Obwodnica Pułtuska – DK61 i DK57. Trwa budowa!

Obwodnica będzie omijała Pułtusk od zachodniej strony - DK61 i DK57. Ominie miejscowości Kleszewo oraz Przemiarowo. Zostaną wybudowane cztery węzły: Kacice, Pułtusk Południe i Północ oraz Lipa.

408

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obwodnica Pułtuska - DK61 i DK57. Budowa wiaduktu na obwodnicy Pułtuska.
Obwodnica Pułtuska - DK61 i DK57. Budowa wiaduktu na obwodnicy Pułtuska.

Jedna ze 100 obwodnic zaproponowanych przez rząd PiS to Obwodnica Pułtuska – DK61 i DK57. Aktualnie trwają prace związane z budową obwodnicy Pułtuska. Inwestycja obejmuje budowę około 16,8 km nowego, dwujezdniowego fragmentu drogi wzdłuż DK61. Obwodnica będzie omijała Pułtusk od zachodniej strony. Około 3 km jednojezdniowej drogi DK57 będzie prowadzona nowym śladem. Ominie miejscowości Kleszewo oraz Przemiarowo. W ramach projektu zostaną wybudowane cztery węzły. Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Ponadto powstaną drogi boczne służące obsłudze przyległego terenu oraz zostaną zainstalowane urządzenia chroniące środowisko i zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na dzień dzisiejszy odhumusowano teren w okolicy DK61 w miejscowościach Kleszewo i Lipa. Drzewa znajdujące się w pobliżu wycięto, a teren zbadali archeolodzy. W pobliżu Kleszewa trwa budowa pierwszych podpór betonowych.

Obwodnica Pułtuska i jej cele

Podstawowym celem budowy obwodnicy jest przekierowanie ruchu tranzytowego z dróg krajowych nr 57 i 61, które obecnie przechodzą przez Pułtusk. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, odciąży istniejącą infrastrukturę drogową oraz zwiększy przepustowość w Pułtusku i sąsiednich miejscowościach: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo. Projekt zakłada również spełnienie najwyższych standardów ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Inwestycja przyczyni się również do poprawy warunków i bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Drogi DK57 i DK61 są popularnymi trasami dla mieszkańców Warszawy i Mazowsza podróżujących na Warmię i Mazury.

Warto również dodać, że aktualnie trwają prace modernizacyjne na odcinku DK61 pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem, a kolejnym etapem jest odcinek pomiędzy Legionowem a Zegrzem.Z pewnością zainteresują Cię Utrudnienia na DK61 przez najbliższe dni

Obwodnica Pułtuska - DK61 i DK57. S61-Legionowo-Zegrze-mapa-inwestycji
Obwodnica Pułtuska – DK61 i DK57. S61-Legionowo-Zegrze-mapa-inwestycji

Zanim wjechały buldożery – Obwodnica Pułtuska – DK61 i DK57

Ze strony firmy STRABAG dowiadujemy się że. „W dniu 17.06.2021 r. STRABAG podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę o wartości 442,2 mln PLN brutto. W ramach kontraktu, realizowanego w formule „projektuj i buduj”, powstanie blisko 17-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 61 poprowadzony w nowym śladzie, omijając od strony zachodniej Pułtusk.

W okresie 36 miesięcy (nie wliczając okresów zimowych), w ramach realizowanych prac powstanie:

– 15,1 km drogi dwujezdniowej klasy GP z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku,
– 1,7 km drogi jednojezdniowej klasy GP z jednym pasem ruchu w każdym kierunku,
– 2,9 km odcinka drogi DK57 z jednym pasem ruchu w każdym kierunku.

Nowy odcinek będzie posiadał 4 węzły drogowe: Kacice, Pułtusk – Południe, Pułtusk – Północ i Lipa, na wysokości którego będzie miała swój początek DK57 w kierunku Makowa Mazowieckiego. Przebudowane zostaną również istniejące drogi w zakresie kolizji z DK61. Powstanie 16 obiektów inżynierskich i 5 przepustów o funkcji ekologicznej (przejścia dla zwierząt), a także powstanie obwód drogowy wraz z budynkami.

Nowa obwodnica pozwoli wyprowadzić tranzyt poza miasto Pułtusk, co znacznie odciąży lokalny ruch na tym, będącym „wąskim gardłem” odcinku trasy, łączącej Warszawę z Mazurami i Podlasiem, która szczególnie w okresie letnim cechuje się dużym natężeniem ruchu”.

Decyzja, łopata, robota na DK61 i DK57

Obwodnica czekała na uzyskanie decyzji ZRID, wydawanej przez wojewodę. Decyzję podpisano 25 września 2023 w pułtuskim ratuszu. Uzyskano wówczas zapewnienie, że nową trasą będziemy mogli jeździć w 2025 roku. STRABAG zobowiązał się do zakończenia wszystkich prac w I kwartale 2025 r. Pierwszą łopatę wbito w dniu 10 października 2023 roku. Do czasu realizacji obwodnicy nie wlicza się przerw zimowych w okresie liczonym od 16 grudnia do 15 marca. Na szczęście obecna zima nie należy do surowych dlatego prace posuwają się naprzód.

Inna informacja na temat drogi – Ogólnopolski Strajk Rolników, jutro blokada DK 61

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. Masz ciekawy temat, czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia