Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową!

244

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową!
Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową!

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA ogłosiła niesamowity sukces misji SLIM. Lądownik, który w połowie stycznia wylądował na Księżycu, nieoczekiwanie przetrwał dwutygodniową noc księżycową i ponownie nawiązał łączność z Ziemią.

Historyczne lądowanie i nieoczekiwane problemy

SLIM (ang. The Smart Lander for Investigating Moon) wylądował na Księżycu 19 stycznia. Uczynił tym samym Japonię piątym krajem w historii, który umieścił tam swój lądownik. Misja od początku była imponująca – sonda dotknęła powierzchni Srebrnego Globu zaledwie 50 metrów od wyznaczonego celu, co czyni ją najbardziej precyzyjnym lądowaniem w historii.

Krótko po lądowaniu SLIM napotkał jednak problemy. Utracił pełną moc i przewrócił się, co uniemożliwiło mu ładowanie akumulatorów za pomocą paneli słonecznych. Łaziki, które sonda wysłała przed lądowaniem, kontynuowały misję, ale sam SLIM nie był przeznaczony do przetrwania 14-dniowej nocy księżycowej. Temperatury na Księżycu spadają wtedy nawet do -233 stopni Celsjusza.

Niespodziewany zwrot akcji!

Tydzień po przewrotce nastąpił pierwszy przełom – dzięki zmianie kąta padania promieni słonecznych panele słoneczne SLIM-a odzyskały zdolność do ładowania. Niedługo później JAXA ogłosiła, że sonda nie tylko przetrwała mroźną noc księżycową, ale również nawiązała kontakt z bazą w Tokio.

Sukces o ogromnym znaczeniu

SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny o wysokości 2,4 metra. Jego głównym celem było zademonstrowanie precyzyjnych technik lądowania na Księżycu. Na pokładzie znajdują się również dwa autonomiczne roboty, które fotografują powierzchnię Srebrnego Globu. Przeprowadzają również szereg eksperymentów mających na celu przygotowanie przyszłych misji załogowych.

Powodzenie misji SLIM jest dla Japonii ogromnym sukcesem. Kraj ten dąży do odgrywania coraz większej roli w eksploracji kosmosu i chce rywalizować w tej dziedzinie z Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Współpraca z USA pozostaje jednak kluczowa, a misja SLIM jest tego doskonałym przykładem.

Przyszłość misji SLIM

JAXA nie podała jeszcze szczegółowych informacji na temat dalszych planów dotyczących SLIM-a. Możliwe, że sonda będzie kontynuować badania powierzchni Księżyca, o ile jej stan techniczny na to pozwoli. Bez względu na dalszy rozwój wydarzeń, misja SLIM już teraz jest historycznym osiągnięciem, które otwiera nowe możliwości dla japońskiej eksploracji kosmosu.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Kulminacja protestów rolników w Warszawie – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia