Mały festiwal Praskich opowiadaczy 17-18.02.2024

Mały festiwal Praskich opowiadaczy odbywający się w dniach 17-18.02.2024 to wydarzenie którego nie można przegapić. Dziewięć bezpłatnych wydarzeń w różnych formach: spacerów, oprowadzań, prezentacji. Muzeum Pragi.

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mały festiwal Praskich opowiadaczy - Muzeum Pragi ul. Targowa Warszawa
Mały festiwal Praskich opowiadaczy - Muzeum Pragi ul. Targowa Warszawa

Jako wielokrotny uczestnik tego typu imprez, uważam że Mały festiwal Praskich opowiadaczy odbywający się w dniach 17-18.02.2024 to wydarzenie którego nie można przegapić. Dlatego też opis który podano na stronie starałem się pozostawić bez większych zmian i skrótów. Od zeszłego roku w Muzeum Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.

17 i 18 lutego w ramach Urodzin Pragi opowiadacze i opowiadaczki mają premierę przygotowanych przez siebie historii. To dziewięć bezpłatnych wydarzeń w różnych formach: spacerów, oprowadzań, prezentacji.

Wybierzcie coś dla siebie i zabierzcie znajomych.
Link do zapisówhttps://forms.office.com/e/q9AjwMnAji

Program premier opowiadackich – link do strony organizatora info

Mały festiwal Praskich opowiadaczy - Zabudowa po parzystej stronie ulicy na wysokości bazaru Różyckiego 1957. foto Zbyszko Siemaszko
Mały festiwal Praskich opowiadaczy – Zabudowa po parzystej stronie ulicy na wysokości bazaru Różyckiego 1957. foto Zbyszko Siemaszko

Mały festiwal Praskich opowiadaczy – 17 lutego, sobota

11:00-12:00 – Oprowadzanie: Szlakiem włazów kanalizacyjnych.

Podczas spotkania osoby uczestniczące dowiedzą się o początkach kanalizacji na Pradze. Jaka była reakcja mieszkańców na taką innowację? Czy pierwotny plan budowy w całości się powiódł, czy budowniczy i architekci napotkali problemy? Ponadto poznamy historie wybranych włazów kanalizacyjnych z różnych okresów oraz specyfikę ich produkcji. Opowieści będą towarzyszyć historie budynków i ich mieszkańców.
Prowadzenie: Matylda Kuczyńska; miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

12:00-13:30 – Mały festiwal tu zaprasza na Spacer: „Niebrzydkie, ładne zarówno w dzień jak i wieczorem”. Osiedle Panieńska i bliskie sąsiedztwa.

Odwiedzimy wybudowane w latach 60. osiedle Panieńska, znajdujące się przy ul. Olszowej i Okrzei. Dowiemy się więcej o jego architekturze oraz o codzienności mieszkańców. To wyjątkowe miejsce, sąsiadujące z Portem Praskim, symbolizuje kolejne fale przemian, którym ulega Praga. Spacerowi będzie towarzyszyć bogata dokumentacja fotograficzna, a także relacje ze wspomnień mieszkańców.
Prowadzenie: Justyna Szczerbińska; miejsce zbiórki: przy wejściu na stację M2 Stadion Narodowy (na rogu ulic Zamoyskiego i Sokolej)
Lokalizacja zbiórki: https://maps.app.goo.gl/92QbQ3RnHftZnA4ZA

17 lutego, sobota po południu

13:30 -15:00 – Spacer: Prawobrzeżne „Łazienki”.

Czy można opowiedzieć współczesną historię dzielnicy zaglądając do prywatnych łazienek? Okazuje się, że to bardzo barwna i wielowątkowa opowieść o budownictwie mieszkaniowym, ale też o tym, co w różnych okresach oznaczał…luksus. Wyjątkową atrakcją spaceru będzie możliwość odwiedzenia wnętrz pustych mieszkań komunalnych. Podróż po luksusie zaczniemy na Saskiej Kępie. Uwaga! W czasie spaceru będziemy się przemieszczać komunikacją miejską (bilet we własnym zakresie).
Prowadzenie: Katarzyna Olczak-Gil; miejsce zbiórki: ul. Obrońców 13

14:00 – 15:30Spacer improwizowany po Pradze.

Improwizowany spacer to można powiedzieć, taki „social experience”. Nikt nie wie do końca, co nas spotka, a to wydaje się być najbardziej ekscytujące. Będzie bezpiecznie: wszyscy dostaną odblaski i papierowe mapy. Spacer będzie przeżyciem jedynym w swoim rodzaju, ponieważ wydarzy się tylko raz i zniknie na wieki. Odwiedzimy miejsca kultowe i charakterystyczne dla tej części Warszawy, takie jak Bazar Różyckiego czy znane ulice Stalową, Brzeską (ale tylko trochę) i wiele innych. Spacer to tez świetna okazja żeby zrobić kroki z nadwyżką na przyszły tydzień i poznać sąsiada. Przechadzkę poprowadzi komik, improwizator, wielbiciel grzybobrania oraz handlarz z Nowego Bazaru Różyckiego, Senior Suarez.
Prowadzenie: Senior Suarez, miejsce zbiórki: kawiarnia CzaCza&Matcha, przy wejściu do Nowego Bazaru Różyckiego

15:00 – 16:00 – Prezentacja: Praskie Maryjki – od miejsc kultu do świata popkultury.

Praskie Maryjki mają tak wiele odsłon, jak wiele jest odmian „praskiego klimatu”. Początkowo charakterystyczne przede wszystkim jako strażniczki podwórek i miejsca kultu, przez lata zaczęły pojawiać się jako motyw sztuki. Współcześnie łatwo jest znaleźć Maryjki między innymi w praskim street arcie. Elementem opowieści będzie mapa po wybranych przykładach „maryjkowej Pragi”.
Prowadzenie: Vladyslav Turkevych, miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi.

W ramach 376 urodzin Pragi - Mały festiwal Praskich opowiadaczy
W ramach 376 urodzin Pragi – Mały festiwal Praskich opowiadaczy

Mały festiwal Praskich opowiadaczy – 18 lutego, niedziela

11:00-12:30 – Mały festiwal to także Spacer po mało znanych ogółowi terenach: Praskie krzaczory.
Jeśli chcesz zobaczyć, gdzie swobodnie możesz pospacerować z psem, odetchnąć świeżym praskim powietrzem, nacieszyć oczy prawobrzeżną zielenią i posłuchać o bobrach, zapraszamy na spacer po najdzikszej części Pragi – Golędzinowie.
Prowadzenie: Damian Sawicki, Radio Praga, miejsce zbiórki: za chwilę, za momencik

12:00 – 13:00 – Oprowadzanie: Po śladach i duchach przedmiotów.

Małgorzata Wesołowska, projektantka i kuratorka, zaprezentuje emocjonalno-sentymentalną mapę Pragi, na której rozmieściła przedmioty codziennego użytku należące do jej rodziny. Niektóre z obiektów już czwarte pokolenie przemieszczają się pomiędzy związanymi z rodziną miejscami: od prototypowni PZO, przez mieszkania na Szmulkach i Grochowie, po Saską Kępę i Gocław. Prezentacja mapy odbędzie się w przestrzeni muzeum, gdzie obiekty można będzie obejrzeć i ich dotknąć.
Prowadzenie: Małgorzata Wesołowska, miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

18 lutego, niedziela po południu

13:00 – 14:00 – Spacer: Kino Praha i PDT.

Mało kto o tym wie, ale ulica Jagiellońska według planów opracowanych we wczesnym PRL-u miała być reprezentacyjną arterią Pragi. Najbardziej luksusowym i nowoczesnym elementem założenia był dawny praski PDT i Kino Praha. Poznamy bliżej projektantów bliźniaczych budynków, zajrzymy do wnętrz oryginalnej przestrzeni handlowej i obejrzymy oryginalne elewacje. Okazuje się, że pod tęczową warstwą dzisiejszego urzędu skarbowego kryje się zupełnie inna historia. Zastanowimy się wspólnie nad procesem przemian ul. Jagiellońskiej i zachęcimy uczestników do podzielenia się wspomnieniami, nawet tymi z urzędu skarbowego.
Prowadzenie: Izabela Jasińska, miejsce zbiórki: Kino Praha

14:00 – 15:00 – Ostatnim wydarzeniem jakie daje nam Mały festiwal to oprowadzanie: Dorastanie na Pradze.
Co łączy codzienność naszych dziadków i pradziadków w lat 30. i 40. XX wieku, z dzisiejszym doświadczeniem dzieciństwa po prawej stronie Wisły? Ola Wasążnik stworzyła mapę sentymentalną Szmulek, Nowej Pragi i Skaryszewa. Opowie o przed- i tuż powojennym doświadczeniu dzieciństwa i dorastania na Pradze. Zestawiając opowieści dziadków z własną historią szuka odpowiedzi na pytanie – jak to było (i jest) dorastać na Pradze?
Prowadzenie: Ola Wasążnik, miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

Zasady zapisów:

1. Możesz zapisać się na kilka wydarzeń, ale zadbaj o to, by nie działy się równocześnie. Dzięki temu nie będziesz blokować rezerwacji innym.
2. Dzieci i osoby do 14 r.ż. mogą wziąć udział w wydarzeniach w towarzystwie dorosłych opiekunów.
3. Czworonogi są mile widziane pod warunkiem, że dobrze się czują z innymi czworonogami.
4. Liczba miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 uczestników wliczając siebie.

Projekt został zrealizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.

Więcej wydarzeń związanych z rocznicą znajdziecie na stronie 376. Urodziny Pragi – lekcje muzealne | Muzeum Warszawy

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś jest tak Wiedza Warszawiaków o Warszawie, a jak będzie po reformie szkolnictwa.

Cotygodniowe zaproszenie na ciekawe wydarzenia w Warszawie i na Mazowszu. Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 15-21.02.2024 miasto

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia