Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej

918

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu samolot pasażerski.
Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej – jak to wygląda z perspektywy niepełnosprawnego? Podróżowanie i odkrywanie nowych zakątków świata obecnie jest także możliwe w przypadku osób niepełnosprawnych. To, co kilka czy kilkanaście lat temu wydawało się mrzonką, współcześnie jest normalnością. Coraz bliżej wakacje. Wiele osób myśli już o tym, gdzie spędzi swój wyczekiwany urlop. Podobnie jest w przypadku osób niepełnosprawnych. Wyjazdy wiążą się jednak z tym, że trzeba wybrać odpowiedni środek transportu, np. samolot. Osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą skorzystać z pomocy linii lotniczych. Z wykwalifikowanego personelu dzięki czemu świat stoi także przed nimi otworem.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej – prawa podczas lotu

Jestem osobą niepełnosprawną, z porażeniem czterokończynowym i poruszam się na wózku inwalidzkim. Dosyć często podróżuję i planując każdą podróż muszę brać pod uwagę wszystkie aspekty, przede wszystkim „środek transportu”. Zarówno samolot, pociąg, autobus czy samochód osobowy. W każdym z nich można spotkać brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych. A szczególnie dla osób na wózku z takim schorzeniem jak moje. Tym razem w tym artykule wezmę pod uwagę podróż drogą powietrzną. Na początku trzeba zaznaczyć, że linie lotnicze nie mogą odmówić zabrania na swój pokład osoby niepełnosprawnej ruchowo, mentalnie czy sensorycznie. Co więcej, istnieje szereg praw, które przysługują osobie niesprawnej podczas podróży samolotem. Gwarantują to przepisy zawarte w rozporządzeniu UE nr. 1107/2006 z dnia 5 lipca 2006 o prawach pasażerów niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Na zdjęciu pokład samolotu.
Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej – jak zaplanować podróż?

Ja ogólnie bardzo mało podróżuję samolotem. Można powiedzieć, że jeszcze nigdy nie miałem okazji. Niemniej postaram się opisać, jakby wyglądało to z mojej perspektywy i na co zwrócić uwagę w czasie planowania takiej podróży. Zacznę od tego, że podczas rezerwacji biletu lub najpóźniej 48 godzin przed planowanym odlotem należy zgłosić liniom lotniczym, jaka pomoc będzie nam potrzebna. Dodam, że w przypadku posiadania biletu tam i z powrotem, w drodze powrotnej nie musimy już nic zgłaszać. Choć warto przypomnieć podczas odprawy, wystarczy zaznaczyć za pierwszym razem, że pomocy potrzebujemy na wszystkich odcinkach podróży. Takich jak: przemieszczanie się z wyznaczonego punktu do miejsca odprawy, dokonywanie samej odprawy i nadawanie bagażu. A także przemieszczanie się z miejsca odprawy do samolotu wraz z wypełnieniem procedury emigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa.

Lotnisko z informacją przylotów i odlotów.
Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej – jaka pomoc?

Pomoc będzie nam potrzebna także i w samolocie. Chociażby przy wejściu na pokład przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy. Jak również przy przemieszczeniu się od drzwi samolotu do konkretnego miejsca na lotnisku, przy przechowywaniu i pobieraniu bagażu podręcznego w samolocie, przy zejściu z pokładu samolotu przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy. Warto też zapoznać się z planem samolotu, by wiedzieć, gdzie mamy zarezerwowane miejsce. Bez wątpienia pomoc będzie nam również potrzebna po opuszczeniu pokładu. Na pewno przy przemieszczaniu się z samolotu do hali bagażowej i przy odbiorze bagażu. Ale także przy dopełnianiu procedury imigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa, w przemieszczeniu się z hali bagażowej do konkretnego punktu, pomoc przy lotach tranzytowych, pomoc przy przemieszczaniu się do toalety.

Hol lotniska z podróżującymi.
Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej – bardzo ważne!

Przed podróżą powinniśmy zapoznać się z planem lotniska i rozmieszczeniem na jego terenie wszelkich udogodnień. Informacje te można zdobyć kontaktując się z portem lotniczym lub wyszukując w intrenecie. To chyba na tyle, na co bym zwrócił szczególną uwagę przed planowaniem podróży samolotem. Może kiedyś będzie taka okazja i będę miał możliwość skorzystać z lotu samolotem. Mam nadzieję, że sprawdzi się ten plan powyżej wspomniany. I spokojnie cały i zdrowy bez żadnych niemiłych niespodzianek dotrę do wyznaczonego celu.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych.

Sprawdź też, jakie mogą być różne pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej.

Więcej informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia