Mateusz Morawiecki na „liście Pegasusa”? Odpowiedź byłego szefa CBA

W poniedziałek rano RMF FM podało sensacyjną informację, jakoby Mateusz Morawiecki miał być inwigilowany Pegasusem przez służby specjalne nadzorowane wówczas przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

253

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy Mateusz Morawiecki rzeczywiście był na "liście Pegasusa"?
Czy Mateusz Morawiecki rzeczywiście był na "liście Pegasusa"?

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy, agenci mieli interesować się m.in. majątkiem byłego premiera i jego kontaktami z Agencją Rezerw Materiałowych w czasie pandemii COVID-19.

Mateusz Morawiecki na „liście Pegasusa”?

Według ustaleń RMF FM, inwigilacja Pegasusem nie skupiała się wyłącznie na Premierze Mateuszu Morawieckim. Chociaż jego numer telefonu miał znajdować się na „pisowskiej liście Pegasusa”, to służby miały wykorzystywać oprogramowanie do obserwacji innych osób, a Morawiecki „pojawiał się” w tych sprawach niejako pośrednio.

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy, inwigilacja obejmowała:

 • Asystentów Morawieckiego: Służby miały podsłuchiwać ich telefony i monitorować ich kontakty.
 • Sprawy, w których Morawiecki był pośrednio zaangażowany: Choć nie był on głównym celem, to jego obecność w tle tych spraw budzi pytania o motywy i zakres inwigilacji.

Cały proceder miał trwać co najmniej półtora roku.

Komentarze Mariusza kamińskiego i Macieja Wąsika

Na doniesienia RMF FM szybko zareagowali obaj zainteresowani. Mariusz Kamiński stwierdził, że „nie było żadnej inwigilacji premiera Morawieckiego” i określił całą sprawę jako „ordynarny fejk”.

Maciej Wąsik nazwał je „kompletną bzdurą” i przytoczył anegdotę: „Pamiętacie kłamstwo Wojtunika o naradzie w Lucieniu i inwigilacji polityków ówczesnej opozycji przez CBA? Ile czołówek gazet temu poświęcono? Dziś na czołówkach portali kłamstwo o 'pisowskiej liście Pegasusa’ i o inwigilacji PMM. Nie wykluczam, że oba fejki z tego samego źródła – stwierdził.

„Lista Pegasusa” – kontrowersje i wątpliwości

Według doniesień „Gazety Wyborczej” z ubiegłego tygodnia, oprócz Morawieckiego, Pegasusem inwigilowani mieli być również inni politycy PiS, tacy jak:

 • Marek Suski
 • Krzysztof Sobolewski
 • Jan Krzysztof Ardanowski
 • Ryszard Terlecki
 • Adam Bielan
 • Marek Kuchciński
 • Tomasz Latos
 • Arkadiusz Czartoryski
 • Ryszard Czarnecki

Należy jednak podkreślić, że to wciąż tylko zarzuty i nie ma ostatecznych dowodów na inwigilację. Rząd PiS stanowczo zaprzecza tym doniesieniom.

W tej sprawie zdania polityków PiS są podzielone. Część z nich uważa, że inwigilacja „swoich” to niedopuszczalna praktyka, która może doprowadzić do rozpadu partii. Inni natomiast twierdzą, że jest to dowód na brak tolerancji dla nieprawidłowości w szeregach PiS.

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa ma już wybrany skład i prawdopodobnie zajmie się również tymi doniesieniami. Wśród osób, które mogą zostać wezwane na przesłuchanie, są m.in. byli premierzy Beata Szydło i Mateusz Morawiecki.

Do tej pory nie ma żadnych dowodów na to, że Mateusz Morawiecki rzeczywiście był inwigilowany Pegasusem. Zarówno Wąsik, jak i Kamiński stanowczo zaprzeczają tym doniesieniom.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór artykułów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować:

S7: Pięć osób rannych w zderzeniu czołowym – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Złoty medal dla Weroniki Gurynow. Historyczny sukces dla Polski – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

6 mld złotych w zbożu. Kołodziejczak ujawni, kto na tym zarobił? – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia