Chevrolet Corvette C5 – piąta generacja

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chevrolet Corvette C5 - przed garażem stoi szeroki, sportowy samochód. Biała karoseria, czarny dach.
Wielu twierdzi, że to najładniejsza generacja Corvette ever.

Chevrolet Corvette to pojazd, który zasadniczo stał się dla Amerykanów synonimem samochodu sportowego. Naturalnie nigdy nie była to jedyna konstrukcja tego typu. Mieszkańcy USA mogli wybrać jeszcze Camaro bądź Mustanga, ale każdy z nich miał inną specyfikę i charakter, więc nie można ich porównywać jeden do jednego. Pierwotnie prezentację przedstawiciela piątej generacji Chevroleta Corvette, planowano na rok 1993. Chevrolet Corvette C5

Niestety początek lat 90 to czas finansowych problemów w wielu firmach, nie inaczej było w General Motors. Projekt stworzenia Corvette C5 początkowo stał pod wielkim znakiem zapytania, ale wszystko ruszyło z kopyta po zmianie prezesa koncernu GM. Przed przystąpieniem do prac projektowych, przeprowadzono bardzo szeroką ankietę pomiędzy posiadaczami aut sportowych wszystkich marek. W ten sposób GM dowiedziało się, że użytkownicy takich maszyn oczekują od nich znakomitej jakości konstrukcji, świetnych osiągów i co równie ważne bezpieczeństwa. Pierwsze prototypy nowego modelu C5 pojawiły się w 1994 roku a ich wygląd bardziej przypominał C4, niż samochód który trzy lata później zaczął wyjeżdżać z bram fabryki.

Samochód zaprojektowany od nowa – Chevrolet Corvette C5

Chevrolet Corvette C5 to piąta generacja legendarnego sportowego samochodu, produkowana w latach 1997-2004. Jest to auto o dynamicznej i nowoczesnej sylwetce, z charakterystycznymi chowanymi reflektorami oraz tylnymi światłami. Nadwozie o wymiarach 4560 mm – długości, 1870 mm – szerokości, 1210 mm – wysokości wykonano z lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak włókno szklane i aluminium, wyglądało wtedy i wygląda dziś, po prostu świetnie bez względu na wersję (Coupe, Targa, Convertible i Hardtop). W porównaniu do poprzedniej generacji C4, C5 ma nieco większe wymiary i rozstaw osi, co poprawia stabilność jazdy oraz przestronność wnętrza.

Wnętrze wykończone czarną skórą z żółtymi wykończeniami.
Dzięki zmienionej geometrii podwozia, wewnętrzu C5 jest wystarczająca ilość miejsca dla dwóch osób.

Wnętrze kabiny Chevroleta Corvette C5 jest zaprojektowane z myślą o komforcie i sportowym stylu. Kierowca i pasażer mogą cieszyć się obszernymi fotelami z miękkiej skóry, które idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Deska rozdzielcza jest wyposażona w podświetlane na niebiesko zegary oraz wskaźniki, które są bardzo czytelne nawet w nocy. Konsola środkowa zawiera ergonomiczną dźwignię zmiany biegów, pokrętło sterowania klimatyzacją i systemem audio, a także schowek na drobne przedmioty. Na drzwiach znajdują się panele z miękkiego materiału, które zapewniają wygodę podczas podróży. Wnętrze kabiny jest utrzymane w ciemnych kolorach, które kontrastują z jasnymi akcentami na fotelach, kierownicy i pedałach. We wnętrzu kabiny Chevroleta Corvette C5, można poczuć się jak w prawdziwym samochodzie sportowym, w zasadzie nim jest.

Chevrolet Corvette C5 - piękny biały kabriolet ze złożonym dachem, wnętrze wykonane z czerwonej skóry.
Złożony dach zapewniał pełnię doznań z jazdy w pogodny dzień.

Napęd standardowych wersji Chevroleta Corvette C5

Silnik zastosowany w standardowych wersjach Chevroleta Corvette C5 to LS1, który jest trzecią generacją silnika typu Smallblock produkowanego przez Chevroleta. LS1 to jednostka z ośmioma cylindrami ułożonymi w dwóch rzędach pod kątem 90°, jej pojemność wynosi 5,7 litra (346 cali sześciennych). Silnik ten osiągał moc 345 KM (257 kW) przy 5200 obr./min oraz moment obrotowy 483 Nm przy 4000 obr./min.

W LS1 zastosowano:

– Blok silnika wykonany z aluminium, który jest lżejszy i bardziej odporny na korozję niż stal.

– Głowice cylindrów wykonane z aluminium, które mają lepsze właściwości termiczne i lepszy przepływ powietrza niż żeliwo.

– Zawory z tytanu, które są lżejsze i trwalsze niż stal.

– Wtrysk paliwa sekwencyjny, który zapewnia dokładną kontrolę nad ilością i czasem dostarczania paliwa do każdego cylindra.

– Bezstykowy układ zapłonowy, który eliminuje potrzebę stosowania przewodów i świec zapłonowych.

– Układ smarowania z mokrą miską olejową, który zapewnia odpowiednie smarowanie silnika podczas normalnej i sportowej jazdy.

Chevrolet Corvette C5 - otwarta maska a pod nią silnik LS1 o pojemności 5,7 litra.
Standardowy silnik LS1 – 5,7 litra pojemności i 345 KM mocy.

Nabywcy Corvette C5 z silnikiem LS1 mieli do wyboru dwa rodzaje skrzyni biegów: czterobiegową automatyczną Hydra-Matic 4L60-E lub sześciobiegową manualną Tremec T-56. Skrzynia biegów była umieszczona z tyłu pojazdu, tworząc układ Transaxle, który poprawiał rozkład masy na osie.

Z06 sportowy Chevrolet Corvette C5

Chevrolet Corvette C5 Z06 to wyjątkowa wersja piątej generacji legendarnego sportowego samochodu, która zadebiutowała w 2001 roku. Z06 nawiązuje do kodu opcji, który w latach 60. XX wieku oznaczał specjalne wyposażenie dla Corvette przeznaczonych do wyścigów.

Ten model różni się od wersji standardowych C5 pod wieloma względami. Po pierwsze, ma mocniejszy silnik LS6, który jest zmodyfikowaną wersją LS1. LS6 ma pojemność skokową (5,7 litra), wyższe ciśnienie sprężania (10,5:1), lepsze przepływy powietrza i paliwa, oraz lżejsze tłoki i korbowody. Dzięki temu silnik LS6 osiąga w zależności od rocznika 385÷405 KM oraz 522÷542 Nm momentu obrotowego. Po drugie, Z06 ma sztywniejszą i lżejszą karoserię typu hardtop, która nie ma możliwości zdejmowania dachu. Jest to jedyna wersja C5, która ma taką konstrukcję. Ponadto, Z06 ma specjalne elementy aerodynamiczne, takie jak czarne wloty powietrza przed tylnymi kołami, poprawiające chłodzenie hamulców.

Na zdjęciu wyścigowa wersja czyli Z06, w kolorze mocnej żółci z czarnymi dodatkami. Dach także żółty.
Wersja Z06 miała stały, nie zdejmowalny dach.

Po trzecie, Z06 ma usportowione zawieszenie, hamulce i opony. Zawieszenie ma twardsze sprężyny, amortyzatory i stabilizatory, a także niższe przełożenie układu kierowniczego. Hamulce wyposażono w większe tarcze i zaciski, a także wentylowane klocki. Zastosowano nisko profilowe opony o lepszej przyczepności.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Z06 jest znacznie szybszy i bardziej zwrotny od zwykłego C5. Z06 potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,0 sekundy, osiągnąć prędkość maksymalną 305 km/h, jest on uważany za jeden z najlepszych samochodów sportowych wszech czasów.

Napęd Z06

Silnik zastosowany w Chevrolet Corvette C5 Z06 to LS6, czyli zmodyfikowana wersja silnika LS1 z podstawowego modelu C5, był jednym z najmocniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie silników produkowanych przez Chevroleta, a w nim:

– Wyższe ciśnienie sprężania (10,5:1) niż w LS1 (10:1), co zwiększa moc i moment obrotowy silnika.

– Lepsze przepływy powietrza i paliwa dzięki zastosowaniu większych głowic cylindrów, zaworów, kolektorów dolotowych i wydechowych, oraz przepustnicy.

– Lżejsze tłoki i korbowody wykonane z aluminium, które zmniejszają masę ruchomą i opory mechaniczne silnika.

– Nowy układ smarowania z suchą miską olejową, który zapewnia stałe ciśnienie oleju nawet przy dużych przeciążeniach bocznych i podłużnych.

– Nowy układ chłodzenia z większymi chłodnicami i wentylatorami, utrzymujący optymalną temperaturę silnika i zapobiegający jego przegrzaniu.

Cevrolet Corvette C5 - otwarta maska wersji Z06, widać ogromny silnik z dwiema czerwonymi pokrywami zaworów z napisami Corvette.
Silnik LS6, był zmodernizowaną wersją podstawowej jednostki LS1.

W zależności od rocznika, silnik LS6 osiągał różne wartości mocy oraz momentu obrotowego. W 2001 roku, silnik LS6 miał 385 KM (287 kW) przy 6000 obr./min i 522 Nm przy 4800 obr./min. Rok 2002, silnik LS6 miał 405 KM (302 kW) przy 6000 obr./min i 542 Nm przy 4800 obr./min. W 2003 i 2004 roku, silnik LS6 miał 405 KM (302 kW) przy 6200 obr./min i 542 Nm przy 5000 obr./min.

Jednostka LS6 była sprzężona z sześciobiegową manualną skrzynią biegów T-56, która przenosiła moc na tylną oś. Skrzynia biegów T-56 była lekka oraz precyzyjna, a jej przełożenia były zoptymalizowane pod kątem osiągów i ekonomii jazdy.

Ciekawy materiał wideo: First C5 Corvette Commercial

Może cię zainteresować: Chevrolet Corvette C4 – czwarta generacja

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia