Starbucks otwiera kawiarnie dla wszystkich! Dostępność i inkluzywność na pierwszym miejscu.

Starbucks otworzył kawiarnię dla osób z niepełnosprawnościami i oferuje łagodne oświetlenie, akustykę, szerokie ścieżki i regulowane stanowiska w celu zwiększenia dostępności i inkluzywności. Dostępność i inkluzywność to ważny krok dla firm!

301

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dostępność i inkluzywność w Starbucks
Dostępność i inkluzywność w Starbucks - pierwszej kawiarni opracowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Jesteśmy niezwykle podekscytowani mogąc podzielić się z naszymi czytelnikami, a szczególnie tymi z niepełnosprawnościami, ważną wiadomością. Firma Starbucks otworzyła właśnie swoją pierwszą kawiarnię zaprojektowaną w 100% z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. To kolejny krok w kierunku większej dostępności i inkluzywności, aby stworzyć przestrzeń przyjazną każdemu.

Dostępność i inkluzywność  w Starbucks
Dostępność i inkluzywność w Starbucks – to przełom w podejściu do najsłabszych

Niepełnosprawność nie może odcinać od Świata – Dostępność i inkluzywność

  • Oświetlenie: Łagodniejsze, zminimalizowane odblaski i cienie, by łatwiej odczytać menu czy ważne informacje.
  • Akustyka: Specjalne materiały ograniczające szumy i echa, które mogą przeszkadzać osobom z aparatami słuchowymi.
  • Przestrzeń: Ciągłe, szerokie ścieżki dla swobodnego poruszania się osób na wózkach inwalidzkich.
  • Kasy: Niższe blaty przy kasie, regulowane stanowiska z ekranami powiększającymi i funkcją głosową.

Ostatnie lata sprawiły, że wiele firm zaczęło zwracać szczególną uwagę na potrzeby klientów o różnym stopniu sprawności. Pandemia COVID-19 uwydatniła istniejące bariery i skłoniła sklepy do wprowadzania rozwiązań. Rozwiązań zwiększających dostępność, takich jak godziny zakupów dla osób starszych czy z obniżoną odpornością. Trend ten zauważalny jest też w obszarze dostaw zakupów czy odbioru produktów wprost do samochodu.

Coraz więcej firm podejmuje się wyzwania, jakim jest zapewnienie komfortu osobom z zaburzeniami sensorycznymi i nadwrażliwością zmysłową. Niedawno sieć Walmart wprowadziła ‘godziny sensoryczne’ – poranny czas z przyciemnionym oświetleniem, wyłączoną muzyką i ekranami telewizyjnymi w celu stworzenia mniej przytłaczającego dla tej grupy osób środowiska.

Według szacunków nawet co ósma osoba dorosła żyje z jakąś formą niepełnosprawności – to szeroka grupa, o zróżnicowanych potrzebach. Mimo istnienia przepisów chroniących ich prawa, wiele sklepów czy barów wciąż wykazuje braki w dostępności – czy to chodzi o zbyt wąskie alejki, niedostępne toalety czy kasy uniemożliwiające samodzielne zapłacenie. Dostępność i inkluzywność powinny być standardem projektowania takich miejsc.

nigdy więcej - nie chciałbyś znaleźć się w takiej sytuacji na każdym kroku
Dostępność i inkluzywność w Starbucks czyli nigdy więcej takich miejsc, wiele zależy od projektantów i urzędników

Starbucks otwiera kawiarnie dla wszystkich – a co z innymi?

Starbucks podkreśla, że ich model ‘Przestrzeni Inkluzywnych’ będzie dostępny i stale rozwijany, by pomóc całemu sektorowi detalicznemu stać się bardziej dostępnym. Firma oferuje na swojej stronie swoisty poradnik do samodzielnej oceny przestrzeni pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Takie zaangażowanie może przełożyć się na realne zmiany. Czyli dostępność i inkluzywność – poradnik dla projektanta? – to możliwe!

Inicjatywa Starbucks’a to świetna wiadomość w kontekście starań o bardziej dostępne i włączające przestrzenie sklepowe. Choć firma w przeszłości krytykowana była przez aktywistów za rezygnację z plastikowych słomek, to jednak ich działanie pokazuje, że temat dostępności staje się dla dużych marek priorytetowy. Co niezwykle ważne, firma zdaje się podchodzić do kwestii systemowo, angażując się politycznie w działania mające na celu rozszerzenie ochrony praw osób z niepełnosprawnościami, m.in. zniesienie dyskryminujących i krzywdzących przepisów dotyczących płacy minimalnej.

Mamy nadzieję, że przykład Starbucks stanie się inspiracją dla kolejnych firm w Polsce i na świecie! My jako medium niepełnosprawne wiemy że przepisy swoje a życie swoje, niepełnosprawni nie mogą być wykluczani z życia.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia