Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, wczoraj zapadła decyzja

Nowy Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu – 2,5 mld zł, 2028 rok, strategiczne znaczenie dla Polski. Inwestycja, która zaowocuje tysiącami nowych miejsc pracy, poprawą infrastruktury transportowej i zwiększeniem atrakcyjności turystycznej miasta.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu
Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu - będziemy Bramą Europy

Rząd ogłosił plany budowy Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu. Inwestycja warta 2,5 mld zł ma być gotowa w 2028 roku i wzmocni pozycję Polski na mapie morskiego handlu. Teraz mamy poważne szanse stać się Bramą Europy.

Gdzieś między Hamburgiem a Gdańskiem

Terminal będzie miał strategiczne znaczenie. Wypełni lukę między portami w Hamburgu i Gdańsku, zwiększając dostępność transportową dla Skandynawii i krajów Europy Środkowej. Docelowo terminal będzie mógł przeładowywać 2 mln TEU rocznie, co zapewni Polsce znaczący udział w rosnącym rynku przewozów kontenerowych.

Budowa terminala to nie tylko szansa dla gospodarki morskiej. Inwestycja wygeneruje tysiące nowych miejsc pracy i pobudzi rozwój gospodarczy regionu. Poprawi się również infrastruktura transportowa, co ułatwi dostęp do Świnoujścia i zwiększy atrakcyjność turystyczną miasta.

Realizacja projektu jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje budowę nabrzeża przeładunkowego o długości 650 m i głębokości 17 m, co pozwoli na obsługę statków o pojemności do 1 mln TEU. Drugi etap zakłada rozbudowę terminala do docelowej przepustowości 2 mln TEU.

Inwestycja w terminal kontenerowy w Świnoujściu to strategiczny projekt o ogromnym potencjale.

Wzmocni on polską gospodarkę, stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do rozwoju regionu.

 • Inwestycja jest realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
 • Terminal będzie zlokalizowany na wschód od falochronu terminala LNG.
 • Powierzchnia terminala wyniesie około 70 ha.
 • Budowa terminala będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu – nowe miejsca pracy

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to nie tylko szansa dla polskiej gospodarki, ale także dla mieszkańców regionu. Inwestycja wygeneruje tysiące nowych miejsc pracy, zarówno w samym terminalu, jak i w firmach okołobiznesowych.

W terminalu znajdą zatrudnienie:

 • Operatorzy dźwigów
 • Pracownicy fizyczni
 • Inżynierowie
 • Elektrycy
 • Mechanicy
 • Specjaliści IT
 • Pracownicy administracyjni

Szacuje się, że budowa terminala i jego działalność operacyjna mogą stworzyć łącznie nawet 5000 nowych miejsc pracy. To ogromna szansa dla mieszkańców Świnoujścia i okolic. Będzie to dla nich możliwość zdobycia stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Inwestycja w terminal kontenerowy to więc nie tylko korzyści dla gospodarki, ale także dla społeczeństwa.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia