Podtopienia na Mazowszu w okolicach Wyszkowa

228

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podtopienia na Mazowszu w okolicach Wyszkowa foto Marcin Jaskólski Fundacja Zdrowie, Natura i Ja
Podtopienia na Mazowszu w okolicach Wyszkowa foto Marcin Jaskólski Fundacja Zdrowie, Natura i Ja

Podtopienia na Mazowszu to coroczny problem, który tym razem wystąpił w okolicach Wyszkowa już wczoraj. We wtorek z powodu częściowego zalania przez rzekę Bug wsi Młynarze (gm. Zabrodzie) zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski i strażacy. Wieś Młynarze została praktycznie odcięta od reszty gminy, dostęp do niej możliwy jest jedynie za pomocą samochodów terenowych. Dzieci dowozi wóz strażacki do autobusu szkolnego.

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz powiedział, że obecnie wieś nie wymaga ewakuacji, ale dostęp do niej jest ograniczony. Niektórzy mieszkańcy tymczasowo przenieśli się do swoich najbliższych. Leśniakiewicz dodał, że rozmawiał dziś z jedną z rodzin, której budynek jest zalany, a woda otacza go zewsząd. Wiele budynków letniskowych zostało również zalanych. Powyżej Wyszkowa na rzece Bug utworzyły się zatory lodowe, a po ich przerwaniu woda spiętrzyła się poniżej tej miejscowości. Leśniakiewicz zasugerował, że w przypadku podobnych okoliczności konieczne może być wysadzenie zatoru.

MSWiA posiada środki do usuwania skutków powodzi. Po opadnięciu wody konieczne będzie powołanie komisji, która oceni skutki zdarzenia i oszacuje szkody. Wójtowie gmin, które ucierpiały w wyniku powodzi, będą mogli uruchomić środki na doraźną pomoc w wysokości do 6 tys. zł.

Sytuacja jest nadal dynamiczna, ponieważ, jak powiedział sołtys wsi Młynarze Adam Sykulski, nadal istnieje zator w okolicach Broku, którym nadal napływa woda do ich terenu. Istnieje możliwość, że poziom wody wzrośnie o kolejne 15-30 cm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla rzeki Bug na Mazowszu i innych terenach.

Wojsko pomoże pokonać podtopienia na Mazowszu w okolicach Wyszkowa

Wieczorem minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o skierowaniu żołnierzy na zalane tereny. „Wojsko wyrusza na pomoc mieszkańcom Wyszkowa i okolic, gdzie po zatorach lodowych stan wody w rzece Bug się podniósł. Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Wojska Obrony Terytorialnej opracowały plan działania i natychmiast rozpoczęły pomoc na zagrożonych obszarach” – napisał na Twitterze szef resortu obrony.

Na zakończenie zapraszam do lektury – Syrena 100 pierwszy polski samochód

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Ekipa Piaskownica 4×4 – WALENTYNKI relacja z wydarzenia

Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia