Odmowa wejścia do samolotu – wszystkiemu winien overbooking

Co zrobić, jeśli linia lotnicza odmówi miejsca w samolocie z powodu overbookingu?

149

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Young chinese traveler woman sittting on the floor with a suitcase isolated whining and crying disconsolately.

Zaklepałeś urlop, kupiłeś bilet lotniczy i spakowałeś walizkę? Myślisz już tylko o upragnionym wypoczynku? Jednak na lotnisku może Cię spotkać srogi zawód – odmowa wejścia do samolotu. Wszystkiemu winien będzie overbooking – praktyka stosowana przez linie lotnicze na całym świecie.

Ofiarą takiego postępowania stał się ostatnio znany prezenter – Filip Chajzer. Okazało się, że linia lotnicza sprzedała więcej biletów, niż było miejsc w samolocie. W rezultacie prezenter nie został wpuszczony na pokład i nie mógł odbyć zaplanowanej podróży.

Linie lotnicze decydują się na taką praktykę wiedząc o tym, że pewien procent pasażerów nie stawia się na loty. W takiej sytuacji puste fotele oznaczają wymierne straty.

Może się wydawać, że overbooking jest nieuczciwy wobec osób kupujących bilety lotnicze. Warto jednak wiedzieć, że legalnie stosują go linie lotnicze na całym świcie. Ponadto pasażerowie, którym odmówiono wejścia na pokład z powodu overbookingu mogą liczyć na liczne udogodnienia.

Odmowa wejścia do samolotu – znaj swoje prawa

Overbooking jest zgodny z prawem, o ile linie lotnicze stosują się do określonych regulacji. W Unii Europejskiej przewoźnicy mają obowiązek zapewnić pasażerom, którym odmówiono wejścia na pokład z powodu overbookingu, szereg świadczeń, m.in.:

• odszkodowanie, którego wysokość zależy od długości trasy lotu (od 250 do 600 euro),

• zwrot pełnej kwoty biletu lub alternatywny lot do celu podróży (w miarę możliwości),

• bezpłatne posiłki i napoje,

• zakwaterowanie (jeśli konieczne jest przedłużenie pobytu w oczekiwaniu na kolejny lot),

• transport z lotniska do hotelu i z powrotem.

Co zatem robić, gdy staniemy się ofiarą overbookingu? Przede wszystkim warto zachować spokój i znać swoje prawa. Dodatkowo należy pamiętać, że:

• Linia lotnicza musi poinformować pasażerów o overbookingu przed odprawą.

• Pasażerowie dobrowolnie rezygnujący z miejsca w samolocie mogą liczyć na dodatkowe korzyści, np. wyższy zwrot kosztów biletu czy voucher na kolejny lot.

• Pasażerowie, którzy nie zostali poinformowani o overbookingu przed odprawą lub nie otrzymali pisemnego potwierdzenia, mogą ubiegać się o wyższe odszkodowanie.

Jak uniknąć overbookingu?

Odmowa wejścia do samolotu z powodu overbookingu potrafi zepsuć humor już na samym początku zaplanowanej podróży. Co zatem zrobić, aby uniknąć znalezienia się w takiej sytuacji? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:

• Kupuj bilety z wyprzedzeniem. Im bliżej terminu lotu, tym większe prawdopodobieństwo overbookingu.

• Wybierz lot z dużą linią lotniczą. Małe linie lotnicze częściej stosują overbooking, ponieważ mają mniej samolotów.

• Zapisz się do programu lojalnościowego linii lotniczej. Członkowie programów lojalnościowych często mają priorytet w przypadku overbookingu.

• Rozważ wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które obejmuje m.in. odszkodowanie za overbooking.

Pamiętajmy, że overbooking nie musi oznaczać końca planów. Z odpowiednią wiedzą i strategią możemy obrócić tę sytuację na swoją korzyść, a nawet uzyskać dodatkowe profity. Ważne jest, aby znać swoje prawa i działać zdecydowanie, ale z kulturą.

Zobacz, jak wygląda podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Zjesz tam pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia