Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku

Niemieccy naukowcy odkryli imponujący mur na dnie Bałtyku

198

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku – jak żyli dawni mieszkańcy Europy?
Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku – jak żyli dawni mieszkańcy Europy?

Ostatnio na światło dzienne wyszło sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku. Zatoka Meklemburska skrywa tajemnice sprzed tysięcy lat. Niemieccy naukowcy zidentyfikowali na dnie Bałtyku pozostałości kilometrowego muru z kamieni, który najprawdopodobniej służył prehistorycznym łowcom reniferów do polowań.

Ta imponująca konstrukcja, nazwana Blinkerwall, powstała najprawdopodobniej 10000 lat temu. Uznaje się ją za najstarszą budowlę wzniesioną ludzkimi rękoma na terenie Europy. Mur został zbudowany z 1673 kamieni o łącznej wadze 142 ton. Budowla ta, o imponującej szerokości 2 metrów i wysokości metra, prawdopodobnie pełniła funkcję śmiercionośnej pułapki dla reniferów. Zwierzęta, niezdolne do przeskoczenia bariery, były łatwym celem dla polujących na nie myśliwych.

Hipotezy naukowców sugerują, że mur mógł łączyć się z drugim, prostopadłym murem lub prowadzić do jeziora, gdzie uciekające renifery stawały się łatwym łupem myśliwych polujących z łodzi.

Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku – jak żyli dawni mieszkańcy Europy?

Odkrycie Blinkerwall rzuca nowe światło na życie prehistorycznych społeczności w Europie. Stanowi nie tylko imponujący przykład ich umiejętności budowlanych, ale też dowód na zaawansowane metody polowania na zwierzęta stosowane już 10 000 lat temu. Skomplikowana konstrukcja muru, jego imponujące rozmiary oraz strategiczne umiejscowienie świadczą o rozwiniętych umiejętnościach organizacyjnych i technologicznych ówczesnych społeczności.

Odkrycie Blinkerwall znacząco wpływa na nasze postrzeganie prehistorycznych społeczności europejskich. Dowodzi ponadto, że były one bardziej rozwinięte technologicznie i organizacyjnie, niż dotychczas sądzono. Kolejne badania na dnie Bałtyku mogą prowadzić do odkrycia następnych prehistorycznych budowli w Europie. Odkrycie Blinkerwall jest wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla archeologii i historii tego kontynentu. Pozostaje czekać na dalsze znaleziska, które pozwolą nam jeszcze lepiej zrozumieć życie prehistorycznych społeczności zamieszkujących te tereny. Możemy w ten sposób poznawać różne aspekty życia dawnych Europejczyków – od polowania, przez zwyczaje aż do codziennego funkcjonowania.

Oto kilka ciekawostek o Blinkerwall i jego odkrywcach

Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku jest dla nas niedostępne. Pozwala jednak na pozyskanie wielu ciekawych informacji o ludach zamieszkujących te tereny 10000 lat temu.

Mur mógł służyć nie tylko polowaniu na renifery.

Zapewniał także ochronę osad przed drapieżnikami i innymi ludźmi. Ponadto pozwalał na oznaczenie terytorium należącego do danej społeczności. Kamienie ułożone były jeden na drugim bez użycia zaprawy. Do budowy prawdopodobnie używano drewnianych dźwigów i lin. Mur mógł być wznoszony etapami przez wiele lat.

Odkrycia dokonali niemieccy naukowcy: Jacob Geersen z Leibniz Institut i Marcel Bradtmöller z Uniwersytetu w Rostocku. Było to możliwe dzięki mapowaniu wybrzeża Zatoki Meklemburskiej. Polegało ono na stworzeniu trójwymiarowego obrazu dna morza przy wykorzystaniu nowoczesnego sonaru.

Geersen i Bradtmöller są archeologami specjalizującymi się w pradziejach Europy. Odkrycie Blinkerwall jest najważniejszym osiągnięciem w ich karierze i z pewnością na trwałe zapisze się w historii archeologii.

Dla odmiany przeczytaj o tym, że bezprzewodowy chip w mózgu człowieka może być już niedaleką przyszłością.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia