Pogłębienie toru wodnego do portu Elbląg – Przekop Mierzei

Trasa wodna o długości 8,6 km połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską tworząc mariny w Elblągu. Umowa na roboty pogłębiarskie na rzece zapoczątkuje głębienie toru wodnego. Urząd Morski w Gdyni podjął decyzję o realizacji trasy wodnej na rzece o głębokości 5 m, co pozwoli na stworzenie portów w mieście Elbląg.

231

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pogłębienie toru wodnego Elbląg
Pogłębienie toru wodnego Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podjął decyzję o realizacji IV etapu „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Stanie się to poprzez podpisanie umowy na roboty pogłębiarskie na rzece Elbląg. To co przez dwa lata uniemożliwiało wykorzystanie Przekopu Mierzei teraz stanie się. To rozwój miasta Elbląg. Teraz mogą powstać mariny w centrum miasta.

Pogłębienie toru wodnego do portu Elbląg to sensowne wykorzystanie Przekopu Mierzei

Umowa została oficjalnie podpisana między Urzędem Morskim w Gdyni, a Konsorcjum Firm Fabe Polska Sp. z o.o. (Lider) i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. (Partner). Wydarzenie to miało miejsce w obecności przedstawicieli Urzędu Morskiego w Gdyni oraz przedstawicieli firm zaangażowanych w realizację projektu.

Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie toru wodnego o długości 8,6 km i głębokości 5 m na rzece Elbląg. To będzie stanowiło istotny fragment trasy wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Tor wodny zostanie wykonany na odcinku 6,6 km od Zalewu Wiślanego w górę rzeki oraz na 2 km pomiędzy punktami P1 i P2. Prace na odcinku P1-P2 obejmują badania i oczyszczanie dna z przeszkód ferromagnetycznych oraz nowe oznakowanie nawigacyjne.

Prace będą wykonywane z respektem dla obszaru ochrony środowiska

Oprócz aspektów technicznych, warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie uwzględnia również kwestie środowiskowe. Prace czerpalne będą prowadzone z poszanowaniem okresów migracji zstępującej węgorza, a także z uwzględnieniem tarła ciosy, co wpisuje się w troskę o ochronę środowiska naturalnego.

Łączna kubatura prac wyniesie około 1,5 mln m³, a wydobyty urobek zostanie przetransportowany i wbudowany w wyspę na Zalewie Wiślanym. Prace są planowane do zakończenia do 20 listopada 2024 roku, a ich wartość szacowana jest na 113 768 407,46 zł.

Projekt „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” obejmuje szereg etapów, a realizacja IV etapu na rzece Elbląg stanowi kontynuację działań mających na celu rozbudowę infrastruktury wodnej w regionie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia