPS: najnowszy program 'Aktywny rodzic' w 2024 roku

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowym programem wsparcia dla rodziców. Program, który potocznie nazywany jest „babciowymi”, zakłada wypłacanie 1,5 tys. zł na opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Koszt programu szacowany jest na 6,5 mld zł.

Program ma ruszyć w drugiej połowie roku 2024. Jak powiedziała w TVN24 BiS szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, chodzi o to, aby rodzice mogli łączyć role zawodowe z rolami rodzicielskimi. Pieniądze z programu będą przeznaczone na opłacenie dziecku opieki: żłobka, babci lub niani. Aby otrzymać wsparcie, rodzice muszą spełniać określone warunki, m.in. nie mogą zarabiać powyżej określonego progu dochodowego.

Program „Aktywny rodzic” to pozytywny krok ze strony rządu. Podniesienie dostępności opieki nad dziećmi do lat trzech jest ważne dla wielu rodzin, które chcą łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Program jest również korzystny dla budżetu państwa. Dzięki temu, że rodzice będą mogli skorzystać z zewnętrznej opieki nad dzieckiem, będą mogli wrócić do pracy, a tym samym zwiększyć swoje dochody.

Wady programu czyli jaki to ma sens ten Aktywny rodzic

Oczywiście, program ma też pewne wady. Po pierwsze, może być trudny w wdrożeniu. Po drugie, może doprowadzić do wzrostu cen opieki nad dziećmi. Mimo tych wad, uważam, że program „Aktywny rodzic” jest ważnym krokiem w kierunku wspierania rodzin z małymi dziećmi. Program „Aktywny rodzic” ma sens z kilku powodów. Po pierwsze, wspiera rodziny z małymi dziećmi, które chcą łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Dzięki temu programowi rodzice będą mogli skorzystać z zewnętrznej opieki nad dzieckiem, co pozwoli im wrócić do pracy lub kontynuować pracę zawodową.

Po drugie, program ma pozytywny wpływ na budżet państwa. Dzięki temu, że rodzice będą mogli wrócić do pracy, będą mogli zwiększyć swoje dochody, co z kolei zwiększy wpływy do budżetu państwa. Po trzecie, program może przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Dzięki temu, że rodzice będą mogli wrócić do pracy, będą mogli zwiększyć produkcję towarów i usług, co z kolei przyczyni się do wzrostu gospodarczego.

Szczególne znaczenie program ma dla kobiet

Należy jednak pamiętać, że program „Aktywny rodzic” jest ważnym krokiem w kierunku wspierania rodzin z małymi dziećmi. Program ten ma potencjał, aby poprawić sytuację ekonomiczną wielu rodzin i przyczynić się do wzrostu gospodarczego.

W Polsce nadal istnieją duże nierówności w zatrudnieniu między kobietami i mężczyznami. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak dostępu do opieki nad dziećmi. Dzięki programowi „Aktywny rodzic” więcej kobiet będzie mogło wrócić do pracy. To z kolei przyczyni się do zmniejszenia nierówności w zatrudnieniu.

Program ma również pozytywny wpływ na dzieci. Dzięki temu, że rodzice będą mogli wrócić do pracy, będą mogli zapewnić swoim dzieciom lepszą opiekę i edukację.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia