Kulinarna Nawigacja – przygotowania do Olimpiady Kulinarnej

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy przygotowuje się do Kulinarnej Olimpiady znanej również jako IKA Culinary Olympics.
Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy przygotowuje się do Kulinarnej Olimpiady znanej również jako IKA Culinary Olympics.

Nasza najnowsza Kulinarna Nawigacja prowadzi nas w kierunku Olimpiady Kulinarnej IKA 2024. Jarosław Uściński, szef Kulinarnej Reprezentacji Polski, opowie nam jakie przygotowania do tego konkursu poczyniła nasza Reprezentacja Narodowa Kucharzy. IKA olympiade der köche to największy i najstarszy międzynarodowy konkurs kulinarny na świecie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy przygotowuje się do walki o medale

W dniach 2-7 lutego 2024 roku w Stuttgarcie odbędzie się IKA 2024, czyli Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna. W wydarzeniu wezmą udział kucharze z kilkudziesięciu krajów, w tym także reprezentacja Polski. A w tegorocznej edycji Olimpiady Kulinarnej IKA uczestnicy zmierzą się w dwóch konkurencjach: Restaurant of Nations (przygotowanie trzech dań dla ponad 100 gości) oraz Chef’s Table (sporządzenie od podstaw rozbudowanego menu dla 12 osób). Narodową Reprezentację Polski Kucharzy na IKA 2024 poprowadzi Bartosz Peter, pełniący również funkcję kapitana drużyny. W skład zespołu seniorów wchodzą ponadto Marcin Gruszka, Maciej Hippler, Sebastian Plasota, Tomasz Ziółkowski. A także: Michał Świerad, Angelika Chwyć, Łukasz Wódz i Wojciech Waliszewski. Drużynę juniorów tworzą Weronika Gurynow, Nikita Vikhrov i Anna Kochańska. Reprezentacja Polski przygotowuje się do IKA 2024 już od kwietnia 2023 roku. Treningi odbywały się w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Warszawie-Piasecznie. Kucharze mieli do dyspozycji sprzęt najnowszej generacji oraz wysokiej jakości produkty pochodzące z hali Selgros Warszawa-Piaseczno.

Wysokie ambicje i równie wysokie kryteria

Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy ma na swoim koncie wiele sukcesów na międzynarodowych konkursach kulinarnych. W 2020 roku drużyna zdobyła trzy srebrne medale w trzech kategoriach Olimpiady Kulinarnej IKA: Chef’s Table, Restaurant of Nations seniorów i Restaurant of Nations juniorów. Zaś w 2022 roku ekipa juniorów zdobyła dwa srebrne medale w dwóch różnych kategoriach. Kulinarnego Pucharu Świata (Villeroy & Boch Culinary World Cup). Wyniki te są dowodem na to, że ciężka praca i zaangażowanie przynoszą wymierne efekty, a naszą ekipę tworzą ludzie z pasją, ogromną wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do rywalizacji na poziomie międzynarodowym.

Wysokie ambicje naszej Narodowej Reprezentacji idą w parze z wysokimi kryteriami oceniania na konkursach takich jak IKA Culinary Olympics. Jarosłw Uściński przybliża nam wiedzę na ten temat, opowiadając, na co najczęściej zwracają uwagę sędziowie oraz jakimi kryteriami się kierują.

Kryteria oceniania na IKA 2024 prezentują się następująco:

 • Smak: Jest to najważniejsze kryterium oceny. Sędziowie oceniają, czy danie jest smaczne, czy składniki dobrze się ze sobą łączą, czy smak jest harmonijny i czy danie jest odpowiednio doprawione.
 • Konsystencja: Sędziowie oceniają, czy danie ma odpowiednią konsystencję, czy jest odpowiednio miękkie, chrupiące, czyste lub soczyste.
 • Ilość smaków: Sędziowie oceniają, czy danie jest odpowiednio złożone, czy zawiera różne smaki, czy smaki są wyważone.
 • Składniki: Sędziowie oceniają, czy składniki są świeże, dobrej jakości, czy są odpowiednio dobrane do siebie.
 • Różne techniki: Sędziowie oceniają, czy danie jest wykonane z wykorzystaniem różnych technik kulinarnych, czy pozwala to na uzyskanie ciekawych efektów smakowych i wizualnych.
 • Forma jedzenia: Sędziowie oceniają, czy danie ma odpowiednią formę, czy jest estetyczne, czy sprawia wrażenie apetycznego.
 • Symetria ułożenia: Sędziowie oceniają, czy danie jest symetrycznie ułożone, czy jest harmonijne pod względem wizualnym.
 • Logika ułożenia: Sędziowie oceniają, czy danie jest logicznie ułożone, czy składniki dobrze się ze sobą komponują.
 • Zapach: Sędziowie oceniają, czy danie ma przyjemny zapach, czy aromaty są dobrze wydobyte.
 • Temperatura dania: Sędziowie oceniają, czy danie jest podane w odpowiedniej temperaturze, czy ciepło pozwala na wydobycie aromatów.
 • Temperatura talerza: Sędziowie oceniają, czy talerz jest odpowiednio nagrzany, czy ciepło pozwala na wydobycie aromatów.

Obowiązuje pula 100 punktów, z których odejmowane są punkty za błędy. Kucharze mają 6 godzin na przygotowanie potraw w każdej z konkurencji.

Sędziowie próbują każdego składnika z osobna, sprawdzając, czy każdy element dania smakuje dobrze. Potem sprawdzają połączenie, aby ocenić, czy danie jest harmonijnie.

Kulinarna Nawigacja – przygotowania do Olimpiady Kulinarnej

Więcej odcinków Kulinarnej Nawigacji znajdziesz pod tym linkiem. Jarosław Uściński szef Kulinarnej Reprezentacji Polski dzieli się z nami swoimi doświadczeniami.

Brak postów do wyświetlenia