Ochrona danych w Polsce to katastrofa. NIK alarmuje.

Dlaczego ochrona danych w Polsce jest zagrożona?

240

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ochona danych w Polsce. NIK alarmuje
Ochona danych w Polsce. NIK alarmuje

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) donosi o alarmującej sytuacji dotyczącej ochrony danych osobowych oraz informacji kluczowych dla funkcjonowania państwa w Polsce. Według raportu opublikowanego przez NIK, główną przyczyną tego problemu jest powszechne korzystanie przez różne instytucje z prywatnych skrzynek e-mail do prowadzenia korespondencji służbowej. Wychodzi na to, że ochrona danych w Polsce to katastrofa. NIK alarmuje.

Ochrona danych w Polsce to katastrofa. NIK alarmuje.

Ta praktyka, choć wydawać by się mogło niegroźna na pierwszy rzut oka, niesie ze sobą znaczne ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Skrzynki e-mail prywatne, często nieobjęte odpowiednimi zabezpieczeniami, stają się narażone na ataki hakerskie oraz wycieki informacji. Konsekwencje takich incydentów mogą być katastrofalne, zwłaszcza jeśli chodzi o wrażliwe informacje dotyczące obywateli, instytucji państwowych czy kluczowych procesów administracyjnych.

Ponadto, korzystanie z prywatnych skrzynek e-mail do celów służbowych może naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobowych w Polsce, takie jak RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Brak odpowiednich zabezpieczeń i kontroli nad taką korespondencją może prowadzić do nielegalnego przetwarzania danych osobowych oraz potencjalnych konfliktów z prawem.

Zalecenia NIK: Pilne działania.

NIK wskazuje, że konieczne jest pilne podjęcie działań mających na celu poprawę tej sytuacji. Instytucje państwowe oraz inne podmioty powinny natychmiast zaprzestać korzystania z prywatnych skrzynek e-mail do prowadzenia korespondencji służbowej. Zamiast tego, powinny stosować bezpieczne narzędzia komunikacyjne, które są odpowiednio zabezpieczone i zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych w Polsce.

Ponadto, NIK zaleca wdrożenie ścisłych procedur i wytycznych dotyczących bezpiecznej komunikacji służbowej oraz regularne szkolenia pracowników w zakresie ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa. Warto również inwestować w technologie zapewniające szyfrowanie danych oraz monitorowanie aktywności sieciowej, aby skutecznie wykrywać i zapobiegać potencjalnym zagrożeniom.

W obliczu coraz bardziej zaawansowanych i złożonych zagrożeń cybernetycznych, należy traktować ochronę danych osobowych jako priorytetową kwestię. Tylko poprzez podejmowanie odpowiednich środków zaradczych i świadomość ryzyka można efektywnie chronić ważne informacje przed nieuprawnionym dostępem i wyciekiem. Działania podejmowane teraz mogą mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa danych w Polsce i ochrony naszej przecież prywatności.

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto.!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia