Węgry mogą ratyfikować członkostwo Szwecji w NATO już 26 lutego

Orban jest uważany za przywódcę w Unii Europejskiej najbliższego prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Początkowo stwierdził, że nie jest przeciwny przystąpieniu Szwecji do bloku, ale zaczął swoją dziwną grę.

80

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu flaga Szwecji. Szwecja chce do NATO
Szwecja oficjalnie chce już przystąpić do NATO

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił w sobotę, że Węgry mogą ratyfikować kandydaturę Szwecji do NATO już 26 lutego. Wtedy to parlament tego kraju zbierze się ponownie. Członkostwo Szwecji w NATO wstrzymują Węgry, czy Orban zmienił zdanie na prawdę?

Orban mięknie, członkostwo Szwecji w NATO jeszcze w lutym

„Wraz z premierem Szwecji poczyniliśmy ważne kroki w celu przywrócenia zaufania” – powiedział Orban podczas corocznego orędzia o stanie narodu. „Zmierzamy w kierunku, w którym na początku wiosennej sesji parlamentu będziemy mogli ratyfikować akcesję Szwecji do NATO”.

Według strony internetowej węgierskiego rządu, parlament ponownie zbiera się na sesję wiosenną 26 lutego. Węgry są ostatnim członkiem NATO, który musi zatwierdzić przystąpienie Szwecji do sojuszu wojskowego.

W czerwcu ubiegłego roku partia Orbana Fidesz powiedziała CNN, że oczekuje od Szwecji „rozproszenia swoich obaw” przed głosowaniem nad przystąpieniem Szwecji do NATO. W lipcu Fidesz powiedział CNN, że „szwedzkie osobistości rządowe regularnie obrażały węgierskich wyborców i Węgry jako całość”.

Węgry wracają do normalności?

Jednak w styczniu Orban powiedział, że przekazał sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi, że „potwierdził, iż węgierski rząd popiera członkostwo Szwecji w NATO”.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o członkostwo w NATO w maju 2022 r. Było to wkrótce po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na początku tego roku. Finlandia dołączyła do NATO w kwietniu 2023 r. – podwajając granicę sojuszu z Rosją – ale propozycja Szwecji utknęła w martwym punkcie.

Orban jest uważany za przywódcę w Unii Europejskiej najbliższego prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Początkowo stwierdził, że nie jest przeciwny przystąpieniu Szwecji do bloku, ale zaczął swoją dziwną grę. Katalin Cseh, węgierska członkini Parlamentu Europejskiego, powiedziała w zeszłym roku, że blokowanie przez Orbana wniosku Szwecji było „po prostu kolejną przysługą dla Władimira Putina”.

Jednak po decyzji Turcji o zatwierdzeniu przystąpienia Szwecji do sojuszu, Węgry pozostały jedynym wstrzymującym się. Orban zmiękł i podjął kroki, aby umożliwić kontynuowanie procesu. Członkostwo Szwecji w NATO nie będzie już wstrzymywane.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia