Kryzys demograficzny w Polsce – Rząd ma plany

Kryzys demograficzny to poważny problem Polaków - co rząd chce zrobić w tej sprawie?

216

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kryzys demograficzny w Polsce, wyciągnięta, otwarta dłoń, a na niej symbol rodziny.
kryzys demograficzny w Polsce - rząd chce pomagać rodzicom

Kryzys demograficzny w Polsce trwa już od kilku lat. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. W odpowiedzi na alarmujące dane o spadku urodzeń w naszym kraju rząd zapowiedział szereg działań mających na celu odwrócenie niekorzystnych trendów.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska przedstawiła dwa kluczowe programy: „Aktywny Rodzic” i zmiany w „Maluchu plus”.

To jednak nie wszystko. Rząd planuje także inne działania mające na celu poprawę sytuacji demograficznej w Polsce. Obejmą one:

• Ułatwienie dostępu do mieszkań.

• Zwiększenie elastyczności czasu pracy: Rząd rozważa wprowadzenie rozwiązań umożliwiających lepsze godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

• Wsparcie dla rodzin wielodzietnych: Rozważane są m.in. zwiększenie zasiłku rodzinnego i ulg podatkowych.

Wicepremier Gajewska podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby przeciwdziałać niżowi demograficznemu. Nowe programy i zmiany w „Maluchu plus” są pierwszym krokiem na drodze do poprawy sytuacji. Współpraca z ekspertami i kompleksowe podejście do problemu dają nadzieję na odwrócenie negatywnych trendów demograficznych w Polsce.

Kryzys demograficzny w Polsce – pomoc dla rodziców

Program „Aktywny Rodzic” ma na celu ułatwienie rodzicom powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie będzie dostępne zarówno dla rodziców chcących umieścić dziecko w żłobku, jak i tych, którzy zdecydują się na opiekę prywatną. Program obejmie dzieci do 3. roku życia, a jego beneficjentami będą rodzice zatrudnieni na umowę o pracę lub zlecenie, których miesięczne wynagrodzenie nie przekroczy określonego progu.

Z kolei zmiany w programie „Maluch plus” mają na celu zwiększenie dostępności miejsc opieki nad dziećmi. Konsultacje z samorządami i podmiotami prywatnymi obejmują m.in. rozszerzenie dofinansowania na różne formy opieki (np. żłobki, kluby malucha, nianie), uproszczenie procedur administracyjnych oraz zwiększenie elastyczności godzin opieki. Celem jest osiągnięcie wskaźnika dostępności miejsc opieki na poziomie 70%. W Grudniu 2023 roku wynosił on jedynie 43%.

Dlaczego Polki nie chcą rodzić dzieci?

Kryzys demograficzny w Polsce ma wiele przyczyn. Według wiceminister Aleksandry Gajewskiej są to:

1. Niewystarczające wsparcie dla rodzin:

• Wysokie koszty utrzymania dziecka,

• Brak dostępnych i tanich miejsc opieki,

• Niewystarczające programy socjalne dla rodzin wielodzietnych.

2. Niepewność na rynku pracy:

• Prekaryzacja zatrudnienia,

• Niskie płace,

• Trudności z godzeniem obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

3. Problemy z dostępem do mieszkań:

• Wysokie ceny nieruchomości,

• Trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego,

• Brak dostępnych mieszkań komunalnych.

Ponadto potencjalni przyszli rodzice wolą skupiać się na karierze, odsuwając założenie rodziny na później. Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz więcej par ma problemy z poczęciem dziecka, a wsparcie w tym zakresie również jest niewystarczające.

Minister Gajewska podkreśliła, że rząd ma świadomość złożoności problemu i jest zdeterminowany, aby przeciwdziałać kryzysowi demograficznemu. Nowe programy i zmiany w „Maluchu plus” to tylko część działań, które mają na celu poprawę sytuacji. Rząd liczy również na współpracę z ekspertami i zaangażowanie całego społeczeństwa w walkę z tym problemem.

Kryzys demograficzny w Polsce – sytuacja w liczbach

Niż demograficzny w naszym kraju to problem alarmujący. Mówią o tym nie tylko politycy i eksperci. Szczególnie wyraźnie widać to w bezlitosnych statystykach. W 2023 roku:

• Liczba urodzeń spadła do 272 tys., co stanowi najniższy poziom od czasów II wojny światowej.

• Przyrost naturalny wyniósł minus 137 tys., co oznacza, że liczba zgonów była o 137 tys. wyższa od liczby urodzeń.

• Wskaźnik dzietności (średnia liczba dzieci urodzonych przez kobietę w ciągu całego życia) wyniósł 1,32, co jest wartością poniżej granicy zastępowania pokoleń (2,1).

• Liczba ludności Polski zmniejszyła się o 131 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Prognozy demograficzne na przyszłość nie są optymistyczne. Według GUS-u do 2060 roku liczba ludności Polski może spaść do 32,9 mln, co oznacza spadek o 12,7% w stosunku do 2022 roku.

Niż demograficzny może negatywnie wpłynąć na gospodarkę, system emerytalny i bezpieczeństwo narodowe. Konieczne są zdecydowane działania rządu i całego społeczeństwa, aby odwrócić te negatywne trendy.

Przeczytaj, na czym polega program Aktywny Rodzic.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia